DEİK VE ROMANYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ARASINDA İYİ NİYET ANLAŞMASI İMZALANDI

DEİK VE ROMANYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ARASINDA İYİ NİYET ANLAŞMASI İMZALANDI 

Türkiye-Romanya İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, Romanya Başbakanı Victor Ponta, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Romanya Ekonomi, Ticaret ve Turizm Bakanı  Mihai Tudose, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mihai Tudose ve  DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın katılımları ile 1 Nisan  2015 tarihinde Romanya'da gerçekleşti.

Forumun açılış oturumuna, Romanya Ekonomi, Ticaret ve Turizm Bakanliği Mustesarı Florin Vodita, DEİK Türkiye-Romanya İŞ Konseyi Başkanı Fatih Karamancı, DTİK Balkan Komitesi ve Astek/Pratiker Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Süsli, Garanti Bankası  Romanya Genel Müdürü Ufuk Tandoğan, Romanya Credit Europe Bank Genel Müdürü Yakup Cil ve Başbakanlık Yatırım Destek Tanıtım Ajansı Direktörü Furkan Karakaya  katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, forumun kapanış konuşmasında, Türkiye ve Romanya arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolar seviyesine  çıkarmak istediklerini söyledi.  Türkiye ve Romanya'nın uluslararası ve bölgesel ortamda işbirliği içinde  olduğunu belirten Erdoğan,  "Türkiye tüm ilişkilerinde barışa, huzura, istikrara önem veren bir ülkedir;  AB ile olan ilişkilerimizi de bu prensipler ile değerlendiriyoruz. Biz barışın özlemi içinde olan bir ülkeyiz; Ukrayna için de aynı kaygı içindeyiz. Artık bu dünya toprak işgalleri ile barışı yakalayamaz" dedi.  Türkiye'nin  en az gelişmiş ülkelere verdiği desteğin 4.5 milyar dolara ulaştığını belirten Erdoğan,  sözlerine şöyle devam etti: "Tarımsal üretimde Avrupa'da lideriz; savunma sanayiinde ise dünyada ilk 10 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz. Sağlık turizminde her yıl 400 bin yabancı hasta ülkemize tedavi olmak için geliyor. Üniversitelerimizdeki yabancı öğrenci sayısı her yıl artıyor.  Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi olan, 22 milyar avro yatırım ile yeni havalimanımızın inşası hızla devam ediyor. Güven ve istikrar sağlayarak bu yatırımları yapabilirsiniz. Güney Kore, ülkede güven ve istikrar  olduğu için 3. köprüye yatırım yapıyor."  Türkiye'nin uğradığı tüm haksızlıklara ve siyasi engellere rağmen Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda ısrarlı olduğunu söyleyen Erdoğan, "Türkiye AB'ye yük olmaya değil, AB'den yük almaya geliyor. AB ülkelerinde 5 milyon Türk vatandaşı yaşıyor. Temel hak ve özgürlükler bakımından Türkiye bir çok Avrupa Birliği ülkesinin üzerinde" dedi. Türkiye'nin uluslararası ve bölgesel krizlere çözüm arayan bir ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, " G20'de az gelişmiş ülkelere, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin elini uzatan bir karara imza atmak istiyoruz" dedi. 

Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Türk firmalarının Romanya'da yaratmış olduğu istihdamdan çok memnun olduklarını söyledi.  Türkiye'nin Romanya'nın AB dışındaki birinci ortağı olduğunu vurgulayan  Ponta, iki ülke arasında hükümetlerin ve ticaret ve sanayi odalarının arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu söyledi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde başlattığı projelere, Cumhurbaşkanı olduktan sonra da beraber devam ettiklerini belirten Ponta,  iki hükümet arasındaki diyalogun iyi olduğunu söyledi.  İki ülkenin refahı için çalıştıklarını belirten Ponta, Türkiye'nin gerçekleştirmiş olduğu ekonomik altyapı reformunu, Romanya için de model aldıklarını söyledi. 

Kapanış Konuşmalarının ardından, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Romanya Ticaret ve Sanayi Odası(CCIR)  Başkanı Mihai Daraban arasında  Mutabakat Zaptı imzalandı.

 

Ek bilgiler(Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye-Romanya Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den Romanya'ya yapılan ihracat: 3,009 milyar dolar (2014)

Türkiye'nin Romanya'ya ihraç ettiği başlıca kalemler: karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, sıkıştırmayla ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlar, demir veya çelikten diğer ince ve kalın borular ve içi boş profiller, diğer örme mensucat, demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri

Türkiye'nin Romanya'dan yaptığı  ithalat: 3,363 milyar dolar (2014)

Türkiye'nin Romanya'dan ithal ettiği başlıca kalemler: petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar, demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri, ayçiçeği tohumu, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar

Toplam dış ticaret hacmi:  6,372 milyar dolar (2014)

Dış ticaret dengesi : -354 milyon dolar (2014)