DEİK YENİ GENEL MERKEZİ İŞ DÜNYASININ KALBİNDE

DEİK YENİ GENEL MERKEZİ İŞ DÜNYASININ KALBİNDE

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Merkezini Levent'teki River Plaza'ya taşıdı. Yeni Merkezin açılışı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, TOBB Başkan Vekili Halim Mete, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ile diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

DEİK'in yeni Genel Merkezi, iş dünyasının kalbi olan Levent'te, River Plaza'da iş dünyasına hizmet vermeye devam edecek. Kolay erişim, üyelere hızlı hizmet sunumu, çalışanları önceleyen açık ofis ortamları ile baştan tasarlanan yeni genel merkez üç ay gibi kısa bir sürede hazırlandı.  

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci DEİK'in yeni ofis açılışında, DEİK'in 1986 yılından itibaren  faaliyette olduğunu hatırlatarak, ülkedeki tüm kurumların Türkiye'nin 2023/2051/2073 hedefleri doğrultusunda beraber çalışması gerektiğini belirtti. Zeybekci ayrıca, son dönemdeki başarılı ve etkin faaliyetlerinden dolayı tüm DEİK çalışanlarını tebrik etti.                                          

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Vardan, yeniden yapılandırılan DEİK'in, Anayasa mahkemesinin de tanımıyla "Kamu gücüyle donatılmış, kendine özgü, atipik, özel hukuk tüzel kişiliğini haizdir" ibaresinin yer aldığını söyledi.

DEİK'in bir kamu kuruluşu  olmadığının altını çizen Vardan, "DEİK'in Türk özel sektörünün hemen tamamının temsil edildiği farklı ve özel bir statüsü vardır. Bizler bu yapıda, faaliyetlerimizi Ekonomi Bakanlığı ile son derece uyumlu ve koordineli olarak, işbirliği içinde ve hedef odaklı bir şekilde yürütmekteyiz.  Ekonomi Bakanlığı bu alandaki hedeflerin kamu tarafındaki, DEİK'te  ise özel sektör tarafındaki işleri yapmakta ve koordinasyonu sağlamaktayız" dedi.

102 Kurucu Kuruluş, 127 İş Konseyi İle Çalışıyoruz!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK'in yeniden yapılandırılarak başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), MÜSİAD, TÜSİAD, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) olmak üzere Türk özel sektörünün önde gelen tüm temsilcilerinin bir araya geldiği bir kurum haline dönüştüğünü söyledi.

Vardan, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Bugün itibariyle DEİK, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlarımızın dış gezilerindeki ve yurt içi kabullerindeki iş dünyasıyla ilgili tüm organizasyonları yapacak tek resmi kurum olarak yetkilendirilmiştir.

Gerektiği hallerde, organizasyonlarımızı kurucu kuruluşlarımız ve aynı zamanda kurumumuzun başkan yardımcılıklarını da yürütmekte olan TOBB, TİM, MÜSİAD, TÜSİAD ve TMB ile de birlikte yapıyoruz. Tüm bu sistem, ancak ve ancak hep birlikte olduğumuz vakit çok daha iyi çalışıyor. Başarı hep el ele, kol kola olduğumuz zaman daha çabuk geliyor.

Sonuçta bugün biz hiçbir kurumu ayırmadan 102 kurucu kuruluş ve 127 iş konseyimizle birlikte ülke hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaktayız ve göreve geldiğimiz günden bu yana daha 1 sene dolmadan faaliyetlerimizi bir önceki döneme nazaran 3-4 kat ve hatta bazı alanlarda 7-8 artırmış vaziyetteyiz. Yeni binamızda daha etkin ve verimli çalışabileceğimizi düşünüyoruz. Yeni Genel Merkezimizin DEİK'e ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz."