DTİK, TÜRK DİASPORASINI PAKİSTAN’DA BULUŞTURDU

DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), dünyanın dört bir yanındaki Türk diaspora temsilcileriyle bir araya gelmeye devam ediyor. Pakistan'ın başkenti İslamabad'da gerçekleştirilen DTİK organizasyonunda, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün ve TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan'ın katılımlarıyla Türk diaspora temsilcileri bir araya geldi. 

Pekcan: "Türkiye, dünyada ihracatını en fazla artıran 7. ülke konumunda"

Dost ve kardeş ülke Pakistan'da, Türk diasporasının ilişkilere pozitif katkı sunmasından memnuniyet duyduğunu belirten T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye'nin yurt dışındaki algısını pozitif yönde etkilemesi açısından, Dünya Türk İş Konseyi-DTİK ve yurt dışında yaşayan Türk diaspora temsilcilerimizin ortak paydada buluşması son derece önemli. Ülke sınırlarımız dışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın yüksek bir potansiyele sahip olduklarını biliyoruz. Türk diaspora temsilcilerimizden, ticaret ve yatırım hacminin artırılması konusunda aktif çalışmalar bekliyoruz. Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaret hacminin artırılması için de, Ticaret Bakanlığı olarak bu yönde atılacak ortak adımları bekliyoruz ve daima destekliyoruz. İş insanlarımız, Bakanlığımızın sunduğu hizmetlere dijital olarak da her an ulaşabiliyor ve bilgi alabiliyorlar. Türkiye, dinamik ekonomisiyle birlikte şu an dünyada ihracatını en fazla artıran 7. ülke konumunda. Bu başarıya, yurt dışındaki Türk iş insanlarımızın da büyük katkısı bulunuyor. Yurt dışından faaliyetlerini sürdüren DTİK, TİKA, Türkiye Maarif Vakfı, TRT gibi tüm kurumlarımızla koordineli çalışarak, Bakanlık olarak Türk ekonomisinin tanıdığı fırsatları dünyaya en iyi şekilde anlatmak için desteklerimizi sürdüreceğiz." dedi.

Olpak: "21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştireceğimiz DTİK Kurultayı, Türk Diasporasını İstanbul'da bir araya getirecek"

DEİK'in tüm dünyaya yayılmış 146 iş konseyi ile ticari diplomasi misyonunu üstlenirken, Dünya Türk İş Konseyi-DTİK ile de diaspora faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "2007 yılında kurulan Dünya Türk İş Konseyi – DTİK ile dünya çapında Türk diaspora mensuplarıyla ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu platformda, Türk iş dünyası temsilcileri olarak diasporamız ile aynı çatı altında buluşuyoruz. Küresel anlamda değerlendirdiğimizde ise Pakistan'ın da yurt dışında yaşayan 8.8 milyon vatandaşı ile güçlü bir diasporası olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Orta Doğu ülkelerinden başlamak üzere Pakistan Diasporası ile ortak bir sinerji yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. İki ülke arasındaki güçlü ilişkilerimizi, etkin lobicilik faaliyetleri ile destekleyerek, karşılıklı ticaret ve yatırım hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. İş insanlarından sanatçılara, akademisyenlerden sporculara kadar STK'larımızın da yer aldığı geniş bir yapımız bulunuyor. Dört yılda bir gerçekleştirdiğimiz DTİK Kurultayımızı da, 21-22 Mart 2020 tarihlerinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle İstanbul'da gerçekleştireceğiz." diye konuştu.