DÜNYA KAZAN, DEİK KEPÇE DEİK DÜNYAYI KARIŞ KARIŞ GEZİYOR; MUHATAPLARINA TÜRKİYE’Yİ ANLATIYOR

DÜNYA KAZAN, DEİK KEPÇE DEİK DÜNYAYI KARIŞ KARIŞ GEZİYOR; MUHATAPLARINA TÜRKİYE'Yİ ANLATIYOR

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında oluşturulan DEİK Acil Eylem Planı çerçevesinde bugüne kadar iş konseyleri tarafından 35 ülkeye ziyaretler gerçekleştirildiğini söyledi: "15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından gerçekleştirdiğimiz istişare toplantısında, tüm İş Konseyi Başkanlarımızdan, kendi sorumlu oldukları ülkelere kısa bir süre içinde giderek yüz yüze temas kurmalarını talep etmiştik. Onlardan bu geziler kapsamında sorumlu oldukları ülkelerde siyasi alanda ulaşabildikleri en üst düzey bürokratlar, karşı kanat kuruluşları, medya temsilcileri, varsa da düşünce kuruluşlarıyla temasa geçmelerini istedik. Şu ana kadar 35 ülkede bu üst düzey temaslar gerçekleştirildi. Hedefimizi faaliyette bulunduğumuz dünya genelindeki ülkelerin tamamında benzeri ziyaretleri gerçekleştirebilmek. Malum biz şu an 126'sı ülke bazlı 133 İş Konseyimizle faaliyet gösteriyoruz. Daha yapacak çok işimiz var".

DEİK Başkanı Vardan, söz konusu ziyaretlerde tek mesaj üzerine odaklandıklarını söyledi: "İşler olduğu gibi devam ediyor. Biz bu ziyaretlerde bu mesajı kendimize slogan edindik. Gittiğimiz ülkelerde İş Konseyimiz, Türkiye'de işlerin devam ettiğini, hayatın normal akışında sürdüğünü muhataplarımıza anlatıyorlar. Darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin çok daha fazla kenetlendiğini ve hedeflerimize ulaşma konusunda daha kararlı olduğumuzu ifade ediyorlar. Bunun bir göstergesi olarak da bu ziyaretlerde önümüzdeki dönem için, kısa veya orta vadede, ya o ülkede, ya da Türkiye'de iş forumu, seminer, B2B görüşmeleri, gibi etkinlikleri de planlıyorlar. Aslında bu üzücü olay, hepimizi inanılmaz motive etti. Tüm arkadaşlarımız canhıraş çalışıyorlar".

Öte yandan Başkan Vardan, DEİK bünyesinde bu kapsamda kurulmuş olan İletişim Komitesi vasıtasıyla dünya genelinde nokta atışı çalışmaların da yapıldığını şu sözlerle ifade etti: "DEİK olarak bizler, kendi yaygın ağımız dahilinde, yurtdışında yanlış ve yönlendirici haber ve bilgi kirliliği ile mücadeleyi görev edindik. Bu çerçevede, özellikle dünyada söz sahibi bazı düşünce kuruluşlarına, iş dünyası temsilcisi muhtap kuruluşlara, basın-yayın organlarına ve üniversitelere odaklanmaya karar verdik. Bu çerçevede ilk hedef olarak da Avrupa ve ABD coğrafyalarını belirledik; nokta atışı stratejisiyle buralardaki kurumlar ile yine birebir yüzyüze iletişime geçmenin en doğru iletişim şekli olacağını düşündük. Bu çerçevede yurt dışında etkin bağlantıları bulunan TOBB, TİM, TÜSİAD, MÜSİAD, YASED ve TÜMSİAD gibi ilgili tüm kurucu kuruluşlarımızla irtibat halinde ve koordineli bir şekilde hareket ediyor, görevleri de paylaşarak mikro heyetler ile öncelikle ve özellikle Avrupa çapında bir roadshow'a çıkmayı öngörüyoruz. Etki alanı en geniş kurumlar ve isimler, uzmanlar ile bir araya gelip Türkiye'de işlerin yolunda olduğunu anlatacağız" dedi.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11 ülkenin İş Konseyi Başkanı'ndan izlenimler:

 

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi

Ekim Alptekin – Konsey Başkanı

ABD ziyaret tarihi:11-17 Ağustos 2016

Ziyaret kapsamında Amerikan Kongresi, Beyaz Saray, Ticaret Bakanlığı, Ticaret Odaları, basın kuruluşları ve düşünce kuruluşları ile görüşüldü.

Ekim Alptekin: "Darbe girişiminin, KOBİ düzeyindeki firmaların Türkiye ile ilgili ticaret ve yatırım planlarını olumsuz etkilendiğini somut verilerle üzülerek tespit ettik"

"Türk Milletinin darbe karşısındaki dayanışmasını ve demokrasiye sahip çıkması takdirle karşılanıyor. Bu konuda kendilerinin de gerektiği şekilde tepkiyi ortaya koyduklarını inanıyorlar. Demokrasiyi güçlendirmek konusunda her zaman Türkiye'nin yanında olacaklarını ve geçmiş olsun dileklerini paylaştılar. Önyargılı tutumu darbe girişimi sonrası yaşanan süreçle ilgili olduğunu tespit ettik. Özellikle basın mensuplarının gözaltına alınması ciddi endişelere sebep vermekte olduğunu gözlemledik. Yaptığımız görüşmelerde köklü ABD şirketleri, Türkiye'den vazgeçmeyeceklerini bildirdiler. Darbe girişiminin, KOBİ düzeyindeki firmaların Türkiye ile ilgili ticaret ve yatırım planlarını olumsuz etkilendiğini somut verilerle üzülerek tespit ettik Bu algıyı düzeltmek ve güven ortamını gecikmeksizin tazelemek üzere eylem planlarımızı sürdürmekteyiz."

DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi

Selçuk Akat- Konsey Başkanı

Azerbaycan ziyaret tarihi:4-6 Ağustos 2016

Ziyaret kapsamında Azerbaycan Başbakan Yardımcısı, Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı Abid Şerifov, Ekonomi Alanında Reformlardan Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Natig Amirov, Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ve Azerbaycan'da İhracat ve Yatırımları Teşvik Fonu (Azpromo) Başkanı Rüfet Memmedov ile görüşüldü.

"Azerbaycan'da Türk halkının demokrasiye, seçilmiş hükümetine sahip çıkarak geçmiş tarihinde olduğu gibi yine bir kahramanlık destanı yazdığı  ifade ediliyor"

"Başbakan Yardımcısı Şerifov görüşmemizde, olaylar sırasında hayatını kaybedenler ve yaralananlarla ilgili üzüntülerini dile getirerek, Türkiye'nin ne kadar güçlü bir devlet olduğunu bir daha dünyaya gösterdiğini, Türk halkının demokrasiye, seçilmiş hükümetine sahip çıkarak geçmiş tarihinde olduğu gibi yine bir kahramanlık destanı yazdığını ifade etti. Bakan Mustafayev ise, 1994 yılında Azerbaycan'da ve 2016'da Türkiye yaşanan olayların benzerlik gösterdiğini, o zamanlar Türkiye tarafından gösterilen desteklerin hiçbir zaman unutulmayacağını, Türkiye halkının sergilediği kahramanca tutumundan ötürü gurur duyduklarını, Azerbaycan Hükümeti olarak her alanda Türkiye'nin ihtiyacı olan her şeyin kendileri için öncelik teşkil ettiği hususunu vurguladı."

DEİK/Bosna-Hersek İş Konseyi

Muzaffer Çilek- Konsey Başkanı

Bosna Hersek ziyaret tarihi:23-26 Ağustos 2016

Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlık Konseyi Üyesi Bakir Izetbegovic, Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdic, Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Mirko Sarovic ve Dış Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Federasyon Enerji, Madencilik ve Sanayi Bakanı Nermin Dzindic, Federasyon Kalkınma ve Girişimcilik Bakanı Amir Zukic,  Federasyon Ticaret Odası Başkanı Mirsad Jasarsphic, Saraybosna Kalkınma Ajansı Başkanı Sevkija Okeric, Saraybosna Kanton Ticaret Odası Başkanı Muamer Mahmutovic  ile görüşüldü.

"Türkiye'de yaşananların sadece Türkiye için değil, Bosna Hersek ve tüm İslam alemi için çok önemli olduğunu vurguladılar"

"Bakanlar Kurulu Başkanı Zvizdic, bugünlerde yeni otoban ihaleleri ve diğer proje ve özelleştirmeler ile ilgili dosyanın da Türkiye'deki muhataplarına aktaracaklarını ve bu büyük projeler için Türk firmalarına öncelik tanınacağını belirtti. Zvizdic, ekonomik işbirliğini arttırmamız için daha çok çalışmamız gerektiğini, Bosna-Hersek'in yatırımcılar için bölgedeki en ideal ortamı sağladığını, ülkenin yakında AB ve NATO üyelik statülerini alınacağını ifade etti. Bosna-Hersek'te görüştüğümüz kişilerde ön yargılı bir tutum ile karşılaşmadık. Bosna-Hersek'te 15 Temmuz genel olarak bilinmesine ve yakından takip edilmesine rağmen, olayın ciddiyeti ve Bosna-Hersek'i de ilgilendiren etkileri yeteri kadar bilinmiyordu. Devlet kurumları, ticaret odaları, yatırım ajansları, STK başkanları ve belediyeleri ziyaret ederek  Türkiye'yi Bosna-Hersek'te anlatmaya devam edeceğiz."

 

DEİK/Türkiye – İtalya İş Konseyi

Burak Vardan – Konsey Başkanı

İtalya ziyaret tarihi:24 Ağustos 2016

Confindustri'ya ve İtalyan Ekonomi Bakanlığı kuruluşu Italian Trade Agency'ye yazılı ve sözlü izahatler yapıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci öncülüğünde Roma ziyareti gerçekleştirildi.

"15 Temmuz sabahı AB aday ülkesi ve NATO üyesi olan Türkiye'nin, 16 Eylül sabahı farklı bir ülke olamayacağını vurguladılar"

"Türkiye'nin yanında olduklarını ve böyle bir durumun kabul edilemez olduğunu açık şekilde ifade ettiler. 15 Temmuz sabahı AB aday ülkesi ve NATO üyesi olan Türkiye'nin, 16 Eylül sabahı farklı bir ülke olamayacağını vurguladılar. Darbe girişimi sonrasında, İtalyan medyasında da sıklıkla dillendirilen insan hakları ve yargıya yönelik eleştirilerin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasına özel bir söylem olmadığını vurguladılar."

DEİK/Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi

Burak Baykan - Konsey Başkanı

Hırvatistan ziyaret tarihi:24 Temmuz 2016

Ziyaret kapsamındaHırvatistan Ticaret Odası ziyaret edildi, Bakan ve Bakan Yardımcıları ile temas sağlandı.

"Türkiye'de yaşananların gerçekte ne olduğunu bizlerden duymalarını sağladık"

"Son dönemde, Hırvatistan'ın Türkiye'den doğrudan yatırım almasıyla birlikte, Hırvatlar Türkiye'yi çok daha yakından takip etmeye başladılar. Bu nedenle, ilk etapta Hırvat tarafında bir endişenin olduğunu hissetik. Sürecin ne şekilde sonuçlanacağı konusunda Hırvatlar kaygılıydı. Batı medyasının da etkisiyle, 15 Temmuz'un belirli çevreler tarafından farklı yorumlandığına da şahit olduk. Bu algının değiştirilmesi için Büyükelçiliğimizin önemli çalışmaları oldu. En önde gelen ulusal medya organları ile doğru mesajların verildiğini  gözlemledik. Bizler de, bu süreçte, iş dünyasını doğru bilgilerle yönlendirmeye çalıştık. Kasım ayında, bu firmalarımızla beraber ilgili Hırvat firmalarını bir araya getirecek bir etkinlik yapmak niyetindeyiz. Şu günlerde müteahitlik alanında Türk ve Hırvat firmalarının işbirliklerine imza attığına da şahit oluyoruz."

DEİK/Türkiye-İsrail İş Konseyi

Hasan Akçakayalıoğlu - Konsey Başkanı 

İsrail ziyaret tarihi:18 Temmuz-2 Ağustos 2016

Ziyaret kapsamında karşı kanat kuruluşlarından MAI ve Israel-Turkey Business Council ile yanısıra üst düzey yöneticilerle bir araya gelindi.

"İsrail'deki tüm paydaşlar ve muhataplarımız ile sürekli irtibatta ve onları bilgilendirmeye devam edeceğiz"

"Görüştüğümüz İsrail tarafındaki muhataplarımızdan Türkiye'yi iyi tanıyanlar, olayları daha doğru okuyabilmekle beraber, genelde iş dünyasının özellikle basının yanlış bilgilendirmesi sebebiyle yanlış fikirlere sahip olduğunu gördük. Muhataplarımızla bunun düzeltilmesi hususlarını görüştük ve hala buna çalışıyoruz. Olayları yanlış okumalarının temel sebebi, Batı basınında çıkan yanlı ve yanlış haberler olduğu aşikar. Eylül'de İsrail'e bir ziyaret yapacağız. 6 Eylül 2016 tarihinde, karşı kanat kuruluşu tarafından düzenlenecek ve İsrail iş dünyasının katılacağı bir bilgilendirme toplantısı yapacağız. Burada Türkiye'deki gelişmeleri ve pozisyonumuzu direk anlatma fırsatımız olacak. Önümüzdeki dönemde Türkiye-İsrail ticaret hacminin, özellikle büyükelçi atamalarından sonra, artarak ilk etapta 6 milyar ABD Dolarını aşmasını bekliyoruz. Akabinde doğal gaz ve diğer stratejik işbirlikleri ile bu hacmin 5 sene içerisinde ikiye katlanmasını bekliyoruz."

DEİK/Türkiye-Hollanda İş Konseyi

Murat Özyeğin - Konsey Başkanı 

Hollanda ziyaret tarihi:23 Ağustos 2016

Darbe girişiminin hemen ertesinde, 23 Temmuz'da Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom DEİK'i ziyaret etti. İstanbul Başkonsolosluğu ev sahipliğinde Dutch Business Association tarafından Büyükelçi Van Rij'in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya katıldık, Hollandalı firma temsilcileri ve diplomatik misyon temsilcileriyle birebir görüşmeler sağlandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 23 Ağustos'ta Hollanda'ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında ise Hollanda'nın en önemli iş dünyası kuruluşu VNO-NCW ve Hollanda iş dünyasının üst düzey temsilcileriyle bir araya gelindi. Hollanda'nın en etkin ekonomi gazetesi olarak da nitelendirilen Het Financieele Dagblad'a roportaj verildi.

"Hollanda'da kamuoyunu ikna konusunda daha fazla çabaya ihtiyacımız olduğunu göstermektedir. Kamuoyunu yönlendirme konusunda en büyük katkının bizden ya da orada yerleşik vatandaşlarımızdan ziyade Hollandalı Türkiye dostlarından geleceği düşüncesindeyiz"

"Hollanda'da gerçekleştirdiğimiz CEO Toplantısı'nda iş dünyasının yönelttiği sorular politik gelişmelerden ziyade önümüzdeki dönem yatırımları ve iş fırsatlarına odaklanmıştı, bu durum da bize Hollanda'da iş dünyasının önüne baktığını açıkça gösteriyor. Ancak FETO'nun Hollanda'daki gücü ve basını çok etkin kullanmaları Hollanda'da kamuoyunu ikna konusunda daha fazla çabaya ihtiyacımız olduğunu göstermektedir. Kamuoyunu yönlendirme konusunda en büyük katkının bizden ya da orada yerleşik vatandaşlarımızdan ziyade Hollandalı Türkiye dostlarından geleceği düşüncesindeyiz."

DEİK/Macaristan İş Konseyi

Adnan Polat - Konsey Başkanı

Macaristan ziyaret tarihi:25-29 Temmuz 2016

Ziyaret kapsamında Macaristan Başbakanı Victor Orban, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ile görüşüldü.

"Yapılan görüşmeler sonrasında haklı mücadelemizin Macaristan nezdinde iyi bir şekilde anlaşıldığına inanıyoruz"

"Başbakan Orban, Türkiye'nin istikrarına çok önem verdiklerini, demokrasinin ve seçilmiş hükümetin istikrarın ön şartı olduğunu belirtmiştir. Macar Başbakan, Macaristan Devleti olarak dünyada sadece 3 ülkede (Rusya, Sırbistan ve Türkiye) şubesi bulunan Macaristan Eximbank'ının faaliyetlerine aynı şekilde, hatta gelecek taleplere göre artarak devam edeceğini özellikle vurgulamıştır. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Péter Szijjártó AB üyesi olarak ülkemizi destekleyen ve darbe sürecini en net şekilde kınayan açıklamalarda bulunmuştur. Yapılan görüşmeler sonrasında ülkemizin yaşadığı bu darbe teşebbüsü ve FETÖ'ye karşı haklı mücadelemizin, gerek Macar devlet adamları, gerekse iş adamları ve Macar halkı nezdinde iyi bir şekilde anlaşıldığına inanıyoruz. Gelecek dönemde Türkiye-Macaristan ticari ilişkilerinin aratarak devam edeceğine inanmaktayız. Özellikle Macaristan ile, gerek Doğu Avrupa, gerekse de Afrika da ortak projeler geliştirilmesi noktasında çalışmalarımızı yoğunlaştırmaktayız."

DEİK/Türkiye-Malezya İş Konseyi

Süheyla Cebi Karahan – Konsey Başkanı

Malezya ziyaret tarihi:16-19 Ağustos 2016

Ziyaret kapsamında Malezya Uluslararası Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, pek çok sivil toplum kuruluşu ve iş dünyasını temsil eden kurumlarıyla ve Devlet televizyon kanalı aracılığı ile televizyonlarla toplantılar gerçekleştirildi.

"Yabancı kanallardan edindikleri bilgiler çerçevesinde, Türkiye'de yaşananları yorumluyorlar"

"Görüşmelerde, bir çok kişinin Türkiye'deki seyahat programlarını iptal ettiklerini, bazı firmalarında İzmir Uluslararası Fuarı'na katılımlarını iptal ettiklerini öğrendim. Bu kalkışmanın Türkiye devletine karşı, ordu içerisindeki küçük bir grup tarafından yapıldığını bilmiyorlardı. Türkiye ile Malezya arası ikili ticarette, geçtiğimiz yıllarda ihracat üçte bir oranında Malezya'nın lehine gerçekleşti. 2015 yılı sonu itibariyle Türkiye'nin Malezya'ya ihracatı 357 milyon ABD Doları, Malezya'nın Türkiye'ye ihracatı 1.339 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti. 2016 yılının Ağustos ayında da oranlar, hemen hemen aynı seviyedeydi. Hedefimiz 5 yılda karşılıklı toplam ticaret hacmini 5 milyar ABD Dolarının üzerine çıkartmak ve Malezya'da açılacak büyük altyapı ve enerji sektöründeki inşaat ihalelerinde Türk firmalarının yer almasını sağlamak."

DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi

Atilla Demir Yerlikaya – İş Konseyi Başkanı

Pakistan ziyaret tarihi:29 Ağustos-2 Eylül 2016

Ziyaret kapsamında Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Pakistan Maliye Bakanı İshak Dar ve Pakistan'ın Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile bir araya gelindi.

"Türk yatırımcılar, Pakistan'ın potansiyelinin artık farkında"

Pakistan'ın İslamabad ve Lahor kentlerinde çeşitli temaslarda bulunduk. Pozitif olarak algılanmakta; ayrıca ülkemizde yaşananlar sonrasında Türkiye'de halkın demokrasiye sahip çıkmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyorlar. Pakistan Yatırım ve Ticaret Kurulu (PBIT)  ile DEİK arasında, iki ülke arasındaki yatırım ve ticari ilişkileri artırmaya yönelik bir Mutabakat Zaptı da imzalandı. Bu kapsamda ortaklık çalışmasını yürüteceğiz. Pakistan ile Türkiye arasında 2016 sonuna kadar imzalanması beklenen Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasındaki tarihi dostluk ve güvenin, gelişme ve refaha dönüşecek bir fırsat yakalayacak. Türk yatırımcılar, Pakistan'ın potansiyelinin artık farkında."

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi

Mahmut Er- Konsey Başkanı

Tacikistan ziyaret tarihi:15-17 Ağustos 2016

Ziyaret kapsamında Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odası'na geçerek İş Konseyi Eşbaşkanı ve Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şarif Said, Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Umed Davlatzod ile Sanayi ve Teknolojiler Bakanı Şavkat Bobozoda, Bakan Yardımcısı Davlatzod, ülke yerel basınından Avesta,  Asia Plus ve Ozodagon Haber Ajansları, Tocikiston, Faradj, Sadoi Mardum gazeteleri, Djahonnamo devlet televizyon kanalı ve Tacikistan Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü temsilcileri ile biraraya gelindi.

"1992-1997 yılları arasında iç savaş yaşayan Tacikistan, Türkiye'nin nasıl bir tehlike ve felaketin ucundan döndüğünü daha iyi anlıyor"

Bakan Yardımcısı Davlatzod, 1992-1997 yılları arasında Tacikistan'da yaşanan iç savaş tecrübesine atıfta bulunarak Türkiye tarafından atlatılan tehlikenin önemine değindi ve Türkiye'de atlatılan tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu anladıklarını söyledi. Tacikistan 1992-1997 yılları arasında bir iç savaş yaşadığı için, Türkiye'nin nasıl bir tehlikenin felaketin ucundan döndüğünü daha iyi anlıyorlar ve görüştüğümüz tüm yetkililer bunu ifade ettiler. Yine  görüştüğümüz tüm Tacik yetkililer Türk halkının devletini, ülkesini, vatanını, liderini korumak için canları pahasına topyekün gösterdiği vatanseverliği takdir ettiklerini belirttiler. Sonbaharda Tacikistan'da gerçekleşmesi planlanan Türkiye-Tacikistan Hükümetlerarası Ekonomik Komisyon toplantısı ile eş zamanlı işadamları heyeti düzenleyip ikili iş görüşmeleri yaptırmayı planlıyoruz. Yine Türkiye'de bazı fuarlara Tacikistanlı firmaların katılımlarını planlıyoruz. Geçmiş yıllarda yaptığımız gibi Türkiye'nin bazı illerinde Tacikistan tanıtım toplantıları yapmayı planlıyoruz.

DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi

Ruhsar Pekcan - Konsey Başkanı

Ürdün ziyaret tarihi:8-10 Ağustos 2016

Ziyaret kapsamında Ürdün Başbakanı ve danışmanları, Ulaştırma Bakanı, Merkez Bankası Başkanı ve Ürdün Arap İşadamları Federasyonu ile görüşmeler gerçekleştirildi.

"Türk halkının göstermiş olduğu kararlılık ve dirayete hayranlığı hissettik"

Bu ziyaret, bu yıl Ürdün'e gerçekleştirdiğimiz üçüncü ziyaretti. Kesinlikle bir önyargı söz konusu değildi; sadece Türk halkının göstermiş olduğu kararlılık ve dirayete hayranlık söz konusuydu. Üst düzey görüşmelerimizde ise, daha çok iki ülke arasındaki ilişkilerin ve ticaret hacminin artırılması, Akabe özelinde Türk yatırımlarının artırılması, alternatif ticaret yolları için Akebe Limanı'na İskenderun veya Mersin limanlarından RO RO seferlerinin başlatılması ve desteklenmesi, Ürdün'deki Red Sea Dead Sea Projesi, BRT, metrobüs, enerji ve alt yapı projelerinde Türk firmalarının daha fazla yer alması gibi konular görüşüldü. Ekim ayı içerisinde Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin de katılımı ile Ürdün Ekonomi Bakanı'nın da bulunacağı ve Türk ve Ürdünlü işadamlarının biraraya geleceği ortak bir forum düzenlemeyi düşünüyoruz. RO-RO seferlerinin desteklenmesi ile hem Ürdün'e, hem de bölgeye ülkemizden gerçekleşen yatırım ve ticaret hacminin artacağına inanıyorum.

DEİK/Türkiye-Senegal İş Konseyi

İhsan Şahin - Konseyi Başkanı

Senegal ziyaret tarihi:25 Temmuz 2016

Ziyaret kapsamında Senegal Başbakanı'na vekaleten Kabine DirektörüSenegal Enerji Bakanı, Senegal Ticaret Bakanı, Senegal Maliye Bakanı  Senegal Sağlık Bakanı'na vekaleten Teknik Müşaviri, Senegal Parlemento Dış İlişkiler Komisyon Başkanı, Senegal Dakar Ticaret Odası Başkanı, Senegal Türk İş Konsey Başkanı, Senegal Kaolack Ticaret Odası Başkanı, Senegal İhracat Teşvik Fonu Başkanı, Senegal Kalkınma Ajansı Başkanı, Senegal Stratejik Yatırım Fonu Başkanı, Senegal Yatırım Ajansı Başkanı, Senegal Kadın Girişimciler, Senegal Lokal Kalkınma Ajansı ve Senegal Başbakanlık  Ekonomi Danışmanı ile görüşüldü.

"Senegal, Türk halkının mücadelesini büyük bir takdirle karşılıyor"

"Gerek Bakan düzeyindeki görüşmelerde, gerek ise diğer kurumlarla yapılan görüşmelerde, darbe girişiminin Türkiye'deki  vatandaşlarımız kadar yakından takip edildiğini ; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın  tüm Türkiye'ye verdiği mesaj sonrası, kendilerinin de rahatladığını ; Türk halkının mücadelesini  büyük takdirle karşıladıklarını gördük. Görüştüğümüz her platformda,  Türkiye'nin gerek  ekonomik hamlelerini, gerekse demokrasisine  sahip çıkışını  örnek aldıklarını belirttiler. Afrika kıtasının önemli ülkelerinden biri olan Senegal ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi bizim önceliğimiz. Bu çerçevede projelerin finansmanına ilişkin özellikle Eximbank ve TİKA ile  görüşmeler  yaparak , nitelikli projelerde Eximbank'ın, acil  yapılması gerekenler  ile ilgili ise  TİKA ile  çözümler üretmeye  öncelik vereceğiz.  Senegal  gerek potansiyel, gerekse  Türkiye ile iş yapma isteği ile  çok önemli bir ortağımız olacak.