DÜNYA TÜRKLERİ DTİK KURULTAYINDA CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN VE BAKANLARLA BULUŞTU

DÜNYA TÜRKLERİ DTİK KURULTAYINDA CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN VE BAKANLARLA BULUŞTU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) kapsamındaki Dünya Türk Girişimciler Kurultayı açılışında konuşan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  büyük bir güç ve potansiyele sahip olan Türk işadamlarının dünyada çok geniş bir coğrafyaya yayıldığını vurguladı. Kazancının, ekmeğinin peşinde olan iş adamlarını Çağdaş Alperenlere benzeten Cumhurbaşkanı, insanların vatanlarını terkmesi altındaki en temel sebebin ekonomik gerekçeler olduğunu söylerken, Suriye ile Irak krizleri sebebiyle Türkiye'nin 3 milyonun üzerinde sığınmacıya ev sahipliği yaptığını ifade etti. Son 13 yılda yurtdışında Türk müteşebbislerinin sayısının önemli oranda arttığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı, 19'u yoğun olmak üzere Türklerin dünyanın 167 ülkesinde var olduğunu, Türklerin milli ve manevi değerlerinden asla vazgeçmemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Dünya Türk Girişimciler Kurultayı açılışı ardından Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın katılımları ile gerçekleştirilen ve artık gelenekselleşen "Bakanlar Oturumu"nda, Türk diaspora temsilcileri Kabine'nin Bakanlarına sorularını yöneltti. AB üyelik müzakereleri süreci, AB ile ilişkilerde paradigma değişimi, Rusya krizi, Gümrük Birliği'nin güncellemesi, terörle mücadele, düzensiz göç, Türkiye'nin tanıtımı ve algı konularının ele alındığı oturumda, 95 ülkeden gelen Türk iş adamları, Bakanlara ilgili oldukları alanlarda doğrudan soru sorma fırsatını yakaladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımı ile gerçekleşen, Kurultayın Gala Yemeğinde ise, Türk diasporasının temsilcileri, Başbakan ile biraraya geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada, Türk diasporasının ürettiği her değerin, Türkiye'nin menfaatine olduğunu ifade ederken, Türk diasporası mensuplarının "Türkiye'nin yüz akı" olduğunu söyledi. Türk diasporasının yurtdışına açılmasının, Türkiye için büyük kazanım olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, reformcu ve dünyadaki değişimleri okuyabilen siyaset anlayışından geri adım atılmayacağını söyledi.  Başbakan Davutoğlu, yurtdışındaki her ziyarette iş dünyasının temsiliyetine önem verdiklerini ifade ederken, Türkiye'nin bölgesinde küresel ölçekte bir göç olduğunu belirtti.

Türk diasporası işadamlarına yönelik yaptığı konuşma da, 14 yılda 19 STA imzalandığını ifade eden Başbakan Davutoğlu, vizesiz seyahat edilen ülke sayısını 42'den 67'ye çıkartıldığını belirtti. Haziran ayında Türk vatandaşlarına yönelik uygulanan Schengen vizelerinin kalkacağını ifade eden Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu söyledi. Davutoğlu ayrıca, Türkiye'nin en fazla uluslararası insani yardım yapan ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türk insanının girişimci ruhunun, Türkiye'nin en büyük zenginliği olduğunu da söyleyen Başbakan Davutoğlu, reel sektörün rekabetç gücünü artıracak reformlara devam edileceğini belirtti. Türkiye'nin yarım asırdır sürdürdüğü AB sürecinde sona yaklaşıldığını belirten Başbakan, 1 Temmuz sonrası 33. faslın açılacağını söyledi. Yurtdışındaki Türklerden yatırım ve istihdam beklentisi olduğuna dikkat çekti.

Dış Ekonomik lişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, DTİK çatısının son 2 yıl içerisinde üye sayısını artırarak büyüdüğüne dikkat çekerek, Kurultayın birinci günü hakkında bilgi verdi.

Notlar:

DÜNYA TÜRKLERİ

·         5,5 milyonun üzerinde Türk yurtdışında yerleşik yaşıyor.

·         Türk toplumunun yaklaşık 4,6 milyonu Batı Avrupa ülkelerinde yerleşik yaşıyor.

·         Kuzey Amerika, Asya, Orta Doğu ve Avustralya'da 900 bin Türk yaşamakta.

·         Yurtdışında 300 üzerinde Türk şirket yatırımı bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı kayıtlarına göre yurtdışında kurulu Türk dernek sayısı 4439.