EKONOMİ BAKANI ELİTAŞ, DEİK İŞ KONSEYİ BAŞKAN VE BAŞKAN YARDIMCILARI İLE BİR ARAYA GELDİ

EKONOMİ BAKANI ELİTAŞ, DEİK İŞ KONSEYİ BAŞKAN ve BAŞKAN YARDIMCILARI İLE BİR ARAYA GELDİ

DEİK İş Konseyi Başkan ve Başkan Yardımcıları, 11 Mart 2016 tarihinde Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın katılımıyla düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi. DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın ev sahipliğinde ikincisi gerçekleştirilen istişare toplantısına, DEİK İş Konseyi Başkan ve Başkan Yardımcilari katıldı.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımlarıyla gerçekleştirilen yoğun bir ziyaret programı ile çok farklı coğrafyalara ziyaretler gerçekleştirildiğini, bu noktadan sonra iş insanlarından somut adımlar beklendiğini ifade etti. Türkiye'nin ihracatının Ocak 2016 hariç, 2015 yılına benzerlik gösterdiğini belirten Bakan Elitaş, yeniden 2014 yılı ihracat rakamlarına ulaşılması için gereken çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. İhracatı artırmak amacıyla yeni teşvik programlarının bir an önce uygulamaya alınacağını ifade eden Bakan Elitaş, ekonomide izlenecek 2016 yılı yol haritası için DEİK'in katkısını vurguladı.

Açış konuşmalarının ardından istişare toplantısı, DEİK İş Konseyi Başkan ve Başkan Yardımcılarının sorumlu oldukları bölgelere ve sektörlere ilişkin genel değerlendirmeleri ve Ekonomi Bakanı Elitaş'a ülke ve sektör özelinde görüşleri ile devam etti.

87 İş Konseyi Başkan ve Başkan Yardımcısının katıldığı istişare toplantısında DEİK üyeleri, bölgesel ve sektörel sorunlara ilişkin görüş ve çözüm önerilerini doğrudan Ekonomi Bakanı Elitaş'a aktarma fırsatını elde etti. Farklı ülkeler tarafından uygulanan vize uygulamaları, gümrük ve lojistik sorunlar, idari meseleler, teminat mektubu ve emtia fiyatları gibi konular bölge, ülke ve sektör bazında değerlendirildi, Çin, ABD, Gümrk Birliği'nin revizyonu ve Türkiye'nin TTIP sürecine katılması konuları da ele alındı.