EMRE AYKAR, ULUSLARARASI MÜTEAHHİTLER BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU (CICA) YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu DEİK Kurucu Kuruluşu Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkan Vekili Emre Aykar, dünya inşaat sanayinin en yüksek temsil organı Uluslararası Müteahhitler Birlikleri Konfederasyonu (CICA) Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.  Aykar, toplam 63 ülkenin üye olduğu, 5 trilyon ABD Doları iş hacmi ve yarattığı 150 milyon istihdamla dünya ekonomisinde önemli bir söz hakkına sahip CICA'nın başkanlığını yürütecek.

Paris'te gerçekleştirilen CICA Genel Kurul Toplantısı'nda, TMB Başkan Vekili ve  Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Emre Aykar, CICA Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. CICA Genel Kurulu tarafından alınan oy birliği ile alınan  bu kararla, dünya inşaat sanayinin en yüksek temsil organlarından birinin başına bir Türk müteahhit getirilmiş oldu. Emre Aykar, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren başkanlık görevine resmen başladı. DEİK olarak, Kurucu Kuruluşumuz TMB Başkan Vekili Emre Aykar'ı yeni görevinden dolayı tebrik ediyor, gurur ve iftiharla takip ettiğimiz Türk müteahhitlerinin yurt dışında gösterdikleri başarılarının devamını diliyoruz.

Uluslararası Müteahhitler Birlikleri Konfederasyonu (CICA): Confederation of International Contractors Associations

CICA, 1974 yılında, Avrupa İnşaat Sanayi Federasyonu (FIEC), Güney Amerika Müteahhitleri Federasyonu (FIIC), Kuzey Amerika Müteahhitler Federasyonu (FUSCCA) ve Arap Müteahhitleri Federasyonu (FAC) tarafından kurulmuş, merkezi Paris'te olan kar aracı gütmeyen bir uluslararası birlik.

CICA'nın yapılanmasına bakıldığında tüm dünyayı kapsayan bir niteliğe sahip. Bugün Çin Uluslararası Müteahhitler Birliği (CHINCA), Japon Uluslararası Müteahhitler Birliği (OCAJI), Fransız Bayındırlık Müteahhitleri Birliği (FNTP), Kanada Müteahhitler Birliği (CCA), Brezilya İnşaat Sanayicileri Odası (CBIC) ve Avrupa Uluslararası Müteahhitleri (EIC) de CICA'nın üyeleri arasında.

Küresel inşaat sektörü adına konuşan ve sorunları dile getiren CICA; üye federasyonları, bağlı kuruluşları ve uluslararası kurumlarla yürütmekte olduğu işbirliği ve etkileşim çerçevesinde oluşturduğu bu yapısı ile Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Çok Uluslu Kalkınma Bankaları, OECD, Uluslararası Ticaret Örgütü, Dünya Ticaret Odası ve FIDIC ile ortak çalışmalar yürütüyor ve dünya inşaat sanayinin en yüksek temsil organı olarak kabul görüyor.