GÜNEY AFRİKA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ POTANSİYEL YATIRIMLAR ELE ALINDI

GÜNEY AFRİKA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ POTANSİYEL YATIRIMLAR ELE ALINDI

DEİK/Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Güney Afrika İş Forumu, DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule I. Malefane, Güney AfrikaTicaret ve Yatırım Ajansı KwaZulu-Natal Bölgesi Hedef Pazarlar Müdürü Claude Pretorius'un katılımları ile 19 Ekim 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın,Güney Afrika'nın finans  hizmetlerindeki gücüne dikkat çekti ve Türk firmaları ile Güney Afrika firmaları arasında madencilik sektöründe ortak proje geliştirilebileceğini belirtti. Türkiye'nin enerji güvenliğinde ihtiyaç duyduğu verimliliğe katkı sağlamak üzere kömürde işbirliğinin mümkün olduğunu hatırlatan Taşkın,  Güney Afrika'nın Türkiye'deki tarım, tarımsal işleme teknolojileri, otomotiv ve bileşenleri konusundaki tecrübesinden yararlanabileceğine dikkat çekti.

Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule I. Malefane, İş Forumu sırasında Güney Afrika ile ticarette ve yatırımda karşılaşılan zorlukların irdelendiğini belirtti ve  Büyüklelçiliğin desteğini dile getirdi. Güney Afrika Ekonomi Bakanı tarafından Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda talimat geldiğini vurgulayan Malefane, iki ülkenin sinerjisinin çok iyi olduğunu belirtti. Büyükelçi ayrıca daha iyisini yapmak için burada olduklarını söyledi.

Güney Afrika Ticaret ve Yatırım Ajansı KwaZulu-Natal Bölgesi Hedef Pazarlar Müdürü Claude Pretorius yaptığı sunumda, yabancı yatırımcının Güney Afrika'ya erişiminde vize sorununun devam ettiğini; fakat sorunları çözmek için çalıştıklarını belirtti. Pretorius, Türk firmaları için KwaZulu-Natal bölgesinde denizcilik, otelcilik, sanayileşme, otomotiv ve yedek parça, gıda, madencilik, plastik, kimyasal, petrol gibi sektörlerde yatırım fırsatlarının var olduğunu söyledi. Güney Afrika'ya yapılan doğrudan yatırımlar ile komşu ülkelere de ulaşımın kolay olduğunu ifade eden Pretorius, Güney Afrika'nın Afrika Bölgesinde en gelişmiş ülke ve Güney Afrika Kalkınma Topluluğu(SADC)'nun lideri konumunda olduğunu söyledi.

Türkiye-Güney Afrika Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Toplam dış ticaret hacmi: 1.4 milyar ABD Doları

Türkiye'den Güney Afrika'ya yapılan ihracat:  405 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri:Motorlu taşıtlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçaları, kauçuktan yeni dış lastikler, motorlu taşıtlar, kağıt, petrol yağları, bakır tel.

Türkiye'nin Güney Afrika'dan  yaptığı  ithalat:1 milyar ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Motorlu taşıtlar, kauçuktan yeni dış lastikler, dokunmuş halı, kakao içermeyen şekerli mamüller, bakır tel, karayolu taşıtları için aksam ve parçaları.

Dış ticaret dengesi: Güney Afrika lehine 652 milyon ABD Doları