ICCI 23’ÜNCÜ KEZ KAPILARINI AÇTI

ICCI 23'ÜNCÜ KEZ KAPILARINI AÇTI

23'üncü Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'nın açılışı (ICCI) İstanbul'da gerçekleştirildi. Enerji sektörünün Avrasya'daki en önemli buluşması olan ve bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2017, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) desteğiyle sektörün tüm bileşenlerini bir  araya getirdi.

Fuarda, enerji sektörüne yön veren 200'e yakın firma yeni çalışmaları sergilenirken, katılımcı firmalar Türkiye'nin yanı sıra başta Ortadoğu ve Balkanlar olmak üzere çeşitli ülkelerden profesyonel ziyaretçilerle bir araya getiriyor. ICCI 2017 kapsamında düzenlenen eş zamanlı oturumlarda ise enerji sektöründe yeni teknolojik uygulamalar, yenilenebilir enerji kaynakları, yerli enerji kaynakları, enerji altyapı sistemleri, kömür teknolojileri ve nükleer enerji gibi konular ele alındı .

Konferansın açış töreninde konuşan DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan,geçtiğimiz günlerde başlatılan "milli enerji" seferberliğinin Türkiye ekonomisinin önüne yeni ufuklar açacağını söyledi. Vardan, Türkiye'nin hedeflediği ekonomik büyümeye ulaşmak, bölgesel ve küresel ağırlığını artırmak ve ulusal güvenliğini teminat altına almak için enerjide dışa bağımlılığın sona erdirilmesinin hayati önem taşıdığını vurgularken, bu seferberliğin piyasa ve tüketicilerin ihtiyacını gözetecek biçimde kaynak çeşitliliğinin artırılması, enerji güvenliğinin sağlanması ve yerlileşme odaklı oluşturulduğunu ifade etti. 

"Bizler daha güçlü ve daha müreffeh bir Türkiye, daha sağlam bir ekonomi için yürünen bu yolda kesintisiz, sürdürülebilir, güvenilir ve temiz enerjinin çok önemli bir mihenk taşı olduğunu biliyoruz" diyen DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, bu   alanda yapılan ve yapılacak her bir çalışmanın son derece kıymetli olduğunu ve ülke ekonomisinin önüne yeni ufuklar açacağını dile getirdi. DEİK bünyesinde 2013  yılında kurulan Enerji İş Konseyi'nin Türkiye'nin en nadide firmalarının temsilcilerinden oluştuğunu anlatan Vardan: "Enerji İş Konseyimiz bir yandan ülkemize  yapılacak enerji yatırımlarında yabancı yatırımcıları çekmeye çalışırken diğer yandan ülke konseylerimizle birlikte, öncelikle Afrika kıtasında olmak üzere üçüncü  ülkelerde değişik enerji projeleri üzerinde çalışıyor. Hedefimiz Türkiye'nin enerjisini büyütürken enerjiye ulaşmakta zorlanan ülkelere de Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanlığımızla birlikte yeni mekanizmalar oluşturmak suretiyle tecrübe ve imkanlarımızı paylaşarak ihtiyaç sahiplerini enerjiyle buluşturmak" dedi.