KOSTA RİKA DIŞİŞLERI BAKANI MANUEL GONZALEZ İLE ÖĞLE YEMEĞİ GERÇEKLEŞTİ

KOSTA RİKA DIŞİŞLERI BAKANI MANUEL GONZALEZ İLE ÖĞLE YEMEĞİ GERÇEKLEŞTİ

DEİK/Türk-Amerika İş Konseyleri tarafından düzenlenen, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin evsahipliğinde, DEİK Yönetim Kurulu  Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi  ve  Yönetim Kurulu Üyesi Rona Yırcalı'nın katılımlarıyla Kosta Rika Dışişleri Bakanı Manuel Gonzalez Sanz onuruna öğle yemeği  10 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşti.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan,

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK'in yeni yapılanması hakkında bilgi verdi. DEİK çatısı altında Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi kurulduğu ve bu Konsey'in altında Kosta Rika Komitesi olacağını belirten Vardan, Kosta Rika'daki Muhatap Konseyin Camara de Comercio de Costa Rica (Costa Rica Ticaret Odası) olmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Kosta Rika Dışişleri Bakanı Gonzalez Sanz,

Kosta Rika Dışişleri Bakanı Gonzalez Sanz, Türkiye'de iletişimlerinden bahsederek,  ülkelerine doğrudan yabancı yatırım çekmek istediklerini söyledi. Kosta Rika hakkında kısa film gösteriminden sonra sunum yapan Dışişleri Bakanı Sanz, Kosta Rika'nın iş gücü açısından zengin bir ülke olduğunu, diğer Latin Amerika ülkeleriyle  sağlıklı bir iletişim ve ulaşım ağına sahip olduklarını, uluslararası arenada Avrupa ülkeleriyle de ekonomik ilişkiler içerisinde bulunmak istediklerinin vurguladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,

Kosta Rika ile ilişkilerin yeterli seviyede olmadığını belirten Bakan Zeybekci, ilk adım olarak Serbest Ticaret Anlaşması (STA)  imzalanması ve iki ülke iş adamlarının bir araya getirilmesi gerektiğini belirtti.