KUVEYT İLE ORTAK YATIRIMLAR TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

KUVEYT İLE ORTAK YATIRIMLAR TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

Türkiye- Kuveyt Çalışma Kahvaltısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Devleti Maliye Bakanı ve Sanayi ve Ticaret Bakan Vekili Anas Khalid Al-Saleh ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın katılımı ile 28 Nisan 2015 tarihinde Kuveyt'te gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt'i Körfez bölgesinde en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından biri olarak gördüklerini söyledi. 2014 yılında 569 milyon dolar olarak gerçekleşen ikili ticaret hacmini 1 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, ticari hedeflere ulaşma konusunda iş adamlarına büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü vurguladı. Erdoğan, "Kuveytli kardeşlerimizin Türkiye'deki doğrudan yatırımlarının toplam miktarı şu an 2 milyar doların altında, bu rakam bizim hedeflediğimiz, arzu ettiğimiz seviyelerin çok çok uzağında. Türkiye, büyük yatırım imkanları sunan bir ülke. Şu ana kadar hiçbir uluslararası yatırımcı Türkiye'de yaptığı yatırımlardan, girişimlerinden pişman olmadı, nedamet duymadı" dedi. Kuveyt'in Türkiye'nin Körfez'e açılan kapısı, Türkiye'nin de Kuveyt'in Avrupa'ya ve Orta Asya'ya açılan kapısı olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye'de yapacağınız yatırımlar yeni pazarlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Savunma sanayinde Türkiye ve Kuveyt ortak olarak yatırımlara girebilir. Şu anda savunma sanayinde Türkiye çok ciddi bir atılımın içerisindedir. Sizi bu kapıyı daha çok kullanamaya davet ediyorum" dedi.

 DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ise Türkiye ve Kuveyt arasındaki ticaretin son 10 yılda katlanarak arttığını söyledi. Kuveyt'in Türkiye'deki yatırım hacminin 1,5 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirten Vardan,  Kuveyt'in, Türkiye'nin potansiyelini ilk keşfeden ülke olduğunu söyledi. Kuveyt'in 1980'li yılların başında Türkiye'ye bankacılık yatırımı yaparak; diğer Arap ülkelerine öncülük ettiğini belirten Vardan, yakın zamanda Türkiye'de bir banka yatırımı yapan Kuveytli bir yatırımcının, milyar dolarla ifade edilen kârlılık seviyesine ulaştığını söyledi. Burgan Bank'ın Tekfenbank'ı  satın aldığını belirten Vardan, bankacılığın geniş iç pazarı ve çevre pazarlara kolay erişimi ile uygun yatırım imkânları sunduğunu söyleyerek, "Kuveytli yatırım fonları ülkemizde gıdadan enerjiye, tarımdan lojistiğe, gayrimenkulden sanayi üretimine birçok alanda yatırım yapabilir" dedi.

 

 

Ek bilgiler(Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye-Kuveyt Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den Kuveyt'e yapılan ihracat: 373 milyon dolar (2014)

Türkiye'nin Kuveyt'e ihraç ettiği başlıca kalemler: Demir-çelik çubuklar,  dokunmuş halılar, bayan takım elbise ve ceketler, peynir ve lor, mobilyalar, ham ve yarı işlenmiş altın.

Türkiye'nin Kuveyt'ten yaptığı  ithalat: 196 milyon dolar (2014)

Türkiye'nin Kuveyt'ten ithal ettiği başlıca kalemler: Siklik hidrokarbonlar, asiklik alkoller, etilen polimerleri ve propilen ve diğer olefinlerin polimerleri.

Toplam dış ticaret hacmi:  569 milyon dolar (2014)

Dış ticaret dengesi : 176 milyon dolar (2014)