LATİN AMERİKA’DA SON ANLAŞMA DURAĞI EKVADOR OLDU

LATİN AMERİKA'DA SON ANLAŞMA DURAĞI EKVADOR OLDU

Ekvador-Türkiye İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Vicente Correa Delgado, T.C. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ekvador Dış Ticaret Bakanı  Diego Esteban Aulestia Valencia'nın katılımları ile  DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve  ProEkvador Yönetici Müdürü Viktor Jurado'nun ev sahipliğinde 4 Şubat 2016 tarihinde Ekvador'da gerçekleşti. Forum esnasında DEİK ve PROECUADOR arasında Türkiye-Peru İş Konseyi Kuruluş Mutabakat Zaptı imzalandı.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretinin ve iş forumunun sağlayacağı ivme ile gelecek dönemde iki ülke arasındaki ticari ilişkileri, tüm bölgeye örnek olacak bir seviyeye çıkartacaklarına inandığını söyledi. İki ülke ilişkilerinde parlak bir geleceğe doğru adım atıldığını belirten Erdoğan: "Heyetimizle birlikte Ekvador'a gerçekleştirdiğimiz bu ziyareti, bir karşılık olmanın ötesinde, iki ülke ilişkilerinde parlak bir geleceğe doğru atılmış değerli bir adım olarak görüyoruz" dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye-Ekvador İş Forumu'nun çalışmaları, karşılıklı yatırım imkanlarının tanıtıldığı organizasyonlarla desteklenerek devam etmelidir. Bugün, PRO-EKUADOR ile DEİK arasında imzalanan anlaşma ile perçinlenen iş konseyi ortaklığının, inşallah önemli bir eksikliği gidereceğine inanıyoruz. Türkiye, dünyanın 108 ülkesine uçuş mesafesinde yer alan, merkezi bir ulaşım ağına sahiptir. Ülkemiz üzerinden, en fazla 1-6 saatlik bir uçuş mesafesinde, yaklaşık 1 milyar tüketiciye ulaşılabiliyor. Birçok uluslararası firmanın Türkiye'yi bölgesel üs olarak seçmesinin, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya gibi geniş bir coğrafyayı İstanbul'dan yönetmeyi tercih etmesinin sebebi işte budur."

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, ülke ekonomisinin dönüşüm içinde olduğunu belirterek, "Türk yatırımcılar için çok önemli yatırım fırsatları sunuyoruz. Hükümetimiz yabancı yatırımcıyı korumaktadır. Buyurun gelin yatırım yapın" dedi.  Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve çok etkilendiğini belirten Correa, "Türkiye'den öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'nin müteahhitlik tecrübesi ortada. Dünyada ün yapmış. Bütün Türk yatırımcılarını verimli projelerle ihtiyaç duyduğumuz yatırımları gerçekleştirmeye davet ediyorum" dedi. 

Ek bilgiler(Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye-Ekvador  Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den Ekvador'a yapılan ihracat: 2015 yılı 37 milyon USD

Türkiye'nin Ekvador'a ihraç ettiği başlıca kalemler: Demir ve çelik, demir,alaşımsız çelikten yarı mamuller-aağırlıkça karbon, demir veya çelik profiler, değişik sanayi kollarinda kullanilan makina ve cihazlar, vitrin, tezgah vb tipi soğutucu ve dondurucular,aksamı veparçaları, sıvı ve gaz filtre cihazları.

Türkiye'nin Ekvador'dan yaptığı  ithalat: 2015 yılı 82 milyon USD

Türkiye'nin Ekvador'dan ithal ettiği başlıca kalemler: Demir ve çelik, demir veya çelik profiler, demir veya çelik çubuklar-soğuk işlenmiş, belirli sanayi kollarinda kullanılan makina ve cihazlar, motokültörler,tarim ormancilik traktörleri.

Toplam dış ticaret hacmi:  2015 yılı  119 milyon USD

Dış ticaret dengesi:  2015 yılı  Ekvador  lehine 44 milyon USD