NAİL OLPAK: “ANA HEDEFİMİZ YAŞADIĞIMIZ YÜZYILIN TÜRKİYE YÜZYILI OLMASINI SAĞLAMAK”

T.C. Dışişleri Bakanlığı ev sahipliğinde ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu - DEİK'in koordinasyonu ile düzenlenen 14. Büyükelçiler Konferansı kapsamında "Türkiye Yüzyılı'nda Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Enerji Paneli" ve Networking Resepsiyonu, diplomasi ve iş dünyası temsilcilerini 7 Ağustos 2023 tarihinde Ankara'da bir araya getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen konferans kapsamında DEİK tarafından organize edilen "Türkiye Yüzyılı'nda Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Enerji" Paneli ve Networking Resepsiyonu, T.C. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, T.C. Sanayi Bakanı Fatih Kacır, DEİK Başkanı Nail Olpak, Büyükelçiler ve İş Konseyi Başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşti.

Olpak: "Yeni küresel ve jeo-ekonomik gelişmeler bizi bekliyor"

DEİK'in mottosu olan ticari diplomasisinin değerli paydaşları Büyükelçiler ile küresel diplomasinin tüm detaylarını ele aldıklarına dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak değerlendirmede bulundu. 14 yıldır aralıksız gerçekleştirilen Büyükelçiler Konferansı'nın  küresel diplomasinin tüm detaylarıyla ele alındığı, geçmiş yılların muhasebesinin yapıldığı ve yeni hedeflerin oluşturulduğu büyük bir organizasyon olduğunu belirten Olpak: "Tüm dünyaya yayılmış 152 İş Konseyimiz ile büyükelçilerimizin; tespit, teklif ve değerlendirmelerinin yapıldığı bu konferansın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. 1980'li yıllarda ekonomimizin yurt dışına açılması, ihracatımızın artıp sanayi kapasitemizin gelişmesi ile 200'den fazla ülkeye 4000'den fazla ürün satan bir ülke haline geldik. Son 20 yılda ise, enerjide, ulaşımda, savunma sanayiinde, sağlıkta ve daha birçok alanda yapılan yatırımlar önemli bir alt yapı sağladı. DEİK olarak, DEİK/Dünya Türk İş Konseyimiz (DTİK) ile tüm dünyaya yayılmış Türk diasporamızla birlikte ülkemizi her platformda en iyi şekilde temsil etmek için küresel ölçekte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bölge ve ülke bazlı stratejik hedefler doğrultusunda ticari diplomasi faaliyetlerimize etkin biçimde devam ederken, Yatırım, istihdam, üretim, ihracat odaklı büyümede, katma değerli ve çevreci ürünlere odaklanarak ve kullanarak, ticari ilişkilerimizi her ülke ile daha üst seviyelere çekerek, yaşadığımız yüzyılın Türk yüzyılı olmasını sağlamak, ana hedefimiz".

Türk diasporası İstanbul'da buluşacak

DEİK çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi'nin 15-16 Eylül tarihlerinde İstanbul'da düzenleyeceği DTİK Kurultayı için Büyükelçilerden etkin destek beklediklerini ifade eden Olpak: "DTİK'in önemli faaliyetlerinden biri olan 10. Kurultayımızı, 15-16 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle düzenleyeceğimiz Kurultayımızda, Türk diasporasının fırsat ve sorunları ele alınacak ve Türk ve Türkiye dostu diaspora temsilcileri ile diaspora stratejilerine yön verilecek".

 "Türkiye Yüzyılı'nda Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Enerji Paneli ve Networking resepsiyonu, Hayat Holding sponsorluğunda gerçekleştirildi.