NAİL OLPAK: “İSTİKRARLI BÜYÜME ÖNEMLİ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı 1. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

"Bugün açıklanan büyüme rakamlarına göre, 2023'ün ilk çeyreğinde GSYH geçen yılın aynı dönemine göre % 4 oranında artış gösterdi. 2010 yılından beri kesintisiz büyüme performansı gösteren Türkiye ekonomisi, 2023 yılının ilk çeyreğinde de zorluklara rağmen büyümesini sürdürdü. Büyümedeki istikrar, ülkemiz ve iş dünyamız adına güven verici. Güven, ekonominin ve iş dünyasının vazgeçilmezidir.

Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden Almanya'nın dahi son iki çeyrekte üst üste daralarak resesyona girdiği ve diğer Avrupa ülkelerinde sıfıra yakın büyüme oranlarına sahip olduğu küresel bir ortamda, büyüme istikrarını sürdürebilmek önemli.

Şubat ayında hepimizin yüreğini yakan deprem felaketinin yıkıcı etkisine rağmen büyümeyi sürdürmemiz de, Türkiye'nin ekonomik kırılganlıklara karşı gücünü gösteriyor.

Ocak ayındaki öncü göstergelere göre % 5'in üzerinde bir büyüme bekleniyordu. Şubat ayında yaşadığımız depremlerden sonra üretim kapasitemiz bir miktar geriledi. Mart ayında ise toparlanmaya başlayarak olumlu sinyaller veren sanayi üretimimiz ile büyüme performansımızın tekrar artmaya başladığını görüyoruz.

Büyümenin detaylarına bakarsak;

Talep tarafını değerlendirdiğimizde GSYİH'nin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan Hane halkı tüketimi %16,2 oranında artarken, yatırımlar % 4,9 oranında artış göstermiştir. Mal ve hizmet ihracatı % 0,3 oranında daralırken ithalatın % 14,4 artmasıyla net ihracat büyümeye negatif katkıda bulunmuştur.

Arz tarafına bakıldığında, depremin etkisi nedeniyle sanayide ufak bir daralma ve tarım sektöründeki daralma dışında tüm sektörlerin pozitif büyüme gösterdiği görülmektedir.

"Güven ve istikrar önemli, çözüm bekleyen sorunlarımız da var"

İş dünyası olarak, seçim gündemi sonrasında da daha fazla yatırım ile ihracata daha çok ağırlık veren üretim yapmaya, katma değer ve istihdam üretmeye odaklanıyoruz. Cumhurbaşkanımız seçim sonrasında yaptığı konuşmada iş dünyamızın beklediği iki kavrama vurgu yaptı; "Güven ve istikrar."  Yeni dönemde, bu kavramlara daha fazla odaklanarak kurulacak bir ekonomi yönetimi ve iş dünyamızın birlikte daha güçlü bir sinerji oluşturarak, dengeli kalkınmamıza daha fazla katkı sunması önemli.

Önümüzdeki süreçte hem tüketici hem de üretici için hayati önem taşıyan; enflasyonla mücadele, cari açık, dış ticaret açığı, bütçe dengesi, istihdam gibi ülke ekonomimiz açısından önem teşkil eden önemli başlıklarda hızlı adımlar atılmasını bekliyoruz.