NİJER BAŞBAKANI TÜRK İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ İLE ÜLKEDEKİ YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRDİ

NİJER BAŞBAKANI TÜRK İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ İLE ÜLKEDEKİ YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRDİ

DEİK/Türkiye-Nijer İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen Nijer Başbakanı Brigi Rafini ile Çalışma Toplantısı, 23 Ocak 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Nijer'deki iş ve yatırım imkanlarının masaya yatırıldğı toplantıya, Nijer Ulaştırma Bakanı Mahamadou Karidjo, Nijer İlköğretim, Okuma Yazma, Ulusal Dillerin Teşviki Ve Yurttaşlık Eğitim Bakanı Dr. Daouda Mamadou Marthe, Nijer İmar Bakanı Kadi Abdoulaye, Nijer Sağlık Bakanı Idi Illiassou Mainassara, Nijer Mesleki ve Teknik Eğitim Bakanı Tidjani Idrissa Abdoulkadri, DEİK/Türkiye-Nijer İş Konseyi Başkanı Murat Efendi Ataer'in yanı sıra 60'dan fazla Türk ve Nijerli iş insanı katılım gösterdi.

Nijer Başbakanı Brigi Rafini iş dünyası temsilcilerine yaptığı konuşmasında, Türkiye ile Nijer arasında geçmişten günümüze gelen ortak değerlerin olduğunu söyledi. Son yıllarda her iki ülke Cumhurbaşkanlarının desteği ile ilişkilerde büyük bir ivmenin olduğunu dile getiren Rafini,  mesafeler açısından birbirinden uzak olan Nijer ve Türkiye'nin kalben yakın olduğunu dile getirerek, özellikle Türk yatırımcılara Nijer'in kapısının açık olduğunu söyledi. Türk iş adamlarının  Nijer'i yakından takip ettiklerini vurgulayan Başbakan Rafini, ikili ilişkilerin daha da ilerlemesi adına gereken çabayı sarf ettiklerini ve bu kapsamda gerekli hukuki altyapının hazırlandığını da ifade etti. 

DEİK/Türkiye-Nijer İş Konseyi Başkanı Murat Efendi Ataer, "Türkiye-Nijer arasında gerek ticari, gerekse yatırım hacimlerinin artırılmasına yönelik muhatap kuruluşumuz Nijer Sanayi, Esnaf ve Ticaret Odası (CCIAN) ile birlikte başarılı çalışmalar yapacağımız ve Nijer Halkı'nın refahı için her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi isterim" dedi. Afrika kıtası ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için son yıllarda Türkiye'nin uluslararası stratejisinde öncelikli bir yer tuttuğuna değinen Ataer,  DEİK'in 22-23 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul'da ECOWAS üyesi Afrika ülkelerine yönelik "Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu"nu düzenleneceği bilgisini aktardı. Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu çerçevesinde Nijer'den davet edecek iş insanları heyeti vasıtasıyla Türkiye ile Nijer arasındaki iş hacminin artmasına katkıda bulunacağını vurgulayan Ataer, "Konsey olarak hedefimiz var olan ticari, ekonomik ve yardım ilişkilerimizi daha da geliştirmektir. Ticaret faaliyetinde olduğumuz sektörlere teknoloji, enerji, iletişim, sağlık, ilaçlama, mobilya ve tekstil gibi yeni çalışma alanları eklemektir" dedi.