PİTTELLA: "TTIP SÜRECİNE DAHİL OLMANIZ İÇİN BİR YOL BULMAYA ÇALIŞACAĞIZ."

PİTTELLA: "TTIP SÜRECİNE DAHİL OLMANIZ İÇİN BİR YOL BULMAYA ÇALIŞACAĞIZ."

Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella İstanbul'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) evsahipliğinde iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Avrupa Parlamentosu'nun ikinci büyük grubu olan Sosyalistler ve Demokratlar'ın Başkanı Gianni Pittella, Türkiye ile müzakere sürecinde yeni başlıklar açmaya hazır olduklarını belirtti. 23 ve 24 nolu fasılların açılabileceğine vurgu yapan Pittella, Türkiye'nin AB'nin önemli bir ortağı olduğunu, aynı zamanda AB ile Türkiye arasında ekonomik işbirliğininin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.


Gianni Pittella, Türkiye'nin dünyada önemli bir ülke konumunda olduğunu belirtti ve AB'de yeni Parlamento'nun göreve başlaması ve yeni Komisyonun seçilmesi ile başlayan yeni dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin kalitesinin yükseltilmesi yönünde bir değişim olacağını umduğunu ekledi. Kendisinin ve Başkanı olduğu Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu'nun AB'nin genişleme sürecine ve Türkiye'nin üyeliğine destek verdiğini belirten Pittella, bu işbirliğini güçlendirirken hem Hristiyan-Demokrat kanadın hem de Sosyalist kanadın baz alınması gerektiğini belirtti. Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı Gianni Pittella, grubunun vize serbestisine yönelik olarak çalışmaya yetkili olduğunu, bu alanda Türkiye'nin yol haritasını izlemesi gerektiğini, engellerin ortadan kaldırılması için bu sürecin önemli olduğunu belirtti.


Erasmus programı kapsamında Türkiye ile kurulan güçlü bağın önemine vurgu yapan Pittella, gençlerin istihdamı açısından da işbirliğinin önemine dikkat çekti. Pittella, yeni Parlamento ve Komisyon kadroları ile Türkiye-AB ilişkilerinin yeni dönemde değişeceğine inancını belirtti ve müzakere sürecinin vize diyaloğu ile hızlanmasını beklediğini açıkladı.


TTIP (TTYO) müzakere sürecinde Türkiye'nin, AB ve ABD'nin yanında bir aktör olarak resmi müzakerelere katılması için bir ara formül üretmeyi planladıklarını söyledi ve "çözüm bulmak için birlikte çalışalım" dedi.


İKV ve DEİK ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya TOBB, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, TİM, UND, DEİK Çek İş Konseyi, DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi, DEİK Litvanya İş Konseyi, DEİK Estonya İş Konseyi ve DEİK Letonya İş Konseyi'nden üst düzey katılım gerçekleşti.