SIRBİSTAN VE TÜRKİYE’DEN TARIMDA İŞBİRLİĞİ

SIRBİSTAN VE TÜRKİYE'DEN TARIMDA İŞBİRLİĞİ

AB'nin tarımda en önemli ortakları arasında yer alan Sırbistan, Türkiye ile sektörel işbirliğini hedefliyor. Bu kapsamda Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanlığı öncülüğünde bir araya gelen sektör temsilcileri, DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi'nin 22 Ağustos 2017 tarihinde, Belgrad'da düzenlediği Sırbistan-Türkiye Tarım İş Forumu'nda buluştu.  

400'den fazla katılımcıya ev sahipliği yapan Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumuna, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic de katıldı. İş Forumu kapsamında, iki ülkenin tarım ve gıda sektöründeki işbirliği imkânları ele alındı. Forumda konuşan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, potansiyeli yüksek olan ürünleri Sırp mevkidaşı ile görüştüklerini vurguladı. Bakan Fakıbaba, her iki ülkenin birbirlerinin Batı'ya ve Doğu'ya açılan kapıları olduğunu söyleyerek, kurulacak işbirliklerinde her iki ülkenin de kazanacağının altını çizdi. Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic ise, Sırbistan'ın AB pazarına yakınlığını hatırlattı, ülkenin lojistik avantajını vurguladı ve Sırbistan'ın yabancı yatırımcılara çeşitli imtiyazlar tanıdığını belirtti.

Forumun kapanış oturumunda konuşan DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Aleksandar Medjedovic ise, tarım sektörünün her iki ülkenin kalkınmasında önemli bir role sahip olduğunu vurguladı. İş Konseyi Başkanı Medjedovic, bu ortak potansiyelin işbirliklerine dönüştürülmesi ve üçüncü ülke pazarlarında ortaklıklar olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Tarıma dayalı ekonomisi ve halkının yüzde 20'den fazlasının geçimini tarım ile sağladığı Sırbistan'da, ekonominin pozitif dış ticaret dengesi veren tek sektörü tarım. Bu sektörde ise üretiminde mısır, şeker, frambuaz, buğday ve ayçiçeği ön plana çıkıyor.