SLOVAKYA’DAKİ POTANSİYEL İŞBİRLİKLERİ VE YATIRIM OLANAKLARINI MASAYA YATIRILDI

SLOVAKYA'DAKİ POTANSİYEL İŞBİRLİKLERİ VE YATIRIM OLANAKLARINI MASAYA YATIRILDI 

Türkiye-Slovakya İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska, Slovakya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Miroslav Lajčák, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın katılımları ile 31 Mart 2015 tarihinde Slovakya'da gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, siyasetten ekonomiye, savunmadan enerjiye, bilimden teknolojiye pek çok alanda çalışmaların yürütüleceğini söyledi. İki ülke arasındaki 1.4 milyar dolarlık ticaret hacminin yeterli olmadığını vurgulayan Erdoğan, Slovakya'ya yatırım potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi. Slovakya'nın otomotiv sektörü başta olmak üzere küresel yatırımlar için bir çekim merkezi olduğunu belirten Erdoğan, "Türk şirketlerini Slovakya'ya daha fazla yatırım yapmaya davet ediyorum" dedi. 

İki ülke arasında, insaat sektöründe ciddi fırsatlar ve atılabilecek müşterek adımların olduğunu söyleyen Erdoğan, 12 yıl içinde sadece Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ)'nın 650 bin konut inşa ettiğini belirtti. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firmasının arasında 42 Türk firması olduğunu vurgulayan Erdoğan, inşaat sektöründe işbirliği için, otoyol ve konut projelerinde işadamlarının önemli katkıları olabileceğini belirtti.  Türkiye'ye 2014 yılında 130 bin Slovak turistin geldiğini belirten Erdoğan, "Kapımız ve kalbimiz Slovak halkına açıktır" dedi. Erdoğan, Türkiye ve Slovakya arasında bölgesel ve uluslararası düzeyde etkin işbirliği için işadamlarını desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Enerji kaynaklarından elde edilen imkanların barış ve refah kaynağı haline dönüşmesi için her türlü çabayı sarfediyoruz. Türkiye'nin enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bunları çeşitlendirme zorunluluğumuz var.  Türkiye'de rüzgar enerjisi konusunda ciddi gelişmeler var. Ülkemizin G20 dönem başkanlığı  önceliklerinin üyeler tarafından da benimsendiğini görüyoruz.  Büyümenin bütün toplumu kapsamasına önem veriyoruz."

Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska,  iki ülke arasındaki işbirliğini kuvvetlendirmek istediklerini söyledi. Bankacılıksektöründe sağlıklı ve karşılıklı fon alışverişinin mümkün olduğunu söyleyen Kiska, altyapı sektörünün gelişmekte olduğunu ve endüstri parklarının sayısının arttığını  belirtti.  Slovakya'nın Avrupa'nın tam kalbinde olduğunu belirten Kiska, bilişim teknolojileri, makine üretimi  ve optik enformasyon sektörlerinin önemini vurguladı.  Slovakya ve Türkiye'nin birbirini desteklemesi gerektiğini belirten Kiska, "İşbirliğinin gerçekleşmesi için yeterli fırsat var. İnovasyon bu işbirlikleri arttırmak için önemli" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  Slovakya ile her alanda işbirliğini geliştirmeye yönelik kararlılığın ülkeye verilen önemin önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.İkili ilişkilerin son 10 yılda ivme kazanarak arttığını belirten Zeybekci, ekonominin temellerine bakıldığında iki ülkenin birbirine benzeyen ve tamamlayıcı yönleri olduğunu söyledi. Türkiye ve Slovakya'nın iç dinamizmlerinin birbirini desteklediğini belirten Zeybekci, iki ülke iş adamlarının daha çok bir araya getirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye ve Slovakya arasındaki ilişkilere ivme kazandırılacağına inandığını belirten Zeybekci, "Mayıs ayında gerçekleştireceğimiz toplantı ile bu ilişkileri daha da ileriye götüreceğiz" dedi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, "Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden olan Slovakya ile yakın siyasi ilişkilerimizi güçlü ekonomik ilişkiler ile taçlandırmak istiyoruz" dedi.Türkiye ve Slovakya arasındaki ticaret hacminin son 14 yılda 70 milyon dolar seviyesinden 1,3 milyar dolar seviyesine çıktığını söyleyen Vardan,  "Türk özel sektörü olarak, Doğu Avrupa'nın yükselen yıldızı Slovakya ile daha fazla ticaret yapmak, ekonomik ilişkilerimizi derinleştirmek arzusu içindeyiz" dedi. İki ülke arasında "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması"nın yenilenerek yürürlüğe girmesi ile yatırım ilişkilerinin  ivme kazandığını belirten Vardan sözlerine şöyle devam etti: "Slovak şirketleri ile öncelikli olarak müteahhitlik hizmetleri, enerji üretimi, nakli ve ticareti, otomotiv ve yedek parça imalatı, savunma ekipmanları, elektrik ürünleri ve telekomünikasyon gibi alanlarda ortak projeler gerçekleştirerek ekonomik ilişkilerimizi çeşitlendirebileceğimize inanıyoruz. Yatırımcı dostu politikaları, AB üyeliği ile birlikte son yıllarda önemli bir yatırım üssü haline gelen Slovakya'ya önümüzdeki dönemde Türk yatırımları artarak devam edecektir."

 

Türkiye-Slovakya Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den Slovakya'ya yapılan ihracat: 472 milyon dolar (2014)

Türkiye'nin Slovakya'ya ihraç ettiği başlıca kalemler: Kadınlar ve kız çocuklar için bluzlar, gömlekler ve gömlek-bluzlar , binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar, monitörler ve projektörler, televizyon alıcı cihazları

Türkiye'nin Slovakya'dan yaptığı  ithalat: 919 milyon dolar (2014)

Türkiye'nin Slovakya'dan ithal ettiği başlıca kalemler: Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar, kauçuktan yeni dış lastikler, demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar

Toplam dış ticaret hacmi:  1.392 milyar dolar (2014)                    

Dış ticaret dengesi : -447 milyon dolar (2014)