SUUDİ ARABİSTAN İLE DEİK İŞBİRLİĞİNDE YENİ DÖNEM

SUUDİ ARABİSTAN İLE DEİK İŞBİRLİĞİNDE YENİ DÖNEM

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Majid Abdullah Alkasabi, DEİK Başkanı Nail Olpak ve Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ziyad Farisi'nin katılımları ile 22 Kasım 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Forumun kapanış oturumunda yaptığı konuşmasında, iki ülkenin dostluğunun büyüklüğüne dikkat çekti. Zeybekci, "Suudi Arabistan ve Türkiye'nin hem dünyada hem de İslam coğrafyasında sahip olduğu  imkanlara bakalım. İşbirliklerini İş  Konseylerine yani işin ehline bırakalım. Sektörel bazlı dönüşümler geçiren Suudi Arabistan için 10 yıl sonra çok farklı şeyler konuşacağız. Biz iki ülke, bir artı bir iki yapmaz, beş yapar on yapar diyoruz. Petrokimya, inşaat, turizm, lojistik, tarım alanlarında işbirliklerini inşalllah birlikte gerçekleştireceğiz." dedi. Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye'nin finans ve yatırım olanaklarına dikkat çeken Ekonomi Bakanı Zeybekci, İpek Yolu Projesi'nde Suudi Arabistan ve Türkiye'nin konumuna vurgu yaptı. Bakan Zeybekci, 5 yıllık süreçte elektronik ticaretin dünya ticaretinin yarısını üstlenmesinin beklendiğini hatırlattı. Zeybekci, iki ülke iş dünyası temsilcilerinin en iyi şekilde dostluğu ve fırsatları değerlendireceğini öngördü.

Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Majid Abdullah Alkasabi, iki ülkenin ortak çıkarlarına uyacak şekilde, İş Konseylerinin her iki hükümet arasında iletişim platform rolünü üstlenmesini beklediklerini belirtti. Önümüzdeki aylarda fırsatlar, sorunlar ve engelleri analiz eden bir çalışma yapılacağını belirten Alkasabi, kurumsal bir mekanizma kurulmasını istediklerini söyledi.

DEİK Başkanı Nail Olpak, diyalog mekanizmalarının doğru ve etkin kullanılması ile bölgedeki sorunların aşılabileceğini ifade ederek, iş dünyasının görevinin işlerin ve işbirliklerinin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Geçmişi çok eskiye dayanan Türk-Suud kardeşliğinin ekonomik ilişkilerde de bir marka olmasını istediklerini vurgulayan Olpak, Suudi Arabistan'da 2018 ve 2019 yıllarında inşasına başlanacak mega şehir projelerinden Türk müteahhitlerin yer almasını beklediklerini belirtti. DEİK Başkanı Olpak, 1976 yılından bu yana, Suudi Arabistan'da 18 milyar ABD Dolarında proje gerçekleştirmiş Türk yatırımcılarına ve girişimcilerine pozitif ayrıcalık yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

DEİK Başkanı Olpak sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkelerimizin güçlü yönlerini daha da birleştirecek, ortaklığımızı ve dostluğumuzu daha pekiştirecek adımlar atmanın, yeni sektörlerde işbirliklerini keşfetmenin tam zamanı. Türk iş insanlarımıza uygulanan vize maliyetinin ve süreçlerinin makul seviyelere indirilmesini talep ediyoruz. Çalışma izinleri konusunda karşılaşılan sorunlar da eminim, karşılıklı ortak irade ile aşılır ve zorluklar kolaylık haline gelir".

Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ziyad Farisi ise, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinin yüksek bir seviyeye taşınmasının önemine değindi. Farisi, "Aramızdaki ilişkiler güçlü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kralımızın çabaları ile başlayan derin ilişkilerin ekonomi alanında da etkilerini görüyoruz. Karşılıklı olarak ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi ve istihdamın artırılmasını umuyoruz. 2030 vizyonu ile ilgili toplantılarımız olacak, bu sayede gerçek ortaklıklar kurulmasını diliyoruz. Özel sektörde yapılacak karşılıklı işbirliği ile Türkiye'nin bilgi birikiminden yararlanmak istiyoruz. Türkiye'nin bu deneyiminden yararlanmayı  diliyoruz. Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi'nin de bu işbirliklerinde rolü olacaktır."

Suudi Arabistan, dünyanın en önemli petrol ekonomisi ve bugün sahip olduğu rezervler ile 90 yıl süre ile petrol gelirlerini sürdüreceği tahmin edilmektedir. Petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda gösterdiği iniş ve çıkışlardan doğrudan etkilenmekte olan Suudi Arabistan ekonomisi, 2016 yılında ortalama 44 ABD Doları seviyesinde seyreden petrol varil fiyatlarından olumsuz etkilenmiş, 2017 yılı itibari ile ortalama varil başı 53 ABD Dolarına ve Ekim 2017 itibariyle varil başı 57 ABD Doları yükselmiştir. Suudi Arabistan ekonomisi, ekonomik durumunu toparlayarak borçlarını ödemeye ve yeni projeleri finanse etmeye başlamıştır.

Türkiye-Suudi Arabistan Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı:3.1 milyar ABD Doları

İhraç edilen başlıca ürünler:Dokunmuş halı, elektrik transformatörleri, petrol yağları, yontulmaya veya inşaata elverişli işlenmiş taşlar, diğer mobilyaların aksam ve parçaları, tütün.

Türkiye'nin Suudi Arabistan'dan ithalatı: 2.5 milyar ABD Doları

İthal edilen başlıca ürünler:Propilen ve diğer polefinlerin polimerleri, etilen polimeri, asiklik alkoller, petrol yağları, işlenmiş alüminyum.

Ticaret hacmi:  5 milyar ABD Doları

Ticaret dengesi: 1.3 milyar ABD Doları