T.C. PRİŞTİNE BÜYÜKELÇİSİ KIVILCIM KILIÇ, DEİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN’I ZİYARET ETTİ

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Balkanların Türkiye için önemini belirterek, Büyükelçi Kılıç'a  görevinin  hayırlı olmasını diledi. 2015 yılının ikinci yarısında bir heyet ziyaretinin planlandığını belirten Vardan, gerek karşıkanat Kosova Ticaret Odası gerekse ilgili kamu kuruluşları ile temasların gerçekleşeceğinin bilgisini verdi.

Temaslarda iki ülke ekonomik ilişkilerinin artırılması ve Serbest Ticaret Anlaşması'nın yakın gelecekte Kosova makamlarınca onaylanması sonrasında iki ülke ticari ilişkileri açısından olumlu gelişmelerin beklendiği belirtildi.

Büyükelçi Kılıç, büyükelçi olarak ilk görevinin Kosova olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Kılıç, DEİK tarafından düzenlenecek heyeti en kısa sürede Priştine'de ağırlamaktan memnuniyet duyacağını belirtti.

Büyükelçi Kılıç, DEİK/Türk-Kosova İş Konseyi ile biraraya gelerek, Kosova'da aktif başlıca Türk firma temsilcileri ile tanıştı. Kosova'da toplam 9 bankanın 4ünün Türk bankası olduğu ve Kosova'nın komşuları ile ulaşımı için kritik alt yapının Türk müteahhitlik firmaları tarafından sağlandığı Büyükelçi ile paylaşıldı. Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı Sadullah Sıpahioğlu, 2.5 milyar Avro'luk toplam ithalatı olan Kosova'ya Türk firmalarının 279 milyon dolarihracat yapmasının yetersizliğine dikkat çekti.

Toplantı, hediye takdimi ile sona erdi.