TATARİSTAN’DA TÜRKLERE YATIRIM İMKANLARI ARTIYOR

TATARİSTAN'DA TÜRKLERE YATIRIM İMKANLARI ARTIYOR

Türkiye- Tataristan İş Forumu, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Sanayi Ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın katılımı ile 27 Mart 2015 tarihinde Kazan'da gerçekleşti.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, "Türk ortaklarımızın Rusya piyasasında çalışmalar için başlangıç platformu olarak Tataristan'ı tercih etmesine ilgi duyuyoruz" dedi. Tataristan'da gereken tüm altyapının mevcut olduğunu belirten Minnihanov, "Sizleri geniş işbirliğine davet ediyoruz. Kardeş Türk halkıyla ilişkilerimizin artmasına büyük önem veriyoruz. Türkiye, Tataristan Cumhuriyeti için en önde gelen yurtdışı ortaklarından biri. Tataristan ekonomisine yönelik yabancı yatırımların dörtte birinden fazlası Türk ortaklarımıza ait. Özellikle Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi'nde Türk yatırımlarının çalışmaları büyük önem taşıyor. Bugün orada başka bir işletmenin, Hayat Kimya'nın açılışını yapıyoruz. Yakın zamanda orada 2 yeni işletme daha açılacak." dedi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Tataristan arasındaki kültür, tarih ve geleneklerde  ortak bağların bulunduğunu söyledi. Zeybekci, "Rusya bugün Türkiye'nin önemli ticari ortaklarından biri. Son 2 yılda ticaret hacmi yüzde 15 kayıpla 2014'te 32,5 milyar dolara geriledi. Bir yıl önce 32,7 milyar dolardı. Ama eminim ki bu geçici bir durum. 2020'ye doğru bu rakamı 100 milyar dolara artırmamız lazım. Bugün Rusya Ekonomi Kalkınma Bakanlığı ile sürekli çalışmalar halindeyiz. Yakın zamanda Bakan Aleksey Ulyukayev'le görüşeceğiz ve bu konuyu ele alacağız. Rusya ve Türkiye arasında en kısa zamanda serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasını umut ediyorum " dedi.

 
DEİK Yönetim Kurulu Başkanı  Ömer Cihad Vardan, Tataristan'ın yeniden inşasına Türk müteahhitlik şirketlerininönemli katkılar sağladığını söyledi. Tataristan'da 300 civarında Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini belirten Vardan, Türkiye'nin  halen Tataristan'daki en büyük yabancı yatırımcı olduğunu söyledi. "Türk müteahhitlik şirketlerinin Tataristan'da aralarında Başbakanlık Binası, Kazan Havaalanı, Parlamento Binası, Lojistik Merkezi de  olan 2 milyar dolar tutarında inşaat projesini tamamladığını söyleyen Vardan, "Tataristan'da 2018 Dünya Futbol Şampiyonası için yapılacak projelerde, Innopolis ve Smart City isimli projelerde öncelik verilmesini talep ediyoruz" dedi. Tarım sektörünün de stratejik bir sektör haline geldiğini belirten Vardan, Tataristan'ın yaklaşık üçte birinin verimli topraklarla kaplı olduğunu söyledi. Rusya Federasyonu içinde en çok tarımsal üretim yapan üçüncü bölge olan Tataristan'da ortak tarımsal üretim yapılabileceğini vurgulayan Vardan, Türkiye'nin sahip olduğu ileri tarım tekniklerinin, özellikle sulama teknolojilerinin ortak projelerde uygulamasının iki ülke gıda güvenliğine önemli katkı sağlayabileceğini söyledi.
 
Ek bilgiler(Ekonomi Bakanlığı)
Türkiye-Rusya Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)
Türkiye'den Rusya'ya yapılan ihracat: 5,946 milyar dolar (2014)

Türkiye'nin Rusya'ya ihraç ettiği başlıca kalemler: turunçgiller, binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar, domates, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat
Türkiye'nin Rusya'dan yaptığı  ithalat: 25,293 milyar dolar (2014)
Türkiye'nin Rusya'dan ithal ettiği başlıca kalemler: petrol gazları ve diğer gazlı hidrokarbonlar, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, buğday ve mahlut, işlenmemiş alüminyum, dökme demirin, demirin veya çeliğin döküntü ve hurdaları
Toplam dış ticaret hacmi:  31,239 milyar dolar (2014)
Dış ticaret dengesi : -19,348 milyar dolar (2014)