TEKNOLOJİK İŞ BİRLİKLERİ TEMALI TÜRKİYE-FRANSA İŞ VE YATIRIM TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen Teknolojik iş birlikleri temalı Türkiye-Fransa İş ve Yatırım Toplantısı, T.C. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Fransa Dış Ticaret ve Yatırım Bakanı Franck Riester, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi Başkanı Çağatay Özdoğru ve MEDEF International CEO'su Philippe Gautier'in katılımlarıyla 28 Eylül 2021 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkiye-Fransa 6. Dönem JETCO Toplantısı kapsamındagerçekleştirilen Teknolojik iş birlikleri temalı Türkiye-Fransa İş ve Yatırım Toplantısına 80'i aşkın Türk ve Fransız iş dünyası temsilcisi katıldı.

Mehmet Muş: "Fransa ile teknoloji transferleri ve yatırımlar alanında iş birliklerinin kuvvetlendirilmesi Türkiye açısından büyük bir önem taşıyor"

T.C. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş,Türkiye ile Fransa arasında çok yönlü ve köklü ilişkilerin mevcut olduğunu belirterek, Fransa'nın Avrupa'da en fazla Türk'e ev sahipliği yapan ikinci ülke olduğunu söyledi. Türkiye-Fransa 6. Dönem JETCO Toplantısının gerçekleştirildiğini ve önemli kararların yer aldığı JETCO Protokolünün imzalandığını aktaran Muş, üretim teknolojileri konusunda dünyada sayılı ülkelerden biri olan Fransa ile teknoloji transferleri ve yatırımlar alanında iş birliklerinin kuvvetlendirilmesinin Türkiye açısından büyük bir önem taşıdığını söyledi.  Muş, yenilenebilir enerji, tarım, organik tarım, tarım teknolojileri, teknoloji, akıllı şehirler, savunma, havacılık ve sanayi sektörlerinde de Fransa ile tecrübe ve bilgi paylaşımının gerçekleştirilmesinin ve bu alanlardaki ilişkilerin ticaretin artmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Muş: "Fransa ile ticaret hacmimiz bu yıl ilk sekiz ayda yüzde 38 arttı"

Avrupa Birliği'nin önde gelen ekonomilerinden biri olan Fransa'nın Türkiye için büyük ticaret ve yatırım ortağı olduğunu aktaran Muş, "2020 yılının Türkiye-Fransa ikili ticaret hacmi 14,2 milyar dolardır. 2021 yılının ilk sekiz aylık verilerine baktığımız zaman ticaret hacmimizin yüzde 38 artarak, 11,2 milyar dolara ulaştığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Özel sektörle iş birliği halinde Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında ülkemizde yeşil dönüşüm çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakatı, başta sınırda karbon olmak üzere, sanayi, enerji, ulaştırma, tarım ve benzeri politikalar kapsamında son derece kapsamlı değişiklikleri hayata geçirmeyi hedefliyor. Bu bakımdan özel sektörlerimiz arasında yeşil mutabakat hedefleri doğrultusunda iş birliği hedeflerinin araştırılması ve birlikte hayata geçirebileceğimiz faaliyet alanlarının belirlenmesi önemlidir. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerinin daha fazla gecikme olmaksızın başlatılması ve sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için Fransa'nın desteğini ve özellikle siz özel sektör temsilcilerinin katkı ve desteklerinizi önemsiyoruz. İstenilen seviyelere ulaşmada en önemli görev iş dünyası temsilcilerine düşüyor. Bizler, iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi için her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Riester: "20 milyar dolarlık ticaret hacmine doğru gidiyoruz."

Fransa Dış Ticaret ve Yatırım Bakanı Franck Riesterise, Türkiye ve Fransa arasındaki ticari ilişkilerin kuvvetli olduğunu vurgulayarak, iki ülkenin ticari hacminin 2020 yılında 14 milyar dolara ulaşarak, çok iyi bir seviyede olduğunu belirtti. Ticari ilişkilerin gelişmesi için Fransa ve Türkiye'nin birlikte çalıştığını belirten Riester, "Yakın gelecekte 20 milyar dolarlık ticaret hacmine doğru gidiyoruz. Türkiye'de 450'den fazla Fransız firma ve bu firmaların 132 bin doğrudan çalışanı bulunmakta. Biz bu rakamı daha da ileriye götürmek istiyoruz. Şu andaki çalışmalar ile Türkiye'de yeni ortaklıkların açılması önemli. Fransız firmaları 2014-2019 yılları arası Türkiye'de 5 milyar euronun üzerine yatırım gerçekleştirdiler. Bu firmalar, önümüzdeki üç yıl içinde ise en az 750 milyon euro yatırım yapmayı planlıyorlar. Türkiye-Fransa arasındaki ilişkileri her anlamda daha ileriye taşımak için alt yapımız var" dedi.

Olpak: "DEİK Yeşil Dönüşüm Çalışmamızı önemsiyoruz"

DEİK Başkanı Nail Olpak, Fransa'nın 1 Ocak 2022 itibarı ile başlayacak olan AB dönem başkanlığını şimdiden tebrik ederek,  "13'üncü kez bu görevi devralan Fransa'nın gündeminde; yeşil enerji, iklim değişiklikleri, dijital dönüşüm, ekonomik toparlanma ve ekolojik dönüşüm olacak. En büyük ticaret ortağımız olan AB ile daha kapsamlı entegrasyon çalışmalarımız doğrultusunda, Tam Üyelik ve Gümrük Birliğinin Güncellenmesinin yanı sıra, geçtiğimiz yıl itibarıyla gündeme gelen Yeşil Mutabakat da önemli bir başlığımız. İşlerimizi gerçekleştirirken doğaya duyarlı olmak adına; firmalarımızı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak, bu kapsama hazırlamak ve değişen koşullara adapte etmek için, Ticaret Bakanlığımızın çalışmalarını destekleyen "DEİK Yeşil Dönüşüm Çalışmamızı" önemsiyoruz. Bir taraftan süreçte geç kalmamak, diğer taraftan da adı koyulmamış yeni bariyerlerle karşılaşmamak, iki denge unsuru olarak önümüzde. Türk iş dünyasına "2050 yılında Sıfır Karbon" hedefi koymamızın, firmalarımızın motive olması için kritik bir adım olacağını düşünüyoruz" dedi.

Türkiye ve Fransa'nın 14 milyar dolara yakın ticaret hacmi olduğu belirten Olpak, "Fransa ile bu rakamı daha üst seviyelere çekmek için daha çok gayret etmemizin gerektiği ortada. Bu noktada, devlet büyüklerimizin de desteğiyle, en büyük sorumluluk bizlere, iş dünyamıza düşüyor. Gümrük Birliğinin güncellenmesi; tedarik zincirleri ve Türkiye konumlandırılması; Türk Eximbank ve Bpifrance İş Birliği Anlaşması ile daha da kolaylaşan, Afrika başta olmak üzere üçüncüülkelerde iş birliğinin güçlendirilmesi, ekonomik iş birliklerimizi geliştirmenin önünü açabilecek, önemli gündem maddelerimiz arasında yer alıyor" dedi.

Özdoğru: "Türk-Fransız firmalarının iş birliklerinin gelişmesine yönelik her türlü desteği vermeye hazırız"

DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi Başkanı Çağatay Özdoğruise, "Türkiye-Fransa İş Konseyi olarak hedeflerimiz arasında Türk ve Fransız firmalarının çeşitli ve stratejik sektörlerde iş birliklerini geliştirmeleri, Yeşil Mutabakat, dijitalleşme, Covid-19 salgını sonrası dönemde hızla değişen global ekonomik düzende firmalarımızın ortaklıkları yoluyla değişimlere birlikte gelişerek, birbirlerinin gelişimine katkı sağlayarak uyum sağlamaları ve üçüncü ülkelerde de iş birliklerini bu vizyonla genişletmeleri gibi konular yer alıyor" dedi.  Türkiye-Fransa İş Konseyi'nin Türk-Fransız firmalarının iş birliklerinin gelişmesine yönelik her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirten Özdoğru, "Türkiye'nin Avrupa ve üçüncü ülkeler için tedarik zinciri ve merkezi olduğunu düşünüyorum. Fransız şirketlerinin ülkemize gelip yatırım yapmalarını ve bölgesel konumlanmasını talep ediyoruz.  Gelecek aylarda Fransa, AB dönem başkanlığını devralacak. Türkiye olarak, AB'ye girmemizde Fransa'nın desteklerini bekliyoruz. İş Konseyi olarak, Türkiye ve Fransa'nın hem bölgesel hem de global iş birliğinin artmasını diliyoruz" dedi.

Philippe Gautier: "Türkiye ve Fransa iş birliği ile bir ağ merkezi oluşturma niyetindeyiz"

MEDEF International CEO'su Philippe Gautier, DEİK ve MEDEF'in bu zor günlerde ortaklığının devam ettiğini ve salgına rağmen bir arada olmayı başardıklarını söyledi. Türkiye ve Fransa'nın çok daha derin bir ortaklığa gitmesi gerektiğinin vurgulandığını aktaran Gautier, "Türk paydaş ve şirketleri ile yakından çalışmak istiyoruz. Kaynak kullanımı, akıllı şehirler, enerji, hidrojen ve yeşil ulaşım konularında ortaklıklar kurabiliriz. Türkiye ve Fransa iş birliği ile bir ağ merkezi oluşturma niyetindeyiz" dedi.