“TERÖR BİR İNSANLIK SUÇUDUR’’

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu olarak Fransa'nın başkenti Paris'te, mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yönelik düzenlenen ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı saldırıyı şiddetle kınıyor; Fransa halkına ve bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun, insan yaşamını ve temel özgürlükleri hedef alan her türlü terör eylemi insanlığa karşı bir suç niteliği taşımaktadırve küresel düzeyde kararlı bir mücadele gerektirmektedir.

Evrensel değerlerden biri olan ifade özgürlüğüne yapılan bu saldırı, hemen ardından Avrupa çapında yapılan gösterilerin de ortaya koyduğu gibi, temel hak ve özgürlüklerin daha da fazla sahiplenilmesine yol açmıştır. Bu saldırı, önümüzdeki dönemde Avrupa çapında, başta Müslümanlar olmak üzere, farklı dini inançlara sahip kişilere yönelik düşmanlığı körükleme tehlikesini barındırmasının yanında, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da süren uzun iç savaşların bölge dışındaki ülkeler için de ciddi bir tehdit olduğunu, en acı şekilde gözler önüne sermektedir.

Hiç şüphesiz, AB içerisinde en büyük Müslüman nüfusa sahip olan üye ülkelerden birinde, radikal bir terör örgütünün mensupları tarafından gerçekleştirildiği muhtemel bu saldırıyı, tüm bir İslam coğrafyasına yüklemek, içerisinde çok daha büyük bir tehlikeyi barındırmaktadır.

Bu çerçevede başta Avrupalı liderler ve Avrupa kamuoylarını şekillendiren politika yapıcıların, Müslümanların büyük çoğunluğunun bu şekilde din ile terörü bir araya getirmeye çalışan radikal hareketlere destek vermediğini dikkate alarak, bu tür eylemlerin Müslümanlara karşı ayrımcılığı mazur göstermek için kullanılmasını önlemeleri, büyük önem arz etmektedir.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu