TÜRK İŞ DÜNYASI DEİK İFTARINDA BİR ARAYA GELDİ

TÜRK İŞ DÜNYASI DEİK İFTARINDA BİR ARAYA GELDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen geleneksel iftarı, İstanbul'da gerçekleştirildi. T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve DEİK Başkanı Nail Olpak'ın konuşmalarıyla yer aldığı iftarda, Türk iş dünyasının önde gelen isimleri ve diplomatik misyon temsilcileri bir araya geldi.

Ramazan ayının dayanışma duygusunu güçlendirmesi temennisinde bulunarak iş dünyasına seslenen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bakanlık olarak son 10 aylık dönemde pek çok yeni projeyi hayata geçirdik. Halihazırda çalışmalarını sürdürdüğümüz bir dizi yeni icraatımız da olacak. İhracatçılarımız için hayata geçirdiğimiz ‘kolaydestek.gov.tr' sitesine çok kısa zamanda olumlu geri dönüşler aldık. Karekodlu Çek Sistemi'nden sonra, şimdi de karekodlu bono ve elektronik çek ile elektronik bono uygulamasını başlatıyoruz. Bütün hazırlıklarımız tamam, en kısa zamanda devreye girecek. Şu an Eximbank kredi imkanlarından yararlanan KOBİ'lerimizin oranını yüzde 71'e çıkardık, firma sayımız 11 bin 500'e çıktı. Yıl sonu hedefimiz ise bu sayıyı 12 bin 500'e yükseltmek. 2019 hasat zamanıyla birlikte Ürün İhtisas Borsalarımız devrede olacak ve fiilen şu an çalışır vaziyette. Yakın zamanda üreticilerimiz ürünlerini buradan da satabilecekler.Gümrük kapılarımızı modernize ederek, gümrüklerde dijitalleşmeye devam ediyoruz. İhracatlarımızın kağıtsız olarak dijital ortamda yapılmasına Nisan sonu itibarıyla başladık. En kısa zamanda bu süreci tamamlayacağız. İkinci hedefimiz bunu ithalatta yaygınlaştırmak" şeklinde konuştu.

Yılın ilk 4 ayında ihracatta yüzde 3,77'lik artış

Bütün dünyada küresel ticaretin yavaşladığı bir dönemde, Türkiye'nin Nisan ayı ihrcatının yüzde 5,40 arttığını dile getiren Pekcan, "Çin'in bile ihracatının azaldığı bir dönemi yaşarken, Nisan ayında hracatımızı yüzde 5,40 artırdık. Yılın ilk 4 ayında ihracatımız, yüzde 3,77 arttı. Önümüzdeki dönemde d ihracatımızı artırmak için teknolojiye, tasarıma ve  markalaşmaya daha çok yatırım yaparak, devlet desteklerimizle sanayicilerimizin ve ihracatçılarımızın yanında olacağız. STK'larla beraber İstişare Kurulu oluşturduk ve her ay düzenli olarak toplanıyoruz. İş dünyasının tüm sıkıntılarını, sorunlarını çözme yolunda gayret sarfediyoruz ve ciddi yol aldık. Sorunların bir çoğunu çözdük. Şu ana kadar yaklaşık bin 250 STK'dan talep geldi. Bunların 600'ü diğer bakanlıklarla ilgili. STK'larımızdan gelen taleplerin diğer bakanlıklarla koordinasyonunu yürütüyor, talepleri de biz takip ediyoruz" dedi.

Olpak: "Çabamız ve amacımız Türkiye'yi güçlü geleceğe hazırlamak"

Türkiye'nin siyasi iradenin öncülüğünde iş, akademi, sanat, spor dünyasıyla hep birlikte 'bir' olarak geleceğe hazırlandığını ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "Bizler, birbirimizden ne kadar farklı olsak da, aslında bir bütünüz, 'bir'iz. Bizler, farklı ırk ve mezheplerden, bu topraklarda, yüzyıllardır bir orkestranın farklı enstrümanları gibi saygıyla ve huzurla birlikte yaşıyoruz. Hepimize yetecek denli büyük ve görkemli olan bu dünyada, kardeşçe bölüşmeyi, kalplerimizdeki zırhları eritmeliyiz ki, huzura erelim, gelecek nesillere daha adil bir dünya bırakabilelim. Çabamız ve amacımız, ülkemize, elimizden gelen maksimum katkıyı yaparak, Türkiye'yi geleceğe güçlü bir şekilde hazırlamak. Türkiye, siyasi iradenin öncülüğünde, iş, akademi, sanat, spor dünyasıyla hep birlikte, 'bir' olarak geleceğe hazırlanıyor. Bunları yaparken, her fırsatta söylüyoruz, iş dünyası pozitif istikrarı sever, iş dünyası önünü görmek ister, belirsizlikten hoşlanmaz. Huzur, güven ve istikrar bizim şiarımız. Hep birlikte iş ve ekonomi gündemimize odaklanarak, yatırım ortamımızı iyileştirecek adımları daha hızla atarak, geleceğimizi daha güzel şekillendireceğimize inanıyorum" dedi.

İftarın açılış konuşmalarının ardından DEİK Başkanı Nail Olpak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a DEİK adına hediye etti ve DEİK üyeleri ile aile fotoğrafı çekildi.