TÜRK VE FİLDİŞİ İŞ ÇEVRELERİ YENİ İŞBİRLİKLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

TÜRK VE FİLDİŞİ İŞ ÇEVRELERİ YENİ İŞBİRLİKLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Fildişi Sahili-Türkiye İş Forumu, DEİK/Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi'nin Karşı Kanat Kuruluşu Fildişi Sahili İşverenler Genel Konfederasyonu (CGECI) ve Fildişi Sahili Ticaret ve Sanayi Odası (CCI)'nın ev sahipliğinde 11 Ekim 2017 tarihinde Abidjan'da gerçekleştirildi. Foruma, Türkiye'den Fildişi Sahili'ne gerçekleştirilen heyet ziyareti kapsamında 75 iş insanı katıldı. Forumun açış konuşmalarını, Abidjan Büyükelçisi Esra Demir, DEİK/Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi Başkanı Halit İnci, CGECI Genel Sekreteri Dr. Waflai Meite ve Fildişi Sahili Altyapı Bakanlığı Danışmanı Coulibaly Karitia gerçekleştirdi.

Forum'da Türkiye ve Fildişi Sahili Cumhurbaşkanları'nın karşılıklı ziyaretleri sonrasında ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin ivme kazandığı ve imzalanan İşbirliği Anlaşmaları'nın yürürlüğe girmesiyle ticaret hacminin ileri seviyelere ulaşacağı belirtildi.

DEİK/Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi Başkanı Halit İnci, "Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan ve 2015 yılında Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Sayın Alassane Ouattara, ziyaretleri ile ikili ilişiklerimizde yeni bir dönem başlattılar.  Şüphesiz ki bu ziyaretimiz de Fildişi Sahili ile ilişkilerimizin güçlendirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır" dedi. Türk özel sektörünün Fildişi Sahili ile tüm seviyelerde etkin işbirliği kurmak istediğini belirten İnci, "DEİK bünyesinde kurulan Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi ikili ekonomik ilişkilerimizin ileri seviyelere çıkması için çalışacak, çeşitli projeleri hayata geçirecektir" dedi.

İki ülkenin Cumhurbaşkanları'nın karşılıklı ziyaretleri sonrasında  ikili ticaret hacminin 2016 yılında 362 milyon ABD Dolarına ulaştığını belirten İnci, bir çok Türk şirketinin Fildişi Sahili'nde yatırım yapmak için analizlere başladığını ifade etti. İki ülke arasında yatırımların canlanması için önerisini dile getiren İnci, "Yatırımcının korunması için iki ülke arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmaları'nın imzalanarak yürürlüğe girmesi gerekiyor" dedi.

Fildişi Sahili Yatırım Teşvik Ajansı (CEPICI) tarafından yapılan sunumun ardından, un, mobilya, inşaat, ilaç, beyaz eşya ve mobil cihazlar, tekstil, kağıt ürünleri, bakliyat, mutfak ekipmanları, gaz aletleri ve aydınlatma sektörlerinde faaliyet gösteren Türk firmaları temsilcileri ile Fildişili muhatapları biraraya gelerek birebir iş görüşmeleri gerçekleştirdi.