TÜRK VE FİLİSTİNLİ İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

TÜRK VE FİLİSTİNLİ İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ İSTANBUL'DA BULUŞTU

Türkiye-Filistin İş Konseyi 14'üncü Ortak Toplantısı, DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ve Filistin-Türkiye İş Konseyi Başkanı Osama Amro'nun katılımları ile 2 Kasım 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıya enerji, gıda, kozmetik, ilaç, plastik  ve inşaat sektörlerinden Türk ve Filistinli 80 iş dünyası temsilcisi katıldı.

DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim, ticaret hacminin 2005-2015 yılları arasında 5 milyon ABD Doları civarında olduğunu  hatırlattı. Kerim, 2017 yılında hacmin 100 milyon ABD Doları seviyesine yükseldiğini söyledi. Türkiye ile Filistin'in ticaret hacminin son 3 yıl içerinde her yıl düzenli olarak yüzde 10 büyüme kaydettiğini belirten Kerim,  İş Konseyi'nin Mayıs ayında Filistin'e bir ziyaret düzenlenerek; Kudüs, Ramallah, Nablus, Hebron ve Jenin şehirlerinde iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelindiğini aktardı. Filistin'de yetişmiş işgücünün varlığına işaret eden Kerim, Filistin'in yeni iş alanlarına,  projelere ve fabrikalara ihtiyaç duyduğunu, güneş enerjisi, gıda gibi sektörlerde yatırım fırsatlarının olduğunu söyledi.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, iki ülke arasındaki ilişkileri sadece siyasi olarak değil, aynı zamanda kültürel ve ekonomik olarak da üst düzeye çıkarılmasının görevleri arasında yer aldığını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin potansiyeli yansıtmadığını ifade eden Mustafa, Filistin'e yatırım ve ticaret yapmanın karlılığına işaret etti.  Mustafa, Büyükelçilik olarak Türk iş dünyası temsilcilerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını iletti.

Filistin-Türkiye İş Konseyi Başkanı Osama Amro, Türkleri kardeş olarak gördüklerini belirtti. Türk iş dünyası temsilcilerini Filistin'e yatırım fırsatlarını değerlendirmeleri için davet eden Amro, Filistin'de Türk ürünlerinin yüksek düzeyde talep gördüğünü belirterek, Filistin'in büyük fırsatlar barındırdığını ifade etti.

Toplantının açış konuşmalarının ardından ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.