TÜRK VE GÜNEY AFRİKALI İŞADAMLARI JOHANNESBURG'DA BİR ARAYA GELDİ

TÜRK VE GÜNEY AFRİKALI İŞADAMLARI JOHANNESBURG'DA BİR ARAYA GELDİ

DEİK tarafından Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en kalabalık nüfusa sahip kenti Johannesburg'da düzenlenen ve Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ekonomik ilişkileri konu alan konferans ile ülkeler arasında yatırım ve ticarete konu olan sektörler gündeme geldi. Konferansa, DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Yatırım Fonları Genel Müdürü Sadick Jaffer ve iki ülkenin iş dünyası temsilcileri biraraya geldi.

DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Güney Afrika ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin henüz istenen seviyeye ulaşmadığını belirterek, "Güney Afrika ile ekonomik alanda ilişkilerimizi artırmalıyız. Türkiye'nin güçlü sektörleri olan tekstil, inşaat, yapı malzemeleri, makine, altyapı ve üstyapı, tarım ve daha birçok alanda Güney Afrika ile ticaret ve yatırım alanlarında işbirliği yapabiliriz" dedi. Güney Afrika'nın Afrika kıtasının lokomotif ekonomilerinden biri olduğunu belirten Taşkın sözlerini şöyle sürdürdü: "Güney Afrika, Türkiye için Sahra Altı Afrika ülkeleri arasında en fazla ticaret yaptığımız ülke ve Sahra Altı'nda yapılan ticaretin yaklaşık yüzde 40'ını Güney Afrika oluşturmakta. Güney Afrika ve Türkiye bulundukları bölgelerde güçlü ekonomilere sahip ve önde olan iki ülke."

Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Yatırım Fonları Genel Müdürü Sadick Jaffer ise, iki ülke arasındaki potansiyel işbirliklerine dikkat çekti. Jaffer, "Güney Afrika'ya Türk yatırımcıları bekliyoruz. Güney Afrika, çevre ülkeler Zambiya, Zimbabwe, Botswana, Mozambik, Namibya için de anahtar konumunda" dedi. Güney Afrika'nın 1994 yılında bağımsızlığını ilan ettiğini ve güçlü demokratik değerlere bağlandığını anımsatan Jaffer, "Güney Afrika'da sanayi alanında her geçen sene daha da güçlü yatırımlar yapıyoruz. Ülkede petrol az olduğundan, enerji alanında gaz ve kömüre yönelik yatırımlara önem veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımız artacak" şeklinde konuştu.