TÜRK VE JAPON İŞ DÜNYASINA İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Türk ve Japon iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katıldığı ve DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi tarafından düzenlenen 26. Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin önemine dikkat çekilerek iş birliği çağrısında bulunuldu.

DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi ve Keidanren tarafından düzenlenen 26. Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı, T.C Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Takahiko Katsumata, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Osman Aksoy, Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Oğulcan Kemal Sagun, Japonya-Türkiye Ekonomi Komitesi Eş Başkanı Tsugio Mitsuoka, Japonya-Türkiye Ekonomi Komitesi (Keidanren) Eş Başkanı Kei Uruma ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat'ın katılımlarıyla 10 Ekim 2023 tarihinde İzmir'de gerçekleştirildi.

Bu yıl 26'ncısı gerçekleştirilen Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda aralarında Türk ve Japon iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin yanı sıra üst düzey bürokratların da yer aldığı 200'den fazla konuk katıldı.

Mahmut Gürcan: "Japonya ile ticaretimizin 2023 yılı sonunda 6 milyar doları aşacağını ön görüyoruz"

T.C Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, "Teknolojiye dayalı güçlü temellere dayanan Japon ekonomisi ile dünyanın en zor coğrafyalarından birinde üretim gücü ve dinamizmini hiç kaybetmeyen Türk ekonomisinin birlikte hayata geçireceği projeler, bölgesel ve küresel önemli sonuçlar doğuracaktır. Türkiye ile Japonya arasındaki ikili ticaret hacmi 2022 yılı itibarıyla 5.3 milyar dolar seviyesini aşmış durumda. Ticaretimizin 2023 yılı sonunda 6 milyar doları aşacağını ön görmekteyiz. Ancak ihracat ithalat rakamlarında Türkiye aleyhinde 1'e 7 oranında bir dengesizlik olduğunu belirtmek istiyorum. Dijital ekonomi, akıllı şehirler, finans, ulaştırma ve sağlık gibi alanlarda ortak ilişkiler geliştirilebilir. Japon şirketlerin 3'üncü ülkelerde Türk firmaları ile ortak çalışma yapmak istediğini biliyoruz. Türk iş dünyasının faaliyet gösterdiği Orta Asya, Afrika ve Ukrayna'da birçok iş potansiyelinin olduğuna inanıyoruz" dedi.

Büyükelçi Takahiko Katsumata: "3'üncü ülkeler üzerinde ikili iş birliği çalışmalarının yapılması gerektiğini düşünüyorum"

Toplantının Türkiye'nin önemli ekonomi ve sanayi şehri İzmir'de düzenlenmesinin uluslararası bir önem taşıdığını ifade eden Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Takahiko Katsumata, "İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi adına çok önemli. İkili diplomatik ilişkilerin başlamasının 100'üncü yılına geliyoruz. Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında tahıl krizi konusunda önemli bir girişim yaparak arabulucu rolü oynadı. 3'üncü ülkeler üzerinde ikili iş birliği çalışmalarının yapılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Osman Aksoy: "Ekonomik ortaklık müzakerelerinin tamamlanması ikili ticaret hacminin artmasına vasile olacaktır"

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Osman Aksoy ise, "Dış politikamızdaki "Yeniden Asya" açılımı çerçevesinde Japonya, Asya-Pasifik bölgesinde önemli ortaklarımızdan birisi haline geldi. Türkiye, Japonya ile dış ticaretinde net ithalatçı konumundadır. Her iki ülkenin iş insanlarının ortak projeler geliştirmesi ticaret kadar önemlidir. Ekonomik ortaklık müzakerelerinin tamamlanması ikili ticaret hacminin artmasına vasile olacaktır" şeklinde konuştu.

Tsugio Mitsuoka: "EPA anlaşmaları hızlandırılmalıdır"

Türkiye-Japonya Ekonomi Komitesi Başkanı Tsugio Mitsuoka, "Yaklaşık 100'üncü yılına gelen dostluk ilişkisine sahibiz. Ekonomik ilişkilerin devam etmesini diliyoruz. EPA anlaşmaları devam etmekte ayrıca hızlandırılmalıdır. Ekonomik ortaklık anlaşması konusunda iki ülke nasıl politikalar geliştirecek ve 3'üncü ülkeler üzerinde iş birliğimizi nasıl geliştireceğiz onları tartışacağız. Win-win politikası iki ülkenin ikili ticari ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacak" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat ise, "Uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye Japonya'nın dayanıklı yatırım ortağı durumundadır. 2008 mortage krizi ve pandemiden sonra Türkiye ekonomisi büyümüş ve yoluna devam edebilmiştir. İhracatımız artmıştır. Türkiye, Avrupa'da en çok proje yatırımı alan ülke oldu. Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika'nın kesiştiği stratejik konumda. Ancak sadece stratejik konum yeterli olmadığından alt yapı ve üst yapı, enerji ve teknolojik yatırımlara devam etmiştir. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin giderek artacağına inanıyoruz" dedi.

Oğulcan Kemal Sagun: "Katma değeri yüksek sektörlerle Japonya- Türkiye ortaklığının ve yatırımlarının artmasını umut ediyoruz"

Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Oğulcan Kemal Sagun, "Cumhuriyet döneminde 1924 yılında başlayan diplomatik ilişkilerimiz 100 yıl boyunca derinleşerek bugünlere geldi. Türkiye-Japonya iş birliği, 1985 İran-Irak savaşı ve Tahran'dan Japon vatandaşlarının tahliyesi, Japonya'da 2011 yılında yaşanan büyük deprem ve Şubat ayında ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketi sonrasında en hızlı reaksiyonu gösteren Japon arama kurtarma ekiplerinin desteği gibi en zor zamanlarda iş birliği ve dayanışma örneği göstermiştir. İlişkilerin geçmişi çok eskiye 1800'lü yıllara Ertuğrul firkateynine kadar gitmektedir. Türkiye-Japonya İş Konseyi olarak, Japonya'nın Ekonomi ve Ticaret Bakanı Nishımura Yasutoshi'yi 5 Eylül'de İstanbul'da ağırlamıştık. Sayın Bakanın ziyareti sonrası, iş dünyasının heyecanla beklediği ekonomik ortaklık anlaşmasının imzalanması konusu olumlu bir hızlanma sürecine girdi. Bakan ayrıca Ukrayna ve Afrika başta olmak üzere 3'üncü ülkeler üzerinde iş birliği yapılmasının altını çizdi. Gelecek dönemde gerek Türkiye'de gerekse Japonya'da 5,5 milyar dolar olan ikili ticaret hacmimiz mevcut ticari yatırımların geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi için iş birliğimiz devam edecektir. Döngüsel ekonomi, enerji, medikal sektör, maden, otomotiv, tedarik sanayi, dijital dönüşüm, e mobilite, savunma sanayi gibi katma değeri yüksek sektörlerle Japonya- Türkiye ortaklığının ve yatırımlarının artmasını umut ediyoruz. Karşılıklı turizmi artırmak hedeflenmektedir. Bilim, ar-ge ve teknoloji alanlarında da iş birliği potansiyelimiz çok yüksek" dedi.

DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi ve Keidenren tarafından düzenlenen 26. Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısına,  T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Yanmar, Yusen Lojistik, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), ToyoINK,  Vestel, Panasonic ve İnci Holding sponsor oldu.