TÜRK VE ÜRDÜNLÜ İŞADAMLARI, İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

TÜRK VE ÜRDÜNLÜ İŞADAMLARI, İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenenTürkiye-Ürdün İş Konseyi Ortak Toplantısı, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanı Ruhsar Pekcan, Ürdün İşadamları Derneği Başkanı ve Türkiye-Ürdün İş Konseyi Eş Başkanı Hamdi Tabba'nınkatılımları ile 25 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda 80'e yakın Türk ve Ürdünlü iş dünyası temsilcisi Ürdün'deki yatırım fırsatlarını değerlendirme fırsatı buldu.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan,23 yıldır DEİK'in Ürdün İşadamları Derneği ile süregelen Karşı Kanat ilişkisine vurgu yaparak, 142 İş Konseyi ile DEİK'in büyük bir organizasyon olduğunu, sadece Ürdün İşadamları Derneği ile geçtiğimiz biryıl içerisinde3 büyük toplantı gerçekleştirildiğinisöyledi. Ortak takvimde 2017 yılı Eylül ayı için planlanan büyük bir toplantı ile yola devam edileceğiniifade eden Başkan Vardan,bu toplantı ileiki ülke iş insanlarının buluşacağını belirtti. DEİK Başkanı Vardan, Ürdün'de Türk firmaları tarafından müteahhitlik hizmetleri verilebileceğini ve üçüncü ülkelerde de işbirliği yapılabileceğini ifade etti. Konuşmasında15 Temmuz sonrası yapılan faaliyetlere de değinenBaşkan Vardan, "DEİK çatısı altındaki tüm İş Konseylerine, sorumlu oldukları ülke veçalışma alanlarındaki muhataplarına iletilmek üzere bir İngilizce mektup ilettik. Söz konusu mektupta, Türk iş dünyası olarak 'işlerin olması gerektiği gibi devam ettiğini', 'işimizin başında olduğumuzu' ve ülkemiz ekonomisi ile demokrasisinin sağlam olduğu mesajını verdik. Benzeri bir mektubu ülkemizdeki tüm yabancı misyon şeflerine de gönderdik. Bununla da yetinmeyip, 135 ülke bazlı İş Konseyimizin 99'una ziyaretler gerçekleştirdik ve yaşananları yüzyüze anlattık" dedi. 

DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanı Ruhsar Pekcan, Ürdün'le olan ekonomik ilişkilerin gelişmesini arzu ettiklerini söyledi. 2016 yılında Ürdün'e gerçekleştirilen ziyaretlerde Ürdün'deki yatırım imkanları hakkında bilgiler edinildiğini aktaran Pekcan, "Ürdün, Körfez Ülkeleri'ne bir giriş kapısı olarak stratejik bir konuma sahiptir. Ürdün ile ABD, Kanada, Singapur arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmaları'nın yanı sıra ülkenin Büyük Arap Serbest Ticaret Bölgesi'ne üyeliği ve AB ile Ortaklık Anlaşması, Ürdün'ü yabancı yatırımlar için ideal hale getiriyor" dedi.  Türkiye-Ürdün ekonomik ortaklığını önemsediklerini belirten Pekcan, "İki ülke arasındaki ortaklık büyüdükçe sadece iki ülkeye değil, aynı zamanda geniş ölçekte de önemli bir olumlu etkisi olacağına inanıyorum" dedi.

Ürdün İşadamları Derneği Başkanı Tabba, iki ülke arasındaki yatırım ve ticaret potansiyelinin artması gerektiğine vurgu yaptı. Körfez Bölgesi'nde Temmuz ayında yaşanan  gelişmelere yönelik Türkiye'nin hamlelerine saygı duyduklarını belirtti ve Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini söyledi. Ulaştırma alanında İstanbul'daki projeleri örnek aldıklarını, benzer projeleri hayata geçirmek istediklerini belirten Tabba, Ürdün'ün bu deneyimden fayda sağlayacağını vurguladı. Ürdün'de Türk yatırımcılar için fırsatlara işaret eden Tabba, "Akabe Serbest Ticaret Bölgesi'nde yapılan bazı çalışmalar var. Ürdün ve Türkiye arasında Ro-Ro seferleri başlatılacaktır. Türk yatırımcılar için Ürdün gitgide daha cazip olacaktır. Ürdün'de güvenli şekilde yatırım yapabilirsiniz. Ürdün'de çok sayıda Türk firmasıyatırım ile ilgilendi. Bölgedeki huzursuzluğa rağmen önemli adımlar atmamız gerekiyor. Örneğin hayata geçirilecek bir ‘Irak-Ürdün Petrol ve Doğalgaz Boru Hattı Projesi' var. Bu projede Iraklı ve Türk müteahhitlerin biraraya geldiği bir konsorsiyum oluşturulmak isteniyor" dedi.  Ürdün'de faaliyet gösteren Türk şirketlerinin sayısının 33 olduğuna işaret eden Tabba, gıda üretimi, boru üretimi ve inşaat yan sanayi alanlarında yatrıım fırsatarının değerlendirildiğini belirtti. Tabba, Kızıl Deniz-Ölü Deniz boru hattı projesi ve Irak-Ürdün Petrol ve Doğalgaz Boru hattı projelerinin mega projeler olarak cazip fırsatlar sunduğunu vurguladı ve Türk firmalarını Ürdün'e yatırıma davet etti.

Türkiye-Ürdün Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Toplam Dış Ticaret Hacmi:  803 milyon ABD Doları

Türkiye'den Ürdün'e yapılan ihracat: 711 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri:Tekstil, petrol yağları, buzdolabı, dokuma halı, mücevherci eşyası ve aksamı.

Türkiye'nin Ürdün'den  yaptığı  ithalat:102 milyon ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Potasyum ve potasyumdan elde edilen ürünler, nitrit ve nitrat,  Alüminyum saçlar, plastik emdirilmiş-sıvanmış-kaplanmış mesucatlar, metal işleme makinaları, tekstil ürünleri ve hurma.

Dış Ticaret Dengesi:  609 milyon ABD Doları