TÜRKİYE-BOSNA HERSEK-SIRBİSTAN İŞ FORUMU’NUN İLKİ BOSNA HERSEK’TE GERÇEKLEŞTİ

TÜRKİYE-BOSNA HERSEK-SIRBİSTAN İŞ FORUMU'NUN İLKİ BOSNA HERSEK'TE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan İş Forumu, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Šarović, Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekom Bakanı Rasim Ljajic, DEİK Başkan Yardımcısı Mehmet Büyükekşi, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı Nemanja Vasić, Sırbistan Ticaret Odası Başkanı Marko Čadež'in katılımları ile 20 Ekim 2015 tarihinde Bosna Hersek'te gerçekleşti.

DEİK, Sırbistan Ticaret Odası işbirliğinde ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası ev sahipliğinde  ilki düzenlenen İş Forumunda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, üç ülke arasında imzalanan eylem planının tüm Balkanlara ve Avrupa'ya pozitif etkiyle geri döneceğini söyledi. Bölge ülkelerininde bu anlaşmaya dahil olmak isteyeceğini belirten Zeybekci, Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan'ın  üç ülkeden çok daha fazlasını ifade ettiğini söyledi.  Türkiye'nin komşu ülkelerinin yaşadığı sıkıntılara ve siyasi ateş çemberinin içinde olmasına rağmen ekonomik alanla dünyada önemli bir noktaya gelmeyi başardığını belirten Zeybekci, bugün Afrika'da ve  Orta Asya'da Türkiye'nin kilit yatırımlarının olduğunu söyledi. Türkiye'nin tüm tecrübelerinin paylaşılması konusunda hazır olduğunu belirten Zeybekci, foruma katılan Türk firmalarından özellikle işbirliğini ve yatırım imkanlarını detaylı olarak değerlendirmelerini rica etti. 19 Ekim tarihinde diğer bakanlar ile gerçekleşen toplantıdan çıkan kararlardan birini açıklayan Zeybekci, DEİK ile Sırbistan Ticaret Odası ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası'nın  2016 senesinde  üçlü Yatırım Forumu ve ortak turizm çalışması yapılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Šarović, Bosnalı ve Sırp iş adamlarının Türkiye'nin dünya üzerindeki tüm ticaret müşavirliklerinin  faydalanabileceğini söyledi. İstanbul'da açılacak Sırbistan ve Bosna Hersek Ticaret Müşavirliğinin  eşsiz bir fırsat olduğunu belirten Šarović, bu işbirliği için Türkiye'ye minnet duyduğunu ifade etti.

Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekom Bakanı Rasim Ljajic,  Rusya'ya ilave Kazakistan ve Ukrayna ile STA sürecinde olduklarını belirten Ljajic, üç ülke iş adamına bu noktada gerekli desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

DEİK Başkan Yardımcısı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan arasında başlayan süreç ve ilkini düzenlediğimiz üçlü iş forumu Balkanlar'da barış ve istikrarın kalıcı hale gelmesine katkı sağlayacaktır" dedi. Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği'nin kıyısında değil, AB'nin merkezinde yer alması gerektiğini belirten Büyükekşi, hedeflerin gerçekleşebilmesinin ancak bölge içi güçlü işbirliği ve entegrasyon ile mümkün olacağını vurguladı. Bosna Hersek, Sırbistan ve Türkiye arasında harekete geçirilecek dinamizmin bölgede daha geniş bir refah ve istikrar alanı oluşturmak için son derece önemli olduğunu  ifade eden Büyükekşi konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün bu forum vesilesiyle Bosna Hersek Dış Ticaret Odası (FTC B&H), Sırbistan Ticaret Odası (SCC) and DEİK arasında imzalanacağımız işbirliği anlaşması ve akabinde çizilecek yol haritası ile şirketlerimiz arasında bu türden üçlü işbirliği ve ortaklıklarımız hız kazanacak. Tarihten gelen ortaklığımızı çeşitlendirerek güçlendirip, ortak geleceğimizi birlikte şekillendirelim."

Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı Nemanja Vasić,"Bu üç ülke arasındaki güçlü tarihi ve kültürel bağların aynı şekilde ekonomik alanda da  kendisini göstermesini umduğunu belirterek, küresel pazarda bu işbirliğinin anlaşma ülkelerini daha da güçlü kılacağını söyledi.

Sırbistan Ticaret Odası Başkanı Marko Čadež, "Sırbistan Ticaret Odası olarak DEİK ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası ile önümüzdeki dönemde işbirliklerimizi arttırmaya büyük önem veriyoruz" dedi.        

Toplantının açılış konuşmalarının ardından, DEİK, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası ve Sırbistan Ticaret Odası arasında Mutabakat Zaptı(MOU) imzalandı. Ayrıca Emay firması, IPSA(BH) firması ile MoU imzaladı.

 

Ek bilgiler(Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye- Bosna Hersek  Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den Bosna Hersek'e yapılan ihracat: 190 milyon dolar (2015 Ocak-Ağustos)

Türkiye'nin Bosna Hersek'ten yaptığı  ithalat: 169 milyon dolar (2015 Ocak-Ağustos)

Toplam dış ticaret hacmi:  360 milyon dolar (2015 Ocak-Ağustos)

Dış ticaret dengesi : 21 milyon dolar (2015 Ocak-Ağustos)

 

Türkiye- Sırbistan  Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den Sırbistan'a yapılan ihracat: 307 milyon dolar (2015 Ocak-Ağustos)

Türkiye'nin Sırbistan'dan yaptığı  ithalat: 171 milyon dolar (2015 Ocak-Ağustos)

Toplam dış ticaret hacmi:  497 milyon dolar (2015 Ocak-Ağustos)

Dış ticaret dengesi : 136 milyon dolar (2015 Ocak-Ağustos)