TÜRKİYE-GABON ARASINDA YENİ İŞBİRLİKLERİ GÜNDEMDE

TÜRKİYE-GABON ARASINDA YENİ İŞBİRLİKLERİ GÜNDEMDE

Gabon Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimna ve Gabon Ekonomi Yatırım Teşviki ve Planlama Bakanı Régis Immongault, Dışişleri Bakanı Emmanuel Issoze Ngondet, Milli Savunma Bakanı Ernest Mpouho Epıgat'ın konuk olduğu toplantı, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı  ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ev sahipliğinde 13 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti.

Gabon Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimna, Gabon'a, Nijerya'dan ve Kongo Cumhuriyeti'nden daha kolay ulaşılabileceğini söyledi. Gabon'un işbirliklerine ihtiyacı bulunduğunu belirten Ondimna, ülke ekonomisinin çeşitlendirilmesi için politikalar yürütüldüğünü söyledi. Gabon'un petrole bağımlı bir ekonomisi olmaması için çalıştıklarını belirten Ondimna, tarım, ormancılık ve madencilik sektörlerindeki büyümenin  iki haneli rakamlara ulaştığını vurguladı.  Ekonomik büyümenin tüm sektörler için önemli olduğunu belirten Ondimna,  Gabon halkının refahı için sosyal politikalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.  Yatırımcıların önündeki engellerin ortadan kaldırıldığını belirten Ondimna,  Gabon'da nitelikli işgücü yaratılması için, eğitim, sağlık, güvenlik ve turizm gibi sektörlerde fırsatların bulunduğunu söyledi.  Afrika'da yatırımların artması için Türk firmalarının Gabon'daki fırsatları değerlendirmeleri  gerektiğini belirten Ondimna, Türkiye'den gelen girişimcilere Afrika'da teşvik edici bir tutum sergilediklerini söyledi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı  ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Orta Afrika'nın en istikrarlı ve güvenli ülkesi olan ve 10 bin doların üzerindeki kişi başı gelir seviyesi ile önemli bir refah seviyesi yakalamış olan Gabon, Afrika açılımımızın Orta Afrika'daki merkez ülkesidir" dedi. Türkiye ve Gabon arasındaki işbirliğinde hukuki temelin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Büyükekşi, yatırımların korunması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmalarının imzalanmasının önem taşıdığını söyledi. İki ülke firmaları arasında kurumsal bir diyalog mekanizması kurulmasının gerektiğini belirten Büyükekşi, "Türk özel sektörünün küresel markası DEİK bünyesinde diğer 27 Afrika ülkesi ile olduğu gibi Gabon ile de iş konseyi kurmak istiyoruz. Sizlerin desteği ile kurulacak Türkiye-Gabon İş Konseyi, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği potansiyelinin verimli işbirliklerine dönüşmesi için çalışmaktadır. Bu iş forumu, ekonomik işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

Gabon Ekonomi, Yatırım Teşviki ve Planlama Bakanı Régis Immongault, Gabon'un 2010'dan bu yana yüzde altılık bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Gabon'un  önemli kaynaklara sahip olduğunu belirten Immongault, makro ekonomik istikrarın gelişmesi ve petrol krizinden Gabon'un etkilenmemesi için için çalıştıklarını söyledi. 2009 yılından 2025 yılına kadar bir kalkınma programı öngörüldüğünü söyleyen Immongault,  "Yeşil Gabon"  projesi ile mevcut kaynakların en iyi şekilde kullanılmasının amaçlandığını da sözlerine ekledi. Demiryolu ve karayolu gibi altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu belirten  Immongault, özellikle mühendislik ve lojistik sektörlerinde strateji ve uzmanlığa ihtiyaç bulunduğunu vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: "Özel sektörün büyümesi için olumlu şartların oluşumunda devlet yardımı söz konusudur. Gabon'dan düşük maliyet ile Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapılabilir. Kamu ortaklıkları vizyonu ile Türkiye ve Gabon arasındaki ticari ilişkiler artacaktır" dedi.  

 Ek bilgiler(Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye-Gabon Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den Gabon'a yapılan ihracat: 57.209 milyon dolar (2014)

Türkiye'nin Gabon'a ihraç ettiği başlıca kalemler: Ham petrol, manganez, ağaç ve ağaç ürünleri, kauçuk, tütün, hurdalar, palm yağı, altın, pamuk.

Türkiye'nin Gabon'dan yaptığı  ithalat: 3.027 milyon dolar (2014)

Türkiye'nin Gabon'dan ithal ettiği başlıca kalemler: Ham petrol ve manganez.

Toplam dış ticaret hacmi:  60.236  milyon dolar (2014)

Dış ticaret dengesi : 54.112 milyon dolar (2014)