TÜRKİYE-HİNDİSTAN İŞ FORUMU YENİ DELHİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE-HİNDİSTAN İŞ FORUMU YENİ DELHİ'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Hindistan ziyareti kapsamında düzenlenen Hindistan-Türkiye İş Forumu, DEİK ve FICCI (Federation of Indian Chambers of Commerce & Industry) iş birliğinde 18 Aralık 2018 tarihinde Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de gerçekleştirildi. Toplantıya T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Suresh Prabhu, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı Canan Çelebioğlu, FICCI Başkanı Sandip Somany ve 150'ye yakın iş insanı katıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yılın 11 aylık döneminde Türkiye ile Hindistan arasındaki ikili ticaret hacminin 8 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Bu hacimde Hindistan'ın Türkiye'ye yaptığı ihracat daha yüksek. Daha dengeli ve sürdürülebilir bir ticaret ilişkisi kurmak için birlikte çalışmalıyız" dedi.  İkili ticari ilişkilerde son zamanlarda bir artış eğilimi yakalamanın memnuniyet verici olduğunu belirten Pekcan, Türkiye ile Hindistan'ın 2002 yılında 637 milyon dolar olan ikili ticaret hacminin geçen yıl sonunda yaklaşık 11 kat artarak 7 milyar dolara ulaştığını söyledi. 

Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik firmalarının dünyada önemli projelerin altına başarıyla imza attığına işaret eden Pekcan, Türk müteahhitlerin Hindistan'da bugüne kadar gerçekleştirdikleri tutarı 1,1 milyar doları aşkın toplam 19 projenin yarısının son 3 yılda üstlenildiğini söyledi. Hindistan'ın 12'inci 5 Yıllık Kalkınma Planı ve 5 yılda 500 şehrin modernizasyonunu hedefleyen "100 Akıllı Şehir" ve havaalanı projeleri kapsamında, Türk müteahhitlerin önemli roller üstlenerek başarılar elde edeceğini vurgulayan Pekcan, "Bunu iyi değerlendirmek lazım. Hindistan'daki teknik müşavirlik firmalarının da sayılarının artırılması önemli" dedi. İki ülke arasındaki önemli iş birliği alanlarından birinin karşılıklı yatırımlar olduğunu belirten Pekcan, Türkiye'nin gelişmiş ve kalifiye iş gücü, istikrarlı ve düzenli yatırım ortamı, gelişmiş yatırım teşvik sistemi, yatırımcı dostu hükümet politikaları ve stratejik coğrafi konumuyla tüm dünyadan birçok yatırımcı için eşsiz fırsatlar sunduğunu vurgulayarak, "Türkiye, yeni pazarlara erişim sağlamak isteyen firmalar için AB standartlarında mal ve hizmet sunan bir üretim üssü haline geldi. Hintli firmalar da Türkiye'yi Avrupa pazarına erişimde bir üretim üssü olarak görmeli. Bunun için tam bir fırsat olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Suresh Prabhu, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile uzun ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, özellikle bankacılık, karşılıklı yatırımlar ve tarım ürünleri konularının gündeme alındığını söyledi. Prabhu, Şubat ayı içerisinde Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini ve karşılıklı ziyaretlerin iki ülke ilişkilerini daha da arttıracağına inandığını ifade etti. 

DEİK Başkanı Nail Olpak,  bu yıl T.C. Ticaret Bakanlığının belirlemiş olduğu 4 hedef ülkeden birinin de Hindistan olduğunu ve Hindistan'ın gelişen ekonomisi ve mutheşem kültürü ile Türkiye açısından çok doğru bir karar olduğunu söyledi. Türkiye ve Hindistan ekonomilerinin, birlikte çalışarak ve iş birliği yaparak büyümeye ve yeni nesiller için istihdam alanları oluşturmaya devam edeceğine inandığını belirten Olpak, her iki ülkenin ekonomik altyapısı, yetişmiş insan kaynağı, sahip oldukları iç pazar, ihracat imkanları, büyüyen ve çeşitlenen üretim sektörlerinin de buna müsait olduğunu vurguladı.

FICCI Başkanı Sandip Somany ise, iki ülkenin çok yakın olduğunu ve yapılacak çok iş olduğunu ifade etti.  Türkiye'nin Hindistan için çok önemli bir partner olduğunun altını çizen Somany, düğün turizminde çoğunlukla Singapur, Tayland, Dubai'nin tercih edildiğini; Hint düğünleri için Türkiye'nin yılın büyük bölümünde fırsatlar sunduğunu belirtti. FICCI'nin bu konuda tanıtım yapmaktan memnun olacağını dile getiren Somany, Türkiye'nin lokasyonununa dikkat çekerek, Afrika başta olmak üzere rekabet yerine iş birliği yapılabileceğini vurguladı. Somany, Türk inşaat firmalarını Hindistan'a davet ederek, önümüzdeki yıllarda daha çok havalimanı, demiryolu, karayolunun yapılacağının altını çizdi.