TÜRKİYE İLE ETİYOPYA TİCARİ ORTAKLIĞI İLERLİYOR

TÜRKİYE İLE ETİYOPYA TİCARİ ORTAKLIĞI İLERLİYOR

Etiyopya Cumhurbaşkanı Dr. Mulatu Teshome Wirtu'nun resmi ziyareti onuruna düzenlenen Çalışma Kahvaltısı CEO Toplantısı, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımlarıyla DEİK ev sahipliğinde 9 Şubat 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda Türk ve Etiyopyalı iş dünyası temsilcileri bir araya geldi. 

CEO Toplantısında işadamlarına hitap eden Etiyopya Cumhurbaşkanı Dr. Mulatu Teshome Wirtu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok emek verildiğini belirtti.  Cumhurbaşkanı Dr. Wirtu, "Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizlere çok önemli bir fırsat verdi. Bu ziyaret sırasında iş dünyası ile bir araya gelme fırsatı bulmuş olduk. Tarihi bağlar iki ülke arasında oldukça eski. Tarihe bakacak olursanız bir dönem komşu olduğumuzu göreceksiniz. Şimdi ise uzak komşularız. İşbirliğinin de ötesinde bizler Türkiye ve Etiyopya ortaklığı için hazırız" dedi. Tekstil sektörünün Etiyopya'nın yabancı yatırımı çekmek istediği tek alan olmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Dr. Wirtu, "Sanayileşmeyi tamamlayabilmek için enerji ve altyapı sistemlerine ihtiyacımız var. Özel sektör her iki ülkede büyük rol oynayacak" dedi. Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu, Etiyopya'nın orta gelişmişlik düzeyinde bir ülke olmayı hedeflediğini söylerken, "Sizleri de ülkemizin kalkınma sürecinin bir parçası olarak görmek istiyoruz. Eğitim ve sağlık sektörlerinde ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Yüksek kaliteli ürünler ürettiğinizde, Etiyopya'ya yatırım yaptığınızda projeleriniz yüksek kalitede işgücü ile buluşma imkanına sahip olacak" dedi. Etiyopya'nın yeşil bir ekonomi kurmak istediğini vurgulayan Etiyopya Cumhurbaşkanı, kamu ortaklıklarına da açık olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Dr. Wirtu, Türk işadamlarını jeotermal ve hidroelektrik yatırımları için Etiyopya'ya davet etti. 

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, CEO Toplantısında yaptığı açış konuşmasında Etiyopya ile gelişen ilişkilere vurgu yaptı ve Türkiye'nin Etiyopya'da 2,5 milyar ABD Dolarlık doğrudan yatırımı bulunduğunu söyledi. Bakan Zeybekci, "Türk yatırımcıların Etiyopya'ya gösterdiği ilgi giderek artıyor. Ben Etiyopya'ya güveniyor ve inanıyorum. Etiyopya ile işbirliğinde sınır tanımıyoruz. Mali, teknik, sınai her türlü desteği vereceğiz. Aralık'taki Etiyopya ziyaretimiz sırasında Etiyopya'da üretilen tüm ürünler bazında serbest ticaret anlaşmasından yararlanmamız mümkün olabilecek" dedi.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise, Afrika Açılımının DEİK'teki yanısmalatına dikkat çekti. Başkan Vardan, "Şu an DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi örneğinde olduğu gibi, 39 ülkede İş Konseyimiz var. Dolayısıyla hazır bir ağ var DEİK'te ve bundan istifade edebilmenizi ümit ediyoruz" dedi. Başkan Vardan, "Geçtiğimiz Kasım ayının başında İstanbul'da Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumunu gerçekleştirdik. Etiyopya'dan da oldukça önemli bir heyetin katıldığı Zirvede 3.500 iş insanını bir araya getirdik. Kısmet olursa bu çalışmamız devam edecek. Önümüzdeki senelerde yapılacak olanlara iştirakinizin devamını arzu ediyoruz.  Önümüzdeki Nisan ayının sonunda benzer bir çalışmayı Tarım Bakanlığı ile birlikte yapıyoruz. Burada da konu sadece tarım ve tarımla ilgili iş alanları olacak. Tarımda oldukça güçlü olduğunu bildiğimiz Etiyopya'nın bu Foruma katılımı oldukça önemli" dedi. 

DEİK Karşı Kanat Kuruluşu Etiyopya Ticaret Odası (ECCSA) Başkanı Endalkachew Sime ise, Etiyopya ve Türkiye'nin önemli bir ekonomik ortaklık safhasına geldiğini belirtti. Sime, "Bu ortaklık çerçevesinde yatırımlarımız yarım milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. Eğer özel sektör bu iki büyük ulusun ortaklığına katkıda bulunursa önümüzde yepyeni bir safha açılacaktır. Daha önce de bahsedildiği üzere, liderlerin öngördüğü yolda, iş dünyası da ilerlediği sürece, tercihli ticaret düzenlemeleri ile iki ülke arasındaki mesafeler kısalmış olacaktır. Tarım ve imalat sanayiinde altyapıların güçlendirilmesi son derece önemlidir.  Ekonomik yapımızı kazan-kazan ortaklığı çerçevesinde gerçekleştirebileceğimiz nadir ülkelerden biri Türkiye'dir" dedi.