TÜRKİYE İLE FRANSA TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLERİNDE FIRSATLAR, ZORLUKLAR VE İŞBİRLİKLERİ İSTANBUL’DA ELE ALINDI

TÜRKİYE İLE FRANSA TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLERİNDE  FIRSATLAR,  ZORLUKLAR VE İŞBİRLİKLERİ  İSTANBUL'DA ELE ALINDI

Türkiye-Fransa Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi Dördüncü Dönem Toplantısı kapsamında DEİK ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Fransa İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısı, 31 Ocak 2017 tarihinde İstanbul'da düzenlendi. T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Fransa'nın Dış Ticaret, Turizm ve Yurtdışında Yaşayan Fransızlardan Sorumlu Devlet Sekreteri Matthias Fekl ile DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın açış konuşmaları ile başlayan toplantının moderatörlüğünü, DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi Başkanı Sani Şener gerçekleştirdi. Toplantıda Türk ve Fransız iş örgütü ve iş dünyası temsilcileri, Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, işbirliği fırsatlarını ele aldı.  

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Fırsatlar, Zorluklar ve İşbirlikleri" alt başlığında düzenlenen Türkiye-Fransa İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısında gerçekleştirdiği açış konuşmasında, Türkiye ile Fransa arasında belirlenen ortak hedefin 20 milyar Avro olduğunu, ancak her iki ülkenin kuracağı ortaklıklar sonucunda bu rakamın kat ve kat yukarıya çıkabileceğini söyledi. Türkiye'nin dünyadaki en iddialı teşvik programlarından birini uygulamakta olduğunu hatırlatan Ekonomi Bakanı Zeybekci, sağlık, ulaştırma, eğitim sektörleri başta olmak üzere, birçok alanda Türkiye'nin dev yatırımları yapmaya hazır olduğunu belirtti. Türkiye'nin bir ‘fırsatlar ve imkanlar ülkesi' olduğunu belirten Ekonomi Bakanı, teknolojik gelişim açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Fransa ile ortaklığını ve işbirliğini artırması gerektiğini söyledi. 2017 yılında Gümrük Birliğinin güncellenmesi ile beraber Türkiye ile AB'nin tam bir ekonomik entegrasyona gideceğini ifade eden Bakan Zeybekci, kamu alımları, hizmetler sektörü ve tarım sektörlerinin de Gümrük Birliğine dahil edilmesi ile beraber, Fransa açısından önemli fırsatların oluşacağını sözlerine ekledi.

Fransa'nın Dış Ticaret, Turizm ve Yurtdışında Yaşayan Fransızlardan Sorumlu Devlet Sekreteri Matthias Fekl ise yuvarlak masa toplantısı kapsamında gerçekleştirdiği konuşmada, ziyaretin iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve canlandırılması açısından önemli olduğunu söyledi. Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin modernize edilmesi gerektiğini vurgulayan Devlet Sekreteri Fekl, Gümrük Birliğinin güncellenmesi ve derinleştirilmesi sürecinin başlamasının olumlu bir işaret olduğunu belirtti. Ziyaret çerçevesinde gerçekleştirilen toplantılar sonucunda Türkiye-Fransa JETCO mekanizmasının da modernize edilmesine karar verildiğini ifade eden Fekl, oluşturulan çalışma grupları ile JETCO mekanizmasına operasyonel bir işleyiş kazandırılmasının amaçlandığını söyledi. Geleneksel sektörler dışında, sağlık, sağlık turizmi, finansal hizmetler sektörü gibi farklı alanlarda iki ülke arasında işbirliğinin artırılması gerektiğini ifade eden Devlet Sekreteri Matthias Fekl, Fransa'ya daha fazla Türk yatırımının çekilmesi için, süreçlerin basitleştirilmesi ve kolaylaştırılması noktalarında gerekli çalışmaların yapılacağını vurguladı.

Türkiye-Fransa İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısında konuşan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise, DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi'nin DEİK'in en eski ve en köklü İş Konseylerinden biri olduğunu söyledi ve İş Konseyinin her iki ülke iş dünyası lehine olumlu sonuçlar doğuran etkin ve sürdürülebilir bir platform niteliğinde olduğunu belirtti.Türkiye ve Fransa'nın ekonomik, ticari, siyasi, stratejik ve tarihi açıdan birbirine tamamlayan yakın iki ülke olduğunu vurgulayan DEİK Başkanı Vardan, geçtiğimiz iki yılda Türkiye ve Fransa'nın yaşanan terör olayları sebebiyle bir ‘kader ortaklığı'  yaşadığını da belirtti. Türkiye ve Fransa'nın ortak sorunlarına, ortak cevap ve çözüm bulması gerektiğini ifade eden DEİK Başkanı Vardan, ekonomik ve ticari ilişkilerdeki senkronizasyonun başarıyla devam ettiğini, 2016 yılı sonu itibariyle ikili ticaret hacminin 13 milyar Avro'ya ulaştığını belirtti. DEİK Başkanı Vardan, 2014 yılında belirlenen 20 milyar Avro ticaret hacmi hedefine henüz ulaşılmadığını, bu çerçevede Türk ve Fransız iş dünyası temsilcileri ile girişimcilerine daha fazla ihtiyaç duyulduğunu; başta Afrika, Orta Asya, Ortadoğu ve İran olmak üzere, farklı coğrafyalarda ve üçüncü ülkelerde işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi. 2017 yılında her iki ülkeyi seçimlerin beklediğine işaret eden DEİK Başkanı Vardan, özellikle Gümrük Birliğinin güncellenmesi ve derinleştirilmesi konusunda Fransa'nın ve Fransız iş dünyasının desteklerini beklediklerini söyledi.