TÜRKİYE İLE UKRAYNA ARASINDA İŞBİRLİĞİ GÜÇLENİYOR

TÜRKİYE İLE UKRAYNA ARASINDA İŞBİRLİĞİ GÜÇLENİYOR

DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye – Ukrayna Ekonomik İşbirliği Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv,  DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ve Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sybiga'nın katılımları ile 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Caniklikonuşmasında, Ukrayna'nın her açıdan son derece önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Stratejik ortağımız bir çok alanda kader birliği yaptığımız bir ülke. Aramızda örnek gösterilebilecek siyasi ve ekonomik alanda ilişkilerimiz mevcut. Bu anlamada Ukrayna'nın dostluğuna çok önem veriyoruz. Aramızda hiçbir siyasi problem olmaması da çok önemli bir değer. Diğer alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacak ivme kazandıracak bir durum. Son yıllarda Ukrayna ile Türkiye arasında bütün alanlarda çok hızlı gelişmeler söz konusu. Bugün ülkelerimiz arasında ticari ve ekonomik işbirliği anlaşmasının 11'incisini imzaladık. Bunlar iki ülke arasındaki ilişkilerimizin gelişmesine katkı sağlayacak gelişmeler" dedi.

Savunma alanı konusunda da Ukrayna'nın çok güçlü bir üretim alt yapısı olduğunu ifade eden Canikli, "Özellikle son yıllar içerisinde ciddi somut projeleri birlikte çalışıyoruz onlar kısa zamanda meyvesini verecek. Çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Karşılıklı olarak Türkiye'nin son yıllarda yaptığı yatırımlar dikkat çekici bunların boyutu artarak devam edecek. Türkiye olarak savunma sanayi alanında kendi kendine yetebilir bir noktaya gelmek istiyoruz. Belli aşamalarda bunu sağladık" ifadesini kullandı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv ise,iş insanlarının özellikle yabancı yatırımcıların Ukrayna'da iş yapabilmesi için elinden geleni yaptığını belirterek, "Bizim ilişkilerimiz birbirini tamamlayarak rekabeti olmayan şekilde devam etmelidir" dedi. Ukrayna'da iş ortamının düzeldiğini aktaran Kubiv sözlerine şöyle devam etti: "İşletmelerin haklarını korumaya çalışıyoruz. Türkiye'ye güveniyoruz. Savunma sanayide etrafımızdaki durumu göz önünde bulundurarak istikrarı elde edebilmek için sanayiye ilgi göstermemiz gerekiyor. Parlamento ve Ekonomi Bakanlığımız olarak ortaklıklara her zaman kapımız açık. İşletmelerin büyümesi ekonominin gelişmesi için yatırımlara davet ediyoruz. Türkiye'nin altyapı ve lojistik alanlarındaki yatırımlarını Ukrayna'ya getirmesini istiyoruz. Enerji alanında da ortaklığımızın iki tarafın menfaatine olacak bir kooperatif söz konusu. Bu alanların dışında kozmik uzay araştırmaları hidroelektrik biyoenerji turizm inşaat altyapının özel bir yeri var."