TÜRKİYE İLE UKRAYNA ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİ: 10 MİLYAR DOLAR

Ukrayna-Türkiye İş Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Mithat Yenigün, Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin ile Türk ve Ukraynalı iş insanlarının katılımları ile 3 Şubat 2020 tarihinde Ukrayna'nın başkenti Kiev'de gerçekleştirildi.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye'nin Karadeniz'den komşusu Ukrayna ile münasebetlerinin her geçen gün daha da güçlendiğine işaret ederek, "Ukrayna, bizim için dost bir ülke olmanın ötesinde stratejik ortaktır. Türkiye ve Ukrayna coğrafi konumları ve ekonomileri itibarıyla birbirlerini rakip değil, değerli birer ortak gören ülkelerdir. Bu bakış açısının en güzel meyvesi ülkelerimiz arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey mekanizmasıdır" dedi. İş insanlarının işlerinin kolaylaştırılması ve iş dünyasına yeni ufukların açılması için kararların alındığını ifade eden Erdoğan, "Ukrayna ile sahip olduğumuz sağlam siyasi zemin hiç kuşkusuz her iki ülke iş çevreleri için de önemli bir güvencedir. Bu zeminin hakkını verme noktasında her birinizin büyük çaba sarf ettiğini görüyoruz. Biz devlet adamlarının desteği, siz iş dünyamızın gayretleriyle hamdolsun Ukrayna ile ticaret hacmimiz bu sayede her sene yükselmiştir, yükseliyor" dedi.  Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacminin 2019 yılında yüzde 10,2 artarak 4,8 milyar dolara ulaştığını belirten Erdoğan, Türk müteahhitlik sektörünün Ukrayna'da bugüne kadar toplam 6,3 milyar dolar değerinde 184 projeye imza attığını söyledi.

Özel sektörün ekonominin lokomotifi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yani bu işin lokomotifi sizsiniz. Bize düşen iş dünyasının önündeki bürokratik zorlukları ve engelleri kaldırmak. Biz bunu yaparız. Önünüzdeki bu engelleri kaldırdıktan sonra size de açılan bu yoldan koşmak gelir. Malumunuz, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacmini 2 kat artışla 4,8 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmayı 2023 itibariyle hedefliyoruz. Bu konuda her iki liderde de irade mevcut. Bugün değerli dostum ile bunu bir kez daha teyit ettik. Öte yandan bu hedefe hükümetler olarak tek başına varamayız. İş dünyasının da sorumluluk üstlenmesi, bize destek olması gerekir. Bu hedefe ulaşma noktasında sizlerin en büyük ihtiyacının, şimdi altını çiziyorum, neyi beklediğini biliyorum, serbest ticaret anlaşması olduğunu biliyoruz. Sayın Başkan ile bu konuda mutabık kaldık ve Ticaret Bakanlarımız da kendi aralarında bu mutabakatın adeta metnini imzaladılar. İnşallah kısa sürede siz iş dünyamıza bu konuda müjdeli haberler vermeyi ümit ediyoruz."

Zelenskiy, "Türk yatırımcıları Ukrayna'daki ihalelere katılmaya davet ediyoruz"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy,Ukrayna ile Türkiye arasında potansiyelin yüksek olduğunu; ancak bundan yeteri kadar faydalanılmadığını söyledi. İki ülke arasındaki 5 milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirten Zelenskiy, "Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi hedefi 10 milyar dolar olmalıdır" dedi. İki devlet arasında ticaret hacminin arttırılması için iş dünyasına önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Zelenskiy, Ukrayna'da ekonomik gelişmenin sağlanması için devletin reformlar üzerinde çalıştığını, Ukrayna'nın toprak piyasası, şeffaflık, özelleştirme gibi konularda çalışmalar yaptığını, iş dünyası için ekonomik hakları iyileştirmeye çalıştıklarını dile getirdi. Ukrayna'nın ekonomide istikrarlı hale gelmeye başladığına işaret eden Zelenskiy, "Ukrayna büyük imkanlar ülkesine dönüşebilir. Yatırım sermayesi için izin veren ülkelerden bir tanesiyiz. Türk şirketlerinden birçoğu ülkemizdeki var olan imkanlardan yararlandı. Yatırım alanında da Ukrayna'da gelecek var. Türk firmalarının Ukrayna'daki özelleştirme projelerine katılmasını istiyoruz. Şimdiden Ukrayna'ya yatırım yapmaya başlayın" dedi.  Ukrayna'da yatırım yapan firmalara vergi muafiyetleri sağlayacaklarının bilgisini veren Zelenskiy, "Ukrayna'da altyapı, yol, havaalanları, limanlar gibi alanlarda yap işlet devret imkanları açılıyor. Türk yatırımcıları bu ihalelere katılmaya davet ediyoruz. Ukrayna ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanması iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayacak. Böylece tarım, sanayi, gıda, enerji, konut gibi alanlarda yatırımlar ivme yaşanacak. Bazıları Ukrayna konusunda hala kararsız, yeni bir proje ve yatırım konusunda tereddüt ediyor. Planların oluşturulması ve ön çalışma aşaması çoktan geçti. Çok aktif zamanlarda yaşıyoruz. Kararsızlık, uzun vadede düşünme gibi hususlar çok olumsuz imkanlara yol açabilir. Zaman kaybetmeden Ukrayna'ya yatırım yapınız. Bütün Türk iş insanlarını aktif iş birliğine davet ediyoruz. Böylece iki ülke arasındaki başarının tarihini yazmış olacağız" dedi.

Çetin: "Ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için şu an görüşmeleri süren Serbest Ticaret  Anlaşması (STA)'nın artık imzalanması gerekiyor"

Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin ise, "Ukrayna ve Türkiye arasındaki işbirliği son yıllarda her iki ülke için giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Siyasi açıdan ülkelerimiz arasında herhangi bir sorun bulunmazken, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilerek, bugünkü seviyenin üzerine çıkarılması için gereken bütün koşullar mevcuttur" dedi. Ukrayna ile iş birliğin her alanda geliştirilmesine kararlı olunduğunu söyleyen Çetin, "Bu çerçevede, gerek iç gerekse de dış siyasi faktörlerdeki iyileşmenin Türkiye – Ukrayna ticari ve ekonomik ilişkilerine de olumlu yansıyacağını ve karşılıklı işbirliğimizin daha ileri seviyelere taşınacağını düşünüyoruz. Her zaman tekrarladığımız bir hususu yine vurgulamak istiyorum. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için şu an görüşmeleri süren Serbest Ticaret  Anlaşması (STA)'nın artık imzalanması gerekiyor" dedi.