TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİ, TERCİHLİ TİCARET ANLAŞMASI İLE GELİŞMEYE DEVAM EDECEK

Türkiye-İran İş Forumu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İran İletişim ve Enformasyon Bakanı Mahmud Vaizi, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, DEİK Türkiye-İran İş Koneyi Başkanı Rıza Eser ve İran- Türkiye İş Konseyi Başkanı Rıza Kami, in katılımlarıyla,  3 Şubat 2015 tarihinde İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirildi.

DEİK ve İran Ticaret Odası işbirliğinde düzenlenen forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, iki ülke ilişkilerinin son aylarda "inanılmaz bir ivme" kazandığını söyledi. Canikli, "Belki abartı olacak ama mucizevi bir dokunuş ile birileri bu süreci başlattı. Bu süreç, iki ülkenin geleceği ve halkların refah seviyeleri için güzel bir gelişme.  İki ülke arasındaki  ilişkilerin istenilen noktaya hızlı bir şekilde ulaşmasına olan inancım arttı" dedi.  

Bakan Canikli, sözlerine şöyle devam etti: "Tercihli Ticaret Anlaşmasının yürürlüğe girmesi iki ülke içinde önemlidir.  Yakın zaman  içinde bu anlaşma ile hem İran'a hem de Türkiye'ye katkı sağlayacağını hep birlikte göreceğiz. Bugün Türk firmaları dünyanın her yerinde her türlü firma ile rekabet edebilir güce kavuştu. Oturduğunuz yerden kapalı kapılar ardından rekabet gücü elde edemezsiniz. Arenaya çıkmanız lazım. Alana inilmesi gerekiyor. Rekabet ortamları için sanal ortamlara değil gerçek ortama girilmesi gerekiyor."

Burada iki ülkenin özel sektörüne, iş adamlarına çağrı da bulunan Canikli, "Hem Türkiye'de hem de İran'da yatırımlar yapın, her iki hükümet de özel sektörün arkasındadır. Ticaret de bir meydan okumadır. İki ülkedeki yatırımcılar, aktif hale gelerek ve hükümetlerin de desteği ile dünyaya kafa tutmamız gerekir. Ortak sanayi bölgelerinin kurulmasına yönelik projeler hızlandırıldı.  Hükümetler olarak, siz iş  adamlarının yatırım yapması için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.