TÜRKİYE-İTALYA İŞ FORUMU İTALYA'DA GERÇEKLEŞTİ

TÜRKİYE-İTALYA İŞ FORUMU İTALYA'DA GERÇEKLEŞTİ

Türkiye-İtalya İş Forumu,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  İtalya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Confindustria Genel Müdür Yardımcısı Daniel Kraus ve DEİK Türkiye-İtalya İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay'ın katılımları ile 14 Eylül 2015 tarihinde İtalya'da gerçekleşti.                                           

Expo Milano 2015 Türkiye Milli Günü kapsamında DEİK tarafından düzenlenen forumun açılış konuşmalarında  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  İtalya pavyonun da Anadolu kültürünün tüm inceliklerini aktarmaya çalışıldığını söyledi.  Türkiye'nin kişi başına düşen milli gelirinin 13 yılda 3000 dolardan 13.000 dolara yükseldiğini belirten Zeybekci, Türkiye'nin tarım sektöründe dünyada yedinci, Avrupa'da birinci sıraya geldiğini vurguladı. Türkiye'nin dördüncü büyük partnerinin İtalya olduğunu belirten Zeybekci, iki ülke arasında 20 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu söyledi.  Ticaretin önündeki sınırların kaldırılması gerektiğini belirten Zeybekci,  "Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) ve  Trans Pasifik Ortaklığı (TTP) gibi anlaşmalar ile dünyada çeşitli bloklar oluşuyor. Türkiye'nin hedefi AB ile tam entegrasyondur" dedi.  

Expo Antalya 2016 için destek

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, Türkiye pavyonunun Expo Milano 2015 kapsamında en çok ziyaret edilen pavyonlardan biri olduğunu söyledi.Türkiye İle İtalya arasındaki ikili ticarette  2015 yılının  ilk 6 ayında yüzde 12'lik büyümenin gerçekleştiğini söyleyen Calenda, iki ülke arasındaki ithalat ve ihracatın  son derece dengeli olduğunu belirtti. Enerji, savunma, altyapı ve finans gibi sektörlerde başarılı işbirliklerinin mevcut olduğunu vurgulayan Calenda,  Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme(KOBİ)'ler arasında da güzel bir sinerjinin mevcut olduğunu söyledi. Calenda, "Tekstil, gıda ve turizm sektörlerinde son dönemde Türkiye'den İtalya'ya 40 civarında yatırım gerçekleşti. Yenilenebilir enerji ve biomedikal sektörlerinde daha çok iş birliği yapabiliriz. İran gibi Orta Asya ülkeleri gibi üçüncü ülkelerde işbirliği yapabiliriz. DEİK'in yaptığı çalışmalar büyük önem taşıyor. Expo Antalya 2016 için bizde aynı desteği vermek isteriz" dedi.

Stratejik ortak: İtalya

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan,  Türkiye ve İtalya arasında Akdeniz havzasında eskilere dayanan dostluk ilişkilerinin son 10 senede "stratejik ortaklık" noktasına yükseldiğini söyledi. İtalya'nın Türkiye'de en büyük beşinci küresel yatırımcı haline geldiğini belirten Vardan, Türkiye'nin İtalya'daki yatırımlarının hızlı bir artış gösterdiğini söyledi. İki ülke arasında önümüzdeki dönemde daha güçlü bir yatırım ilişkisi tesis edilebileceğini belirten Vardan, "Türk özel sektörünün küresel markası DEİK sahip olduğu ulusal, bölgesel ve küresel network'ü, profesyonel kadrosu ile sizlerin Türkiye'deki iş ve yatırım projelerine destek vermeye hazırdır" dedi.

Ek bilgiler(Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye-İtalya Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den İtalya'ya yapılan ihracat:  3.329 milyar dolar (2015- ilk altı ay)

Türkiye'nin İtalya'ya ihraç ettiği başlıca kalemler: Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar, diğer kabuklu meyveler, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, diğer örme mensucat, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar.

Türkiye'nin İtalya'dan yaptığı  ithalat: 5.392 milyar dolar (2015- ilk altı ay)

Türkiye'nin İtalya'dan ithal ettiği başlıca kalemler: Petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, mücevherci eşyası ve aksamı, tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar.

Toplam dış ticaret hacmi: 8.721 milyar dolar (2015- ilk altı ay)

Dış ticaret dengesi : -2.062 milyar dolar (2015- ilk altı ay)