TÜRKİYE-LETONYA İŞ FORUMU LETONYA'DA GERÇEKLEŞTİ

TÜRKİYE-LETONYA İŞ FORUMU LETONYA'DA GERÇEKLEŞTİ

Türkiye-Letonya İş Forumu, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ve  Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins himayelerinde 23 Ekim 2014 tarihinde Letonya Milli Kütüphanesinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins,  DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği Türkiye-Letonya İş Forumuna, Türkiye Müteahitler Birliği(TMB) Başkanı  Mithat Yenigün, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Dr. Hasan Sert, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Ömer Çetin Nuhoğlu, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çalık ve DEİK Denetim Kurulu Üyesi Oğuz Satıcı katıldı.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya'nın 2013'te yüzde 4 büyümeyle Avrupa Birliği'nin en iyi performans gösteren ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

Letonya'nın  uluslararası yatırımları teşviki konusunda attığı adımların olumlu neticelere vesile olduğunu belirten Erdoğan, gerek büyüme gerek uluslararası yatırımların teşviki konularında Türkiye ve Letonya'nın Avrupa içinde başarılı bir seyir izlediğini, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da yoğunlaştırılmasının önemini  vurguladı.

Türkiye ve Letonya arasındaki ticaret hacminin 2013 sonunda 323 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Erdoğan, "Bunun gerçekten düşük bir rakam olduğunu söylemem gerekir. Türkiye ve Letonya'nın potansiyeli bunun çok çok üzerinde. En kısa süre zarfında bu rakamı bir milyar dolara çıkarmak hedefimiz olmalı diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

"Türkiye olarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023'te biz bir trilyon dolar dış ticaret hacmi hedefliyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hedefe doğru kararlılıkla ilerlediklerini vurguladı.

-Ekonomimiz yıllık ortalama yüzde 5 büyüyor

Türkiye'deki iş adamlarının, özellikle de ihracatçıların büyük hedefe inandığını ve ona kilitlendiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir trilyon dolar dış ticaret hacmini asla bir hayal olarak görmüyorum. 12 yıl önce Türkiye'nin toplam dış ticaret hacmi 88 milyar dolar iken 2013 sonunda bu rakam yaklaşık 5 kat artarak 404 milyar dolara ulaştı. 5 kat artış 12 yıl içinde gerçekleşti. Böyle bir dış ticaretimizi önümüzdeki 9 yıllık süreçte 2,5 kat daha artırarak bir trilyon dolar hedefini yakalamak mümkün olacaktır. 2023 için belirlediğimiz bu ve benzeri hedefleri tutturmak için Türkiye'de kamu ve özel sektör gerçekten son derece uyumlu aynı zamanda heyecanlı bir gayret içindeler. Türkiye'deki bu heyecanın içeride iş adamlarımıza olduğu kadar dışarıda da iş dünyasına çok önemli fırsatlar sunduğunu burada hatırlatmak isterim. Yıllık ortalama yüzde 5 büyüyen, istikrar ve güven ortamını kararlı şekilde muhafaza eden bir Türkiye, her türlü yatırımcı, her türlü girişimci için eşsiz fırsatlar sunuyor."

Avrupa başta olmak üzere büyük ekonomilerin daralma yaşadığı, yüksek işsizlik oranlarına maruz kaldığı bir ortamda Türkiye'nin büyüdüğünü söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"İşsizliğini, her ay her yıl rekor denilebilecek seviyede düşürüyor. Letonyalı dostlarımız, gerek ticaret yapmada gerek karşılıklı yatırımlar yapmada en küçük bir tereddütün içinde olmasınlar. İstikrarlı şekilde büyüyen bir ekonomi olarak Türkiye ekonomisinin yatırımcılara büyük fırsatlar, teşvikler sunduğunu özellikle hatırlatmak isterim. İş dünyamız ve yatırım ortamımız sizlere, her aşamada yardımcı olacaktır, ticareti ve yatırımı artırmak için her aşamada destekçi, teşvik edici bir tavır sergileyecektir.

Özellikle sayın Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi yüzde 60'ı orman alanlarıyla dolu olan bir Letonya'da mobilya sektöründeki arkadaşlarımızın, buradaki mobilyacılarla böyle müşterek yatırıma, özellikle burada da girmelerinin çok çok isabetli olacağına inanıyorum. Buradan Avrupa'ya açılma şanslarının çok daha güçlü olacağına inanıyorum ve bu buluşmanın yeni işbirliklerine kapı aralamasını temenni ediyorum."

-DEİK Yönetim Kurulu Başkanı  Ömer Cihad Vardan,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu  Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK'in 119 iş konseyi ile faaliyetlerini gerçekleştirdiğini, Türk-Letonya İş Konseyi'nin de 1997 yılında kurulduğunu dile getirdi. 

Türkiye ile Letonya arasında son iki yılda Cumhurbaşkanı düzeyinde üçüncü ziyaretin gerçekleştiğine, üst düzeyli bu ilişkilerin ticari faaliyetleri de ileriye götüreceğine inandığını ifade eden Vardan, Türkiye'nin en büyük ticari ortağının AB ülkeleri olduğunu ancak ticari faaliyetler yapılırken bir takım haksız uygulamalarla karşı karşıya kalındığını söyledi.

Vize sorununa dikkati çeken Vardan, gümrük birliği anlaşmasının da güncellenmesi, derinleştirilmesi gerektiğini kaydetti. "Yeni nesil serbest ticaret anlaşmalarıyla birlikte, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı ile ilgili olarak da Türkiye'nin mutlaka masanın bir tarafında bulunması gerektiğini, buradan çıkacak sonuçların Türk iş dünyasını etkileyeceği düşüncesiyle burada yer almak istiyoruz" diyen Vardan, Letonya'nın 2015'teki AB dönem başkanlığında bu konuların çözümü için adım atılabileceğini ifade etti.