TÜRKİYE-POLONYA CEO TOPLANTISI VE ÇALIŞMA YEMEĞİ, POLONYA’DA DÜZENLENDİ.

DEİK Türkiye-Polonya İş Konseyi, Gülermak AŞ. üstlendiği Varşavo Metrosu 2. Hattının tamamlanması  ve proje hattının ziyareti vesilesiyle  düzenlenen Türkiye-Polonya Ceo Toplantısı ve Çalışma Yemeğini, 28 Ocak 2015 tarihinde Polonya'da gerçekleştirdi. 

Ceo Toplantısı ve Çalışma Yemeğine, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Janusz Piechocinski, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan Türkiye-Polonya İş Konseyi Kemal Güleryüz 60'ı aşkın kısıtlı üst düzey yöneticisi katıldı. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bundan sonra Türk ve Polonyalı iş adamlarını üç ayda bir  buluşturacaklarını, bundan sonra oturup iş beklemenin olmayacağını söyledi. Zeybekci, Türkiye'nin ilk defa 1972 yılında Libya'da bir iş alarak yurt dışında müteahhitlik işlerine başladığını söyleyerek Türkiye'nin 1972'den 2003 yılına kadar geçen sürede 45 milyar dolar civarında bir müteahhitlik performansı sağladığını belirtti. 2003 yılından bu yana ise 7 bin 760 ayrı proje ile 300 milyar doları aşan bir performans gösterdiğini belirten Zeybekci, dünyadaki ilk 250 firmayı belirleyen bir sıralamada Türkiye'nin 42 firma ile Çin'den sonra ikinci sıraya yerleştiğini dile getirdi.

Türkiye'nin gelecek 10 yılda enerji için 140 milyar dolar, ulaştırma için 140-150 milyar dolar, haberleşme-iletişim için ise 40-50 milyar dolar yatırım yapması gerektiğine dikkati çeken Zeybekci, bu yatırımları başta Rusya ve Türk Cumhuriyetleri olmak üzere diğer birçok ülkenin de yapması gerektiğini bildirdi. Türkiye ile Polonya'nın ilişkilerinde 1 artı 1'in 2 yapmayacağına işaret eden Zeybekci, "Bizim ilişkimizde 1 artı 1, 3 yapar, 4 yapar, 5 yapar, akıllı isek çok daha fazla yapar" dedi.  Bakan Zeybekci, THY'nin Polonya'ya uçuş sayısının kısa bir zaman içerisinde artırılması konusunda Polonyile mutabakata vardıklarını söyledi. 

Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Janusz Piechocinski ise Polonya'nın Türkiye ortağına karşı sorumlulukları olduğunu, Türkiye'nin Avrupa'da unutulmadığını ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) görüşmeleri kapsamında her zaman Türkiye'ye destek verdiklerini söyledi. AB Konseyi Başkanı'nın Polonya'nın bir önceki başbakanı olduğunu belirten Piechocinski, "Kendisiyle sürekli temastayız ve kendisine sık sık iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmemiz gerektiğinden söz ediyoruz. Çünkü birlikte daha fazlasını yapabiliriz" dedi.  

Polonya'nın GSMH'sında düşüş yaşanmayan AB dışı tek dost ülkesinin Türkiye olduğunu bildiren Piechocinski, Türk firmalarının Polonya Borsası'ndan da destek alacağına inandığını kaydetti. Böylelikle iki ülkenin üçüncü ülkelerde iş birliği yapabileceğini aktaran Piechocinski, bunun temelinde hem şimdi hem de gelecekte rasyonel düşünme, rasyonel yaklaşma olduğunu dile getirdi. Polonya'nın 2028 senesine kadar Avrupa'daki en büyük inşaat alanı olacağı bilgisini veren Piechocinski, Polonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerden memnun olduklarını  belirterek, "Fakat her yerde sorduğum soruyu sormaya devam edeceğim; neden daha fazlası olmasın? Neden bu işbirliğini daha ileriye götürmeyelim?" dedi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihan Vardan ise, Polonya'nın Türkiye için önemli bir ülke olduğunu söyledi.Vardan, ülkenin istikrarlı bir ekonomiye sahip bulunduğunu, büyüme rakamlarının gelecek yıllarda AB'nin ortalama büyümesinin de üzerine çıkarak, 4 kata kadar çıkacağını düşündüklerini dile getirdi. Vardan, Türkiye ve Polonya dışında üçüncü pazarlarda işbirliği fırsatlarının önemine dikkat çekerek, ekonomik yapıları benzeyen iki ülke olan Türkiye ve Polonya siyasi yakın ilişkilerinin  ekonomi ve ticari alana da daha fazla yansımasını arzu ettiğini ve bu yönde DEİK / Türkiye-Polonya İş Konseyi'nin çalışmalarını  sürdüğünü kaydetti.

DEİK Türkiye- Polonya İş Konseyi Başkanı ve Gülermak AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güleryüz isetamamı yeraltında bulunan metro hattının bedelinin yaklaşık 1 milyar avro olduğunu söyledi. Söz konusu projede taşeronlar dahil 4 bin 500 kişinin istihdam edildiğini belirten Güleryüz, yeni istasyonun 7 kilometre uzunluğunda olduğunu vurguladı. Güleryüz, Gülermak A.Ş. olarakta iki ülke arasındaki sosyal ve  kültürel ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamak açısından çeşitli kültürel ve sanatsal ilişkileri bugüne kadar memnuniyet ile desteklediklerini kaydetti.