TÜRKİYE - SOMALİ İŞ FORUMU İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE - SOMALİ İŞ FORUMU İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye-Somali İş Forumu, DEİK Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı,  Somali Ticaret ve Sanayi Odası (SCCI) Başkanı Mohamoud Abdi Ali, DEİK/Türkiye-Somali İş Konseyi Başkanı Ahmet Sami İşler ve Somali Ticaret ve Sanayi Odası (SCCI) Başkan Yardımcısı Abdul Rashid Ainanshe'nin katılımları ile 3 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK/Türkiye-Somali İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen İş Forumu'nun açılış konuşmasını gerçekleştiren DEİK Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı,  Türkiye'nin bir yandan Somalilerin refahı için yol, havalimanı, hastane inşa ederek sosyal dokuyu yeniden oluşturduğunu ve bir yandan da siyasi çözümün taşlarını döşeme gayreti içerisinde olduğunu söyledi. Yırcalı, "İnsani yardımlar, yatırım ve dış ticaret faaliyetleri ile eş zamanlı ve eş güdümlü olarak yürütülmesini sağlayarak, Somali'nin kalkınmasına katkı sağlıyoruz" dedi.  Türk özel sektörünün güçlü tarihi ve kardeşlik bağlarının bulunduğu Afrika ile ilişkilerin güçlendirilmesinin stratejik hedeflerden biri olduğunu belirten Yırcalı sözlerine şöyle devam etti: "Afrika'nın küresel sisteme entegrasyonu, dünya ekonomik düzeni içinde hak ettiği yeri alması Hükümetimizin ve Türk özel sektörünün ortak arzusu. Bizler Afrika'yı bir mücadele alanı olarak değil, ortak geleceğimiz olarak görüyoruz.  İşte bu bağlamda, Somali ile olan ilişkilerimizin gelişimi, bunun en güzel örneğidir. Bu ilişkilerde bir art niyet yoktur, yardımlaşma vardır, dürüstlük vardır ve sonunda bu kardeşlikle ortaya çıkan ticari münasebetlerin gelişmesi vardır."

Somali Ticaret ve Sanayi Odası (SCCI) Başkanı Mohamoud Abdi Ali, "Somali, zengin kaynaklara sahip bir ülke. Somali'de tarım ve hayvancılık, balıkçılık, madencilik ve yenilenebilir enerji kaynakları mevcut" dedi. Somali'nin ticaretinin gelecek dönemde daha da büyümesini temenni ettiklerini belirten Ali, Somali'nin gelecek dönemde dünya ticaret sahasında yerini alacağını vurguladı. Somalili iş insanlarının ticaret kültürüne hakim olduğunu belirten Ali, Çin, Kenya, Güney Afrika, İngiltere, Amerika, Sudan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin Somali'de ticaret yapmak için bulunduğunu ifade etti. Türk özel sektörünün bilgi ve iş tecrübesin faydalanmak istediklerini belirten Ali, Somali'de yenilenebilir enerji, müteahhitlik, bankacılık ve sigortacılık, turizm, sanayi, ilaç ve eğitim sektörlerinde fırsatların mevcut olduğunu söyledi. Zamanın Somali'ye yatırım zamanı olduğunu vurgulayan Ali, "Türk iş dünyasının hedef sektörlerde erken davranarak, yer almasını istiyoruz. Bu bilgileri sizlerle özel olarak paylaşıyoruz; çünkü Türkiye'nin Somali'nin zor dönemlerinde kardeş ülke olarak yanımızda yer almasından dolayı Türk halkına bu durumu borç olarak biliyoruz.  İki ülke özel sektörünün kazan-kazan anlayışı ile Somali'ye yatırım yapmasını faydalı görüyoruz" dedi.

DEİK/Türkiye-Somali İş Konseyi Başkanı Ahmet Sami İşler, Türkiye'nin Afrika vizyonu içinde Somali'nin özel bir yeri bulunduğunu söyledi.  Somali'nin sahip olduğu kaynakların ekonomiye kazandırılması için her türlü katkıyı vermeye hazır olunduğunu belirten İşler, "Hâlihazırda Somali ile 145 milyon dolara ulaşan dış ticaret hacmimiz İş Konseyi olarak önümüzdeki dönemde 300 milyon dolara ulaşmasına planlıyoruz. İlişkilerimiz ticaretle sınırlı olmayıp yatırım için gerekli ortam sağlanması durumunda her türlü bina, yol, köprü, enerji, alt ve üst yapı hizmetleri, tarım teknolojileri ile anahtar teslimi projelerde Türk firmalarının üstlenmelerini arzu etmekteyiz. Aynı şekilde, gıda sanayii ve elektrikli ev aletleri işbirliği yapılabilecek diğer sektörler olarak görülmektedir" dedi.

Somali Ticaret ve Sanayi Odası (SCCI) Başkan Yardımcısı Abdul Rashid Ainanshe,"Somali ve Türkiye arasındaki toplantı bizim için çok önemli. Somalili iş insanları olarak, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi için DEİK ile birlikte çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Ticaretin farklı ülkelerdeki ve farklı kültürlerdeki iş insanlarını bir araya getirdiğini belirten Ainanshe, Türkiye ile Somali arasındaki ikili ticaretin daha da geliştirileceğini söyledi. Türkiye-Somali İş Konseyi'nin iş birliğinin çok önemli olduğunu ifade eden Ainanshe, "Türkiye ile Somali ilişkileri gün geçtikçe daha da güçlenerek devam etmektedir. Somalili iş adamları dost olarak, Türkiye'de iş yapmaktadır.

Somali'de zengin doğal kaynakları, tarım ve hayvancılık sektörü mevcut.  Bu alanlarda Somali'ye yatırım yapılmasını istiyoruz" dedi.

Açılış oturumunun ardından iş forumu, "Somali'de İş ve Yatırım Fırsatları ve Finansman Kuruluşlarının Rolü"  paneli ile ikili iş görüşmeleriyle devam etti.

Türkiye-Somali Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2017)

Toplam dış ticaret hacmi: 144  milyon  ABD Doları

Türkiye'den Somali'ye yapılan ihracat:  143 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri:Makarna, buğday unu, ayçiçeği, hijyenik havlu, halı, demir-çelik.

Türkiye'nin Somali'den yaptığı  ithalat:1 milyon ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Lak, tabii sakızlar, uçucu yağlar, tıb ve cerrahide kullanılan alet ve cihazlar, diğer yağlı tohumlar, toprak ve taş temizleme makinaları.

Dış ticaret dengesi: 142 milyon ABD Doları