TÜRKİYE - SUUDİ ARABİSTAN TİCARET HACMİ HEDEFİ: 30 MİLYAR DOLAR

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu (FSC) iş birliğinde düzenlenen, Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Ortak Yuvarlak Masa Toplantısı ile Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu ve İkili İş Görüşmeleri, T.C. Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Ömer Bolat ve DEİK Başkanı Nail Olpak ev sahipliğinde, Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO) Başkanı Dr. Saad Al Kasabi, Suudi Arabistan Ankara Büyükelçisi Fahad Bin Assaad Bin A. Abualnasr, Yanbu Ticaret Odası Başkanı Ahmed Bin Salem Al Shughudli,  DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy, Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi Başkanı Sami Al-Osaimi ve iki ülke iş insanlarının katılımlarıyla 3-4 Aralık 2023 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Yatırım, yapı, yiyecek, tekstil, enerji, mühendislik ve endüstri, teknoloji ve inovasyon, sağlık, kimyasallar, yasal hizmetler ve lojistik, hukuk, sanayi ve finans sektörlerindeki iş insanlarının ikili görüşme gerçekleştirdiği toplantılarda, 8 anlaşma imzalandı.

T.C. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Suudi Arabistan'ın ticaret hacminin 2022 yılında yüzde 41 artışla 6,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Karşılıklı ticaretimiz bu yılın 11 ayında, 6,2 milyar dolara yaklaşmıştır. İnşallah geçen yılın rakamını rahatlıkla aşacağız" dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2022 yılında yüzde 41 artışla 6,5 milyar dolara ulaştığını belirten Bolat, "Karşılıklı ticaretimiz bu yılın 11 ayında, 6,2 milyar dolara yaklaşmıştır. İnşallah geçen yılın rakamını rahatlıkla aşacağız. Suudi Arabistan'la ticaretimiz esasında miktar bazında çok daha yüksek bir artış kaydetmiştir. İnşallah orta vadede 10 milyar dolar, uzun vadede de 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret, iki ülkenin stratejik hedefleridir"dedi.

Türk ihracatçılarının başta konfeksiyon, tekstil, makine, gıda, savunma sanayi ürünleri olmak üzere Suudi Arabistan'ın güvenilir ortakları konumunda olduğunu belirten Bolat, "Suudi Arabistan'da başta petrol ürünleri, kimyasallar ve demir çelikte ülkemiz için önemli bir tedarikçidir. İki ülke de Avrupa, Asya ve Afrika kıtasının kesiştiği kavşakta çok stratejik bir konumda bulunmaktadırlar. Güçlü altyapıları, dünyaya entegre açık ekonomileri ve girişimci ruhuna sahip iş dünyası ile Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ticaret ve yatırım iş birliğinde çok güçlü potansiyelleri bulunmaktadır. Bunu hayata geçirme noktasında en önemli araçlardan biri de Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında bir serbest ticaret anlaşması yapılmasıdır. Nitekim Körfez İşbirliği Konseyi, Türkiye ile STA sürecini başlatmak adına Mayıs ayında Türkiye ile verimli istikşafi görüşmeler yapmıştır. Ümidimiz en kısa sürede resmi müzakerelere başlayarak iş dünyamızın hizmetine bu serbest ticaret anlaşmasını sunmaktır" dedi. Suudi Arabistan'ın bugüne kadar Türkiye'de 2 milyar dolar değerinde özel sektör yatırımının olduğunu belirten Bolat, "Her iki ülke arasında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması ve Yatırımların Karşılıklı Teşviki Ve Korunması Anlaşması imzalanmış ve yürürlüktedir. Yatırımlar için güçlü bir yasal altyapı bulunuyor. Türkiye olarak da Suud yatırımlarının teşvik noktasında her türlü uygun ortamı sağlamaktayız. Nitekim bugüne kadar tam 1400 Suud'lu firma, Türkiye'de kurularak yatırım fırsatlarından yararlanmaktadırlar. Ümit ediyoruz ki bu karşılıklı yatırımlar daha da hızlanacaktır" dedi.

Al Kasabi: "Yatırımların  geliştirilmesi için her türlü desteği sağlamaya hazırız"

Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO) Başkanı Dr. Saad Al Kasabi ise, iki ülke arasındaki ticari ve yatırım ortaklıklarının geliştiği bir dönemde bu toplantıyı gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti ve çeşitli sektörlerde iş birliklerinin devam ettiğini söyleyerek, "Aslında Türkiye ile Suudi Arabistan Orta Doğu'nun çeşitli canlı sektörlerine sahip iki büyük ülkesi ve çok önemli stratejik konuma da sahipler" dedi. İki ülke liderlerinin verdiği talimatlar sayesinde ticaret hacminin geliştiğini belirten Al Kasabi, "Aralık ayına kadar olan sürece baktığımızda ikili ticaretin geçen seneye göre bu sene yüzde 15 oranında artmış olduğunu görüyoruz" dedi. İki ülke arasındaki yatırımların  geliştirilmesi için her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını vurgulayan Al Kasabi, 2030 vizyonu kapsamında Suudi Arabistan'ın yatırımı kolaylaştırmak adına yasa ve mevzuatlarında yumuşak ve esneklik göstermekte olduğunu söyledi. 2030 vizyon kapsamında çizilen yol haritasında rekabet gücünü artırmaya karar verdiklerini belirten Kasabi, Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerinin gelişmesini ve daha iyiye gitmesini arzuladılarını aktardı.

Olpak: "Ülkelerimiz arasındaki iş birliğini üçüncü ülkelerde de sürdürmek ve geliştirmek hedeflerimiz arasında"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Geçtiğimiz bir buçuk sene içerisinde Suudi Arabistan ile yakın temaslarımızı aynı hızda ve aynı seviyedeki, 4 iş forumu ve 5 Yuvarlak Masa Toplantısı ile devam ettirdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın son Suudi Arabistan ziyareti ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkiler açısından oldukça verimli geçti, iki ülke arasında artan ilgiye tanık olduk. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerimiz elbette ikili ticaretten ibaret değil, aynı zamanda yatırım ve üretimi de içeriyor. Bu iş birliğini, sadece kendi ülkelerimizde değil, üçüncü ülkelerde de sürdürmek ve geliştirmek hedeflerimiz arasında. Akıllı şehir, kültür başkenti, eğlence merkezi, lüks turizm ve sağlıklı yaşam rotası gibi ekonomik çeşitliği ve sürdürülebilir gelişmeyi sağlayacak projeler dâhil olmak üzere, Suudi Arabistan'da toplam değeri 819 milyar dolar olan 5.200'den fazla proje şu anda devam ediyor. Gerek Türk müteahhitlik firmalarımız, gerekse teknoloji firmalarımız bu projelerde yer almaya başladı" dedi.

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy ise, "DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi olarak, çeşitli organizasyonlarla karşılıklı ziyaretler gerçekleştirerek, ilişkilerimizi kuvvetlendiriyor, iş dünyası ile temaslarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. Geçen yıl Aralık ayında, başlattığımız iş forumun, önümüzdeki dönemler için öncü bir forum olduğunu düşünüyorduk. Bu düşüncemizi, 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz gerçekleştirdiğimiz üst düzey etkinliklerle gerçeğe dönüştürmenin mutluluğu içerisindeyiz" dedi.

Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Ortak Yuvarlak Masa Toplantısını ve Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu ve İkili İş Görüşmelerinin sponsoru ise Hashim Group oldu.