TÜRKİYE VE BELARUS’UN TİCARET HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Türkiye resmi ziyareti kapsamında düzenlenen Türkiye-Belarus İş Forumu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Belarus İş Konseyi ev sahipliğinde, iki ülkenin önde gelen iş insanlarının katılımlarıyla 16 Nisan 2019 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen İş Forumuna, Belarus Başbakan Yardımcısı Igor Lyashenko, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Belarus Sanayi Bakanı Pavel Utiupin, Ulaştırma ve İletişim Bakanı Aleksei Avramenko, Eğitim Bakanı Igor Karpenko, Adalet Bakanı Oleg Slizhevsky, DEİK Başkan Yardımcısı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Belarus Ticaret ve Sanayi Odası BaşkanıVladimir Ulakhovich, Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı Ali Rıza Arslan, Belarus-Türkiye İş Konseyi Başkanı Dmitry Dichkovsky ve yaklaşık 170 iş insanı katıldı.

"Ticaret ve yatırımda sektörleri çeşitlendirmek zorundayız"

 Forumun açılışında konuşan Belarus Başbakan Yardımcısı Igor Lyashenko, Türkiye ve Belarus liderlerinin ticaret ve yatırım hacmini artırma iradesinde olduklarını belirterek, "Belarus'da Türk yatırımcılar için özel konumu ve imtiyazları olan sanayi bölgelerinde alan ayırabiliriz" dedi. Lyaşenko, ülkesinde 1 milyar dolara yakın Türk yatırımının gerçekleştiği bilgisini vererek Belarus'dan Türkiye'ye kimya, tekstil ve gübre ihracatı yapıldığını kaydetti. İki ülke liderlerinin ticaret ve yatırım hacmini büyütme iradesinde olduklarının altını çizen Lyashenko, "Hal böyle olunca ticaret ve yatırımda sektörleri ve alanları çeşitlendirmek zorundayız. Özellikle lojistik ve ulaştırma konusunda iki ülke arasındaki mevcut iş birliği potansiyelini derinleştirmek gerekiyor" dedi. İnovasyon ve teknoloji alanında da Türkiye ile iş birliklerine açık olduklarını aktaran Lyashenko, özellikle bilişim konusunda ortak çalışmalar öngördüklerini bildirdi. Lyashenko, iş makineleri imalatında enerji verimliliğini artırmak için yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarını ilgili Türk kurumlarıyla ortak yürütebileceklerini kaydetti.

"Mevcut potansiyelimizi artırmamız ve yeni iş birliği alanları belirlememiz gerekiyor"

 T.C. Tarım ve Orman BakanıBekir Pakdemirli ise, Türk müteahhitlik firmalarının Belarus'ta yapılacak her türlü altyapı ve üstyapı projesinde yer almaya hazır olduğunu belirtti. Belarus Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 10'uncu Dönem Toplantısı Eşbaşkanı olarak görevlendirildiğini dile getiren Pakdemirli, Belarus'un Türkiye için çok önemli bir ticaret ve yatırım ortağı olduğunu ifade etti. Türkiye'nin ekonomik gelişimi hakkında bilgi veren Pakdemirli, Türkiye'nin 2002-2018 döneminde ihracatının 4,5 kat artarak 2018 yılında 168 milyar dolar seviyesine ulaştığını ve aynı dönemde toplam dış ticaret hacminin ise yaklaşık 5 kat artarak 391 milyar dolar seviyesine yükseldiğini söyledi. Cumhurbaşkanlarının hedefi doğrultusunda 1 milyar dolar ticaret hacmi hedeflendiğini vurgulayan Pakdemirli, "Bu hedefe ulaşmak için hem mevcut potansiyelimizi artırmamız hem de yeni iş birliği alanları belirlememiz gerekiyor. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu noktada, iş dünyasına da önemli görevler düşüyor. Mineral yakıtlar-yağlar, ilaçlar, boyalar, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, temizlik malzemeleri, inşaat malzemeleri, otomobil ana ve yan sanayi, iş makineleri sanayisi, orman ürünleri sanayisi sektörlerinde iki ülke arasında ticaret ve yatırım potansiyeli bulunuyor" dedi. KEK Protokolü kapsamında Türkiye ve Belarus arasında, ikili ticarette potansiyel barındıran ürün gruplarının tespit edilerek ticaretinin önündeki engellerin kaldırılabilmesini teminen bir Ticaret Çalışma Grubu kurulduğunu belirten Pakdemirli, Türkiye-Belarus Yatırım Forumu'nun ikincisinin 2020 yılında Minsk'te gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalara başlanacağını bildirdi.

"Belarus'un kamu-özel işbirliği (PPP) uygulamaları konusunda katkı sunmaya hazırız"

 DEİK Başkan Yardımcısı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye-Belarus İş Konseyi'nin, Türk firmalarının Belarus'a yönelik yatırım faaliyetlerinin artmasına büyük önem verdiğini belirterek, "İş Konseyimiz, Belarus'ta yabancı yatırımcılar açısından daha elverişli olanaklar sunan serbest ekonomi bölgeleri ile iş birliğinin geliştirilmesine yönelik kapsamlı çalışmalarını devam ettiriyor" dedi. Türkiye Müteahhitler Birliği hakkında da bilgi veren Yenigün, birliğin sektörün önde gelen 119 firmasını temsil ettiğini söyledi. Türk müteahhitleri tarafından bugüne kadar 123 ülkede üstlenilen 9 bin 600 projenin toplam tutarının 380 milyar dolara ulaştığını kaydeden Yenigün, "1991 yılından bu yana Türk müteahhitlerinin Belarus'ta üstlendiği 45 projenin tutarı 1 milyar dolara ulaştı. Firmalarımız havaalanı, liman ve yol işletimi, gayrimenkul yönetimi ve kamu-özel işbirliği (PPP) projelerinde çok önemli birikimlere sahiptir. Belarus'un kamu-özel işbirliği uygulamaları konusunda önümüzdeki dönemde de her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.

"Siyasi ilişkiler ekonomik alana yansımalı"

Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı Ali Rıza Arslan, Türkiye'nin Belarus'un bağımsızlığını tanıyan ilk devlet olduğunu belirterek, "Bugün ülkelerimiz arasındaki siyasi ilişkiler çok üst düzeydedir. Önümüzdeki dönemde bu iş birliğinin ekonomik alana da yansıması ve ekonomik ilişkilerimizin yeni bir seviyeye çıkarılması temel hedefimizdir" dedi. Türkiye–Belarus dış ticaretinin 1995 yılından itibaren genel olarak yükselen seyir izlediğine dikkat çeken Arslan, "Önümüzdeki dönemde ikili ticarette artış eğiliminin devam etmesini ve birkaç yıl içinde ülkelerimiz arasındaki ticaretin Cumhurbaşkanlarımız tarafından belirlenen 1 milyar dolara yükselmesini temenni ediyoruz. Nitekim, 2017 yılında ticaret hacmimiz 605,4 milyon dolara, 2018 yılında ise 630 milyon dolara yükselmiştir. Bu tempoyu koruyabilirsek, 5-6 yıl içerisinde belirlenen hedefe ulaşabileceğimize inanıyorum" şeklinde konuştu.  Belarus'taki Türk yatırımlarının tahminen yaklaşık 1 milyar 200 milyon dolar civarında olduğunu belirten Arslan, AB, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına kolay ulaşım imkânı sunan Türkiye'de de yatırım projelerinin hayata geçirilmesi olanaklarının dikkate alınması gerektiğini söyledi. 12–13 Kasım 2015 tarihlerinde DEİK ve Belarus Ulusal Yatırımlar ve Özelleştirme Ajansı iş birliğinde İstanbul'da Türkiye–Belarus Yatırım Forumu düzenlendiğini hatırlatan Arslan, "Forum iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişimine büyük ivme kazandırdı. Benzer etkinliğin ikincisinin 2019 yılının son çeyreği veya 2020 yılının ilk yarısında gerçekleştirilmesinin çok faydalı olacağına inanıyoruz" dedi.

İş forumundaki açılış konuşmalarının ardından, aralarında Ankara Ticaret Odası, OSTİM, Ankara Teknopark, Polisar Tekstil, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi gibi sivil toplum kuruluşları ile şirketlerin de olduğu kurumlar, Belaruslu muhataplarıyla ikili iş birliği anlaşmaları imzaladı.