TÜRKİYE VE MACARİSTAN AFRİKA’DA İŞBİRLİĞİNE HAZIRLANIYOR

TÜRKİYE VE MACARİSTAN AFRİKA'DA İŞBİRLİĞİNE HAZIRLANIYOR

"Macaristan-Türkiye İş Forumu: Afrika'da İşbirliği Fırsatları" toplantısı, Macaristan Ekonomi Bakanı Levente Magyar, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Macaristan Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ferenc Miklóssy, Budapeşte Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zoltán Kiss ve DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın katılımları ile 17 Mart 2016 tarihinde Macaristan Sanayi ve Ticaret Odası ev sahipliğinde Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de gerçekleştirildi.

Macaristan Ekonomi Bakanı Levente Magyar,Türkiye ve Macaristan arasında uzun yıllara dayanan güçlü ve iyi ilişkiler tesis edildiğin  vurgularken, "Bu ilişkiler iki ülkenin Afrika'da birlikte iş yapmasının temelini oluşturacaktır. Firmalarımızın Afrika'ya birlikte açılmaları için her türlü finansal desteği sağlamaya hazırız. Özellikle tarım, bilgi iletişimi ve altyapı inşaat sektörlerinde büyük potansiyel görüyorum." dedi.

Macaristan Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ferenc Miklóssy, ticari olarakAfrika'ya ulaşmak için finansmanın önemine dikkat çekerken, iki ülkenin Eximbanklarının sağlayacağı imkanların önemini vurguladı. Başkan Yardımcısı Miklóssy,"Türkiye, uygun fiyatlarla iyi kalitede iş çıkarmasıyla Afrika'da Çinli müteahhitkerin önüne geçti, o coğrafyada güven kazandı. Ayrıca, sağlık ve enerji sektörlerinde de işbirliği yapabileceğimizi düşünüyorum." dedi.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise konuşmasında, Afrika özelinde Türkiye'nin, Macaristan'ın en doğal ekonomik partneri olması gerektiğini belirtti ve "3 hafta önce Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde düzenlenen Afrika ziyaretimizi yeni tamamladık. Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine'ye gerçekleştirdiğimiz, 5 günlük ziyaret kapsamında, 14.271 km yol yaptık; 130'dan fazla iş adamımızla, 4 ülkede, Cumhurbaşkanlarının katılımlarıyla İş Forumları düzenledik. 4 ülkede toplam sayısı 2.500'den fazla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Ziyaretimizin ikinci durağı Gana'da ve son durağı Gine'de karşı kanat partnerlerimiz ile Mutabakat Zabıtları imzaladık" dedi. Yoğun tempoda ama çok verimli bir Afrika ziyaretini tamamladıklarını ifade eden Başkan Vardan,  dönüş uçağında, katılımcılara uygulanan ankette, ziyarete katılan firmalar yüzde 75'inin, ziyaret sonrasında Afrika'ya yatırım yapmayı düşündüğünü söyledi. Bazı Türk firmalarının, Batı Afrika'da milyon dolarlık işbirliklerinin altına imza attıklarını vurgulayan Başkan Vardan, benzeri bir ziyaretin yakın tarihte yeniden düzenleneceğini söyledi.

DEİK Başkanı Vardan ayrıca, Türkiye'nin son 10 yıldır Afrika'ya kararlı bir açılım politikası uyguladığını vurgularken, "Türk iş dünyasını temsil eden DEİK olarak bizlerin de Afrika'ya olan ilgisi hızla ve katlanarak devam ediyor. Çünkü bizler Afrika'yı bir tek taraflı bir kazanım coğrafyası olarak görmüyoruz" dedi.

Toplantı ikili görüşmelerin ardından sona erdi.