TÜRKİYE VE MEKSİKA ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİ YENİDEN BAŞLAYACAK

DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi ev sahipliğinde, Türkiye İhracatçılar Meçlisi (TİM), Meksika Dış Ticaret, Yatırım ve Teknoloji İşadamları Konseyi (COMCE) ve BBVA Bancomer iş birliğiyle düzenlenen Meksika-Türkiye Ticaret ve Yatırım Semineri, 23 Ağustos 2019 tarihinde Meksika'da gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin yeniden başlatılması kararlaştırılırken, sonbaharda Meksika'ya iş heyeti ziyareti yapılması planlanıyor.
 
Türk Hava Yolları'nın Meksika'ya ilk hat seferinin açılışı kapsamında düzenlenen seminere, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, T.C. Meksiko Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez, Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, Meksika Ekonomi Bakanlığı Genel Müdür Vekili Luis Fernando Godoy Rueda, DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ayşe Nazlı Dereli Oba, Meksika-Türkiye İş Konseyi Başkanı ve COMCE Başkan Yardımcısı Jorge Lopez Morton, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak ve iki ülke iş dünyası temsilcileri katıldı.
 
"Ülkelerimiz arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalamamız gerekiyor"
 
Meksika-Türkiye Ticaret ve Yatırım Semineri'nde konuşanT.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Meksika Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Luz Maria de la Mora ile ikili görüşmesinin çok verimli geçtiğini belirterek, "Ortak çalışmalarımız sayesinde yakın gelecekte Türkiye ile Meksika arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin, ülkelerimizin gerçek potansiyeliyle örtüşeceği belli bir seviyeye ulaşacağına dair kesin inancım var" dedi. Batur, Türk Hava Yolları'nın Meksika'ya ilk uçuşu ile Meksika'ya gittikleri için bu ziyaretin büyük önem taşıdığını ifade etti. Türkiye ve Meksika'nın ikili ekonomik ve ticari ilişkilerini değerlendiren Batur, "Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 2018'de 1,2 milyar doları aştı. 2019'un ilk yarısında da ikili ticaretimizde benzer bir eğilim gözlendi. Meksika'ya ihracatımız 287,4 milyon dolara ulaşırken, Meksika'dan ithalatımız 276,1 milyon dolara ulaştı. Ekonomilerimizin ortak özelliklerine rağmen, ticaret rakamları kesinlikle ülkelerimizin mevcut potansiyelini göstermiyor. Bu rakamları istenilen seviyelere çıkarmak için karşılıklı ziyaretlerimizi, özellikle ticaret heyetlerimizi ve Karma Ekonomik Komisyonun düzenli toplantılarını artırmamız gerekiyor. Ve en önemlisi, ülkelerimiz arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
Sonbaharda Meksika'ya iş heyeti ziyareti
 
Türk Hükümeti'nin Meksika'yı 2019'da hedef ülkelerinden biri olarak ilan ettiğini belirten Batur, "Bu bağlamda, biz Ticaret Bakanlığı olarak, sonbahar döneminde daha büyük bir iş heyetiyle Meksika'yı ziyaret etmeyi planlıyoruz. Hem Karma Ekonomik Komisyonun bir sonraki toplantısını yapabiliriz hem de Türk ve Meksika iş adamları için bir İş Forumu düzenleyebiliriz. Bu yıl, hem hükümet hem de iş düzeylerinde ikili ilişkilerimizde daha canlı bir trafik olmasını dört gözle bekliyorum. Bu ziyaret iyi bir başlangıç olarak düşünülmeli" dedi.
 
T.C. Meksiko Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez, ikili ticaretin önündeki bir engelin daha kalktığını belirterek, "Artık ne yapılması gerektiğine odaklanılmalı" dedi. Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Söylemez, STA olmadan da ticareti geliştirmek için çalışılması gerektiğini ifade etti.
 
Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, "Ekonomik ilişkilerin gelişmesinin 2 düşmanı vardır; biri mesafe diğeri de bilgisizlik. Direkt uçuşlarla mesafe ve ulaşımdaki zorluğu aştık, diplomatik ve politik ilişkilerimiz mükemmel. DEIK, COMCE ve BBVA'yı girişimleri için tebrik ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.
 
Meksika Ekonomi Bakanlığı Genel Müdür Vekili Luis Fernando Godoy Ruedaise "Bakanlık olarak Türkiye ile ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeye kararlıyız" dedi.
 
"Ana hedefimiz ekonomik ilişkilerimizi çeşitlendirmek ve iş dünyasının rekabet gücünü artırmak"
 
DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ayşe Nazlı Dereli Oba da toplantının Türkiye ile Meksika arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağına inandığını söyledi. DEİK ve Türkiye-Meksika İş Konseyi hakkında kısaca bilgi veren Oba, DEİK'in 2008'den beri faaliyet gösteren Türkiye-Meksika İş Konseyi ile Türkiye'nin Meksika'yla ekonomik, ticari, endüstriyel ve finansal ilişkilerini geliştirmek için çalışmakta olduğunu vurguladı. Meksika'nın, 575 milyar dolar değerinde doğrudan yabancı yatırım çeken 14'üncü ülke olduğunu dile getiren Oba, diğer taraftan G20 üyesi olan Türkiye'nin de yeni küresel siyasi ve ekonomik düzenin oyun kurucularından biri olma yolunda ilerlediğine dikkat çekti. Türkiye ve Meksika arasındaki ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlayan Türkiye-Meksika İş Konseyi ve Türk iş dünyası olarak, Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanmasına büyük önem verdiklerini belirten Oba, "Hızla gelişen dünya dinamiklerinde, ana hedefimiz ekonomik ilişkilerimizi herhangi bir engel olmaksızın çeşitlendirmek ve derinleştirmek olmalı ve birlikte iş dünyasının rekabet gücünü nasıl artıracağımız üzerinde çalışmalıyız. İş konseyimiz faaliyetlerini bu amaç doğrultusunda planlıyor. İkili ticaret hacmimiz mütevazı bir şekilde artıyor. Bu ticaret hacmini artırmak için büyük fırsatlar olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.