TÜRKİYE VE ROMANYA KAMU-ÖZEL İŞ BİRLİĞİ MODELİ İLE FIRSATLARI KONUŞUYOR

TÜRKİYE VE ROMANYA KAMU-ÖZEL İŞ BİRLİĞİ MODELİ İLE FIRSATLARI KONUŞUYOR

DEİK/ Kamu-Özel İşbirliği(PPP) Komitesi, İstanbul PPP Mükemmellik Merkezi ve T.C. Bükreş Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen PPP heyet ziyaretini, 13-15 Mart 2018 tarihlerinde Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştiriyor. 3 gün sürecek heyet ziyaretlerinde, Türkiye'nin özellikle son 10 yılda PPP modelini kullanarak hayata geçirdiği altyapı projelerinden edindiği deneyimler Romanyalı bürokratlar ile paylaşılacak.

Romanya'nın Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye-Romanya PPP Eğitim ve Network Toplantısı, T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ateş, Romanya İş Ortamı Girişimcilik ve Ticaret Bakan Yardımcısı Marinela Pirvarescu, Romanya Sağlık Bakan Yardımcısı Christian Vasile Grasu, DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli ve DEİK/PPP Komitesi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın'ın katılımları ile 13 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Türkiye ile Romanya'nın uzun yıllara dayanan dostluğuna değinen T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ateş, Romanya'nın bu modeli sadece finans kaynağı olarak değil; inovativ projeleri kamunun hizmetine sunma fırsatı olarak değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Romanya'nın önümüzdeki 3-4 ay içerisinde PPP kanun taslağını tamamlayacağını belirten Romanya İş Ortamı Girişimcilik ve Ticaret Bakan Yardımcısı Marinela Pirvarescu, Türkiye'nin projeleri hayata geçirirken yaşadığı sorunlar ve tecrübelerden en üst düzeyde faydalanmak istediklerini söyledi.

Türkiye'nin entegre sağlık kampüslerini yakından takip ettiklerini vurgulayan Romanya Sağlık Bakan Yardımcısı Christian Vasile Grasu ise, hali hazırda üç adet; yakın dönemde ise iki adet PPP hastanesinin hükümetin gündeminde olduğunu belirterek, Türk yatırımcıları bu projelerde yer almaya davet etti.

20 yıldır Romanya'da faaliyet gösteren ve çeşitli yatırımları olan DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli, 13 bin Türk firmasının Romanya'da faaliyet gösterdiğini ve  ülkede PPP modeliyle gerçekleştirilecek projeler ile birlikte bu sayının daha da artacağına inandığını söyledi.

Sağlık, ulaştırma, ekonomi ve maliye gibi birçok bakanlıktan katılan 60'tan fazla bürokrata Türkiye'nin PPP deneyimlerinin aktarılacağını belirten DEİK/PPP Komitesi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, 3 gün sürecek Romanya PPP Toplantısında, Türk müteahhit, teknik müşavir, inşaat malzemecisi, finans kuruluşları, hukuk danışmanları ve bilişim firmaları için birçok iş imkanı olacağını vurgulayarak, Romanya'nın Türk firmalarımızca yakın takibe alınması gerektiğini söyledi.