TÜRKİYE- YENİ ZELANDA İŞ FORUMUNDA, YENİ ZELANDA İLE POTANSİYEL İŞBİRLİKLERİ ELE ALINDI

Türkiye-Yeni Zelanda İş Forumu,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Tim Groser'in katılımı ile, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ev sahipliğinde 29 Ocak 2015 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açılış konuşmasında, Türkiye ile Yeni Zelanda'nın birbirinden çok uzak coğrafyalarda birbirini tamamlayıcı nitelikte olan iki ülke olduğunu söyledi.  Yeni Zelanda denildiğinde akıllara üst düzey teknoloji ile yapılan tarımın geldiğini ifade eden Zeybekci, "Biz tarımda israf eden bir ülkeyiz. Tarım alanlarının bölünmesiyle ilgili mirastaki yanlış uygulamalardan dolayı tarım alanlarımız çok küçük durumda. Yaptığımız kanunlarla bunu düzenlemeye çalışıyoruz. Bunun düzelmesi çok uzun yıllar alacak. Biz tarımı ülke olarak koruyan bir ülkeyiz. Et ve sütte tam anlamıyla koruma sağlıyoruz. Bu koruma sürdürülebilir bir şey değil. Asıl olması gereken Türkiye'nin tarımını, et, süt ve tüm tarım alanlarındaki sektörlerini dünya ile rekabet edilebilir hale getirirsek Türk tarımına en büyük iyiliği yapmış oluruz. Yeni Zelanda ve Avrupa ile rekabet edebilir hale gelirse biz kendimizi başarılı görürüz" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Avrupa ile imzaladığı Gümrük Birliği'nde tarımın ve hizmetlerin dışarıda kaldığını hatırlatan Bakan Zeybekçi, Avrupa Birliği ile görüşmeleri başlatacaklarını belirtti ve ekledi: "Yeni Zelanda yatırımcılarıyla, tarım endüstrisiyle, Türiye'deki tarım ve benzer alandaki girişimcilerin bir araya gelmesi, ortak projelere imza atması, üçüncü ülkelerde ortaklıklara gitmesi Türkiye için son derece önemli" dedi. Zeybekci, Türkiye ile Yeni Zelanda'nın başlatmış olduğu STA kapsamında tarım ürünlerini de görüşmeye başladıklarını belirtti.

Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Tim Groser, Türkiye gibi başarılı ve büyük bir stratejik ülkeyle nispeten daha küçük bir ülke olan Yeni Zelanda'nın ortak çalışmalarından söz etti ve  Yeni Zelanda ekonomisine bakıldığında son derece iyimser olduklarını belirtti. Bu iyimserliğin gelecek yıllarda da devam etmesi temennisinde bulunan Groser, büyüme oranlarının yüzde 3,5 düzeyinde olduğunu ve yapılan öngörülerin bunun belli bir dönem devam edeceğini gösterdiğini belirterek, işsizlik oranlarının oldukça düşük seviyede bulunduğunu, ekonomide artıya geçtiklerini belirtti.

Bölgelerinde uzun vadede büyümenin devam edeceğini öngörerek, pek çok ticaret ve yatırım fırsatının varolduğunu söyleyen Groser, ticaretten sorumlu bakan olarak son 20-30 yıldır kusursuz şekilde entegrasyonun devam ettiğini belirterek, bölgesel ticaret anlaşmalarının kilit önem taşıdığını söyledi. Groser, TTIP (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı ile ilgili gelişmelerin Gümrük Birliği bağlamında Türkiye'ye etkileri olabileceğine de değindi. "Burada birlikte bazı tamamlayıcı stratejiler geliştirebiliriz. Bu sayede Yeni Zelanda ve Türkiye'nin yakın entegrasyonunu temin edebiliriz. Doğal bazı tamamlayıcı özellikler var aramızda ama somut olarak son yüzyıllık dönemde adım atılmamış. Bu bizi gelecek vizyonundan alıkoymamalı. Mevcut durum insanı hiçbir zaman fırsatları görmekten alıkoymamalı. Böyle bir vizyonu olan bu kadar muazzam bir ülke olan Türkiye ile çok daha faydalı entegrasyonu ve de faaliyetleri yürütmememiz için hiçbir sebep yok."

 

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan,  "Umut ediyorum ki bu toplantı kapsamında ekonomik ilişkilerimizin büyümesi ve geliştirilmesi temin edilecektir"dedi. Vardan, DEİK'in 1986 yılında kurulduğunu ve Türkiye'nin ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bunu iş konseyleri aracılığıyla gerçekleştirdiklerini ve şu an itibariyle 121 iş konseyi bulunduğunu belirten Vardan, bunların 114'ünün bölgesel, 5'inin sektörel, 2'sinin de özel amaçlı iş konseyleri olarak faaliyet gösterdiğini söyledi. Türkiye ve Yeni Zelanda İş Konseyi'ne ilişkin olarak ise Vardan, "Umut ediyorum ki bugün bizim tarafımızdan düzenlenen bu toplantı kapsamında faydalı çalışmalar yapılacak ve de ekonomik ilişkilerimizin büyümesi, geliştirilmesi temin edilecektir" şeklinde konuştu.