TÜRKMENİSTAN-TÜRKİYE İŞ FORUMU, AŞKABAT’TA GERÇEKLEŞTİ

TÜRKMENİSTAN-TÜRKİYE İŞ FORUMU, AŞKABAT'TA GERÇEKLEŞTİ

Türkmenistan-Türkiye İş Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'in katılımlarıyla, 7 Kasım 2014 tarihinde Türkmenistan Aşkabat'ta gerçekleşti.

-DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan,

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan,   Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov liderliğinde devam eden reformlar ve kalkınma stratejilerini, kararlılıkla yürüttüğü "aktif tarafsızlık" politikasını, bölgesel barış ve refaha yaptığı katkıları yürekten desteklediğini söyledi.

Berdimuhamedov liderliğinde uygulamaya konulan Türkmenistan 2011-2030 Ulusal Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı'nı yakından takip  ettiklerini söyleyen Vardan, ekonomik işbirliğimizin daha ileri seviyelere çıkması için iki konunun altını çizdi.

İlk olarak iki kardeş ülke arasındaki lojistik maliyetini azaltmak için tarihi İpek Yolu'nun geniş tren ağlarıyla, ulaşım hatlarıyla, enerji koridorlarıyla yeniden canlandırılması  için her türlü gayreti göstermesi gerektiğine değinen Vardan, "ilk etapta Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı'nı Hazar geçişi ile Türkmenistan'a uzatarak aramızdaki lojistik maliyetlerini daha aşağılara çekebiliriz" ifadelerini kullandı. 

İki ülke arasındaki ticari haraketliliği daha ileri seviyelere çıkacağını vurgulayan Vardan, "İkinci olarak iki ülke arasında  hızlı işleyen bankacılık sistemi tesis etmeliyiz. Bu çerçevede döviz transferini daha önce olduğu gibi bankaların kendi muhabir hesaplarından yapabilmeleri olanağının sağlanması ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için faydalı olacaktır. Bu mümkün değilse Türkmenistan Merkez Bankası'nın Türkiye'de bir kamu bankası ile muhabirlik anlaşması yapması ilişkilerimize ivme katacaktır" dedi. 

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik göstergeleri ve hayata geçirilen büyük projeler hakkında bilgi vererek, Avrupa'nın altıncı, dünyanın sekizinci yüksek hızlı tren işletmecisi konumuna ulaşıldığını söyledi.

"Asrın projesi" olarak tanımlanan Marmaray ile iftihar edildiğini anlatan Erdoğan, Avrasya Tüneli'nin de 2015 sonunda açılmasını ümit ettiklerini, Boğaz'ın altındaki çift katlı tüp geçitten otomobillerin geçeceğini ifade etti. İstanbul Boğazı'nda üçüncü köprü inşaatının sürdüğünü, 2015 sonunda bu projenin de tamamlanmasının planladığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Aynı güzergah üçüncü havalimanıyla bambaşka bir güç kazanacak ki, bu projenin bitiminde 150 milyon insan bu havalimanından istifade edecek. Türkiye'nin her yerinde bölünmüş yol, demiryolu, havalimanı, okul, hastane ve konut yatırımlarının hızla sürüyor. Eğitim öğretim ile sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılmasına yönelik gayretler devam ediyor"

-Türkmenistan'ın 2013 yılında yüzde 12'lik büyüme oranı takdire şayan bir başarıdır

İki ülke arasında ortak din, inanç, kültür ve tarih birlikteliğinden gelen kardeşlik bağlarının, siyasi ve ekonomik işbirliğinin mükemmel bir seviyede ilerlediğini kaydeden Erdoğan, Türkmenistan'ın ekonomik kalkınma çabalarının Türkiye'den yakından izlendiğini, özellikle inşaat ve altyapı çalışmalarının kararlılıkla sürdürüldüğünün görüldüğünü söyledi.

Erdoğan, "Türkmenistan'ın, 2013 yılında yüzde 12'lik büyüme oranını yakalamış olması küresel ölçekte en iyi performans noktasında önemli bir işarettir. Bu, dünya ekonomileri arasında takdire şayan bir başarıdır. Hazar ve Karadeniz kıyısındaki dost ülkeler olarak, tarımdan ileri teknolojiye, sanayi ve ulaştırmadan, enerji sektörüne birçok alanda işbirliği imkanlarına sahibiz. Bu imkanları, karşılıklı fayda temelinde en iyi şekilde değerlendirerek halklarımıza daha iyi hizmetler verebileceğimize inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

İkili ticaret hacminin 2013 sonu itibarıyla yaklaşık 4 milyar dolar olduğunu, bu yıl bu rakamın üstünde bir netice beklediklerini dile getiren Erdoğan, ikili ticaretin dengeli bir yapıya kavuşturulması konusunda Türkmen tarafıyla hem fikir olduklarını söyledi. 

-Türk firmaları Türkiye'nin misyon şefleri gibi çalışıyor

 

Türkmenistan'da faaliyet gösteren Türk firmalarının başarılarından duyulan memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk firmalarının Türkiye'nin misyon şefleri gibi çalıştığını, onların eserlerinin iftihar vesilesi olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, arasında Türkmenbaşı-Aşkabat otoyol projelerinin de bulunduğu büyük çalışmaların Türk firmalarınca üstlenilmesini önemini vurguladı ve "İnşallah bunun da bitimini görür ve birlikte açılışını yaparız" dedi. 

İki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar olduğunu, Türk ve Türkmen yatırımcıların üçüncü ülkelerde de yatırım yapma şansı olabileceğini dile getiren Erdoğan, 6. Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu'nun 3-4 Mart 2015'te İstanbul'da gerçekleştirileceğini, forumun Türkmenistan'ın uluslararası görünürlüğünü artıracağını ve iki ülkenin işbirliğine katkı sağlayacağını kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda, Türkmen iş çevrelerine de şöyle seslendi:

"Ticaretimizi katma değeri yüksek alanlara taşımalı ve arttırmalıyız. Biz katkı sağlamak ve çalışmaları teşvik için buradayız. Çalışmalarınızda size her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bizler cumhurbaşkanları olarak iki dost ve kardeş ülkenin iş çevreleri arasında kurulacak yeni ortaklıklarla başka ülkelerde beraber iş yapmanız konusunda sizi sonuna kadar destekliyoruz."

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov da 2030 yılına kadar gerçekleştirilecek büyük sanayi projeleriyle ilgili bilgi vererek bu kapsamda petrol rafinerileri, gıda güvenliğiyle ilgili tesisler ve çimento fabrikaları inşa edileceğini söyledi. Ülkedeki büyük projelerle ilgili seçimlerde Türkler'e ve Türk şirketlerine öncelik verdiklerini tekrarlayan Berdimuhamedov, Türk şirketleriyle işbirliği yapmaya devam edileceğini belirtti.

"Doğalgaz ve petrol şirketlerini, Hazar Denizi kıyısındaki lisanslı bölgelere davet ediyorum" ifadesini kullanan Berdimuhamedov, taşımacılık ağı kapsamındaki projelerin de işbirliği için imkan sağladığına işaret etti. 

İki ülke işbirliğinin geliştirilmesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı çalışmalardan duyulan memnuniyeti dile getiren Berdimuhamedov, "Yaptığınız çalışmaların hepsini ata vatanınız için yapıyorsunuz. Bu da rızkın, bereketin ve iki devletliliğin bir göstergesidir" diye konuştu.