VENEZUELA-TÜRKİYE İŞ FORUMU KARAKAS’DA GERÇEKLEŞTİ

VENEZUELA-TÜRKİYE İŞ FORUMU KARAKAS'DA GERÇEKLEŞTİ

VENEZUELA İLE İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELLERİ BELİRLENDİ

Venezuela-Türkiye İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Venezuela Dış Ticaret ve Yatırımlar Bakanı Koteich, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora ve iki ülke iş insanlarının katılımıyla 3 Aralık  2018 tarihinde Venezuela'nın başkenti Karakas'da gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Bugün gerçekten ülkelerimiz adına tarihi bir ziyarete şahitlik ediyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak ülkemizden Venezuela'ya ilk defa devlet başkanı düzeyinde ziyaret gerçekleştirmekten büyük onur duyuyorum. Toplantımızın Türkiye ile Venezuela arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamasını diliyorum. Ülkelerimiz arasında sağlam dostluk ve dayanışma bağları bulunuyor. Venezuela'yı, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ülkemizin ortağı olarak görüyor, iş birliğimize ve dostluğumuza büyük değer atfediyoruz" dedi.  

İki ülkenin ekonomik ilişkilerinin güçlü bir potansiyel barındırdığını belirten Erdoğan, kazan kazan anlayışıyla Venezuela ile iş birliğini çeşitlendirmeye ve her alanda derinleştirmeye gayret edildiğini söyledi.  İş insanlarından büyük beklentilerin olduğunu ifade eden Erdoğan, "İstanbul'da başlattığımız o süreci güçlendirerek devam ettirelim istiyorum. Ticaret, yatırım, enerji, madencilik, savunma sanayisi, turizm, tarım, ulaştırma, sağlık, eğitim, güvenlik alanlarını iş birliği potansiyelimiz olan alanlar olarak belirlemiş bulunuyoruz" dedi.Erdoğan, ikili ticaretin sürdürülebilir şekilde artırılmasına yönelik yeni yaklaşımların devreye alınması, resmi makamlar olarak iş çevreleri için iş ortamını iyileştirmeye yönelik tedbirler alınması ve iş birliğinin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Bu toplantının her iki ülkenin iş insanlarına ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi noktasında iki ülke tarafından en üst düzeyde verilen önem ve değerin en güzel örneği olduğunu belirten Erdoğan, "Sizlerden beklentimiz, bu desteği her iki ülkenin faydasına olacak şekilde verimli projelere, güçlü iş birliklerine dönüştürmenizdir" dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin merkezinde ticari konuların olduğunu vurgulayarak, "Daha önce hiç olmadığı kadar güçlü ve dinamik ekonomik temeller oluşturduk. Bu yüzden, Türk ve Venezuelalı bakanların, iş adamlarının katılım gösterdiği bu forum oldukça önemlidir" dedi. Türkiye ile Venezuela arasındaki ticaret hacminin bu yıl 800 milyon dolardan fazla olduğunu belirten Maduro, iki ülkenin ticari ilişkilerini kısa sürede güçlendirdiğini söyledi.  Maduro, Venezuela'nın altın konusunda gelişmiş bir konumda olduğuna dikkati çekerek, "Yalnızca altın ticaretinde değil, madencilik üzerine de çalışabiliriz. Venezuela, amacına ulaşacak ve dünyanın en büyük ikinci altın rezervine sahip ülke olacaktır. Ülkenin neredeyse her yerinde altın rezervi bulunuyor. Demir, alüminyum, koltan ve elmas alanlarında, Türk Hava Yollarının sayesinde ilerleme gösteren turizm alanında da iş birliği yapabiliriz" dedi.

Ekonomiyi güçlendirme çağrısında bulunan Maduro sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu iş forumu vesilesiyle ilk defa bir Türk Cumhurbaşkanı'nın ülkemizi ziyaret etmesi bizi onurlandırdı. Bu ziyaret çerçevesinde diyorum ki ekonomiyi güçlendirelim, zenginlik oluşturalım, büyük bir güvenle yatırım yapalım. Bugün düzenleyeceğimiz toplantıyla karşılıklı yatırımları içeren anlaşmalar imzalayacağız. Türkiye, olağanüstü geçmişi, çalışma azmi, çabalarıyla insanlık tarihine katkı sağlayan bir ülkedir. Türkiye ve Venezuela olarak bir araya geldik. Bugün 4,5 milyar avrodan fazla yatırım potansiyeline sahip bu başarılı iş forumuna ev sahipliği yapıyoruz. Türk iş adamlarına, İstanbul'da da dediğim gibi 'Venezuela'nın kapıları sizlerin yatırımına sonuna kadar açıktır, gelin, inşa edin, yatırım yapın.' diyorum."

Türkiye ile Venezuela arasında aşağıdaki anlaşmalar imzalandı ve Anlaşmaların imzalanmasının ardından Erdoğan ve Maduro, iki ülke arasındaki ortak bildiriye imza attı.

  • "Madencilik Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı"
  • "Deniz Taşımacılığı Anlaşması"
  • "Ankara Üniversitesi ile Venezuela Bolivarcı Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Protokolü"
  • "Türkiye Maarif Vakfı ile Venezuela Eğitim Bakanlığı Arasında Anlaşma"
  • "İstanbul Valiliği ile Miranda Eyalet Valiliği Arasında Kardeş Şehir Anlaşması"
  • "DEİK ile Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırımlar Bakanlığına bağlı BANCOEX arasında Ortak İş Konseyi Kurulmasına Dair Anlaşma"
  • "TPIC ile Venezuela Petrol Şirketi PDVSA arasında Hidrokarbon Sahalarında İşbirliği Anlaşması"
  • "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması (YKTK) Anlaşmasına Dair Mutabakat Muhtırası"
  • "Savunma Sanayii Başkanlığı ile Venezuela Savunma Bakanlığı Arasında İşbirliği Niyet Mektubu"