WILBUR ROSS DEİK/TÜRKİYE-ABD İŞ KONSEYI (TAİK) YÜRÜTME KURULU TOPLANTISINA KATILDI

ABD Ticaret Bakanı Sayın Wilbur Ross Türkiye ziyareti kapsamında 7 Eylül 2019 Cumartesi günü Çırağan Sarayı‘nda DEİK / Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu toplantısına katılım sağladı. TAİK tarafından Haziran ayında Boston Consulting Group (BCG) ile başlatılan, iki ülke arasındaki ticaret hedefinin 100 milyar dolara çıkartılmasını hedefleyen çalışma üzerinden, Bakan Ross ile öneriler ve olası işbirliği fırsatları paylaşıldı. Tüm konuları dikkatle dinleyen Ross; katkı sağlayıcı, iki ülke ticaret ilişkilerini geliştiren yorumlarda bulundu. Bu 4 günlük ziyaret, Sayın Ross'un konuya olan inancını gösteriyor.

DEİK Başkanı Nail Olpak  yaptığı açılış konuşmasında, ikili ilişkilerde son dönemde gündemde yer bulan konulara rağmen ticaret hacminde düşüş yerine artış yaşandığını dile getirdi. Halihazırda var olan  21 milyar dolarlık ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılmasının ardından bunu da yeterli bulmayan iki liderin 100 milyar dolarlık bir hedef belirlediğini ifade etti. Bu kapsamda, DEİK olarak, TAİK ev sahipliğinde ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, ilgili diğer kurumların da katılımı ile bir rapor hazırlandığını belirtti. TAİK'in söz konusu raporu ABD tarafına da ilettiğini ve kendileri tarafından dikkate alındığını vurguladı.

TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Aralık 2018'de herkesin gündemdeki olaylara odaklandığı dönemde iki liderin konuşmasında değinilen 75 milyarlık hedefi TAİK'in ana gündemi yaptığını belirtti. Şubat 2019'da ATC Başkanı General Jones ve beraberindeki heyetin Türkiye temaslarının ardından G20 toplantıları esnasında iki liderin hedefi 100 milyar dolara çıkarttığını söyledi. Bu dönemde BCG (Boston Consulting Group) ile başlatılan rapor çalışmasının da sonuna gelindiğinin altını çizdi. Bu raporun bir başlangıç olarak farkındalık yarattığını, gelecek dönem hedefinin ise çıkan sonuçların takibi olduğunu belirtti. Yalçındağ; hazırlanan rapor neticesinde ticaret, yatırım ile algı ve tanıtım başlığı altında üç çalışma grubunun kurulacağını açıkladı. TAİK'in benimsediği ticari diplomasi misyonu doğrultusunda algı ve tanıtım çalışma grubunda yer alacağını, diğer iki çalışma grubuna da TAİK olarak destek verileceğini belirtti. 2 bakana da bu projeye gösterdikleri ilgi ve özel sektörün önünü açacak çalışmalarda kararlı olmalarından dolayı teşekkür etti.

ABD Ticaret Bakanı Türkiye Çıkarması: Yarısı Bizden Yarısı Türkiye'den

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross konuşmasında, Türkiye'de bulunmaktan ve Türk iş insanları ile toplantıda olmaktan çok mutlu olduğunu dile getirerek; hazırlatılan raporu detaylı bir şekilde incelediğini belirtti. 100 milyar dolarlık ticaret hedefine iki ülkenin eşit olarak, yarı yarıya katkıda bulunması gerektiğinin altını çizdi. 1700'den fazla Amerikalı şirketin Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ve bunun avantajlı bir başlangıç olduğunu ifade etti.

Amerika'ya giden Türk KOBİ'lerinin girişimcilik ruhuna sahip olduğunu ve KOBİ'lere yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Devletler arasındaki işbirliğinin yeterli olmadığını, özel sektörün işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Devletlerlerin ticaretin önündeki engelleri kaldırabileceğini ancak özel sektörün mutlaka bu inisiyatifte liderlik yapması gerektiğini belirtti. Bu projede kilit çözümün en alt noktaya inilerek, kimin neyi ve nasıl yapacağını belirlemesi olduğunu söyledi. Bundan sonraki süreçte başka bir rapora ihtiyaç olmadığını, daha hızlı ve elinin taşın altına koyacak iş insanlarına ihtiyaç olduğunu belirtti. Amerika'ya yatırım için şu an en doğru zaman olduğunun altını çizdi. Bulunduğumuz dönemde Türkiye'nin Amerikan firmaları için Çin'den daha avantajlı olduğunu vurguladı.

Toplantıya katılan yürütme kurulu üyeleri otomotiv, finans, çelik-alüminyum, telekomünikasyon, turizm, petrokimya, savunma ve hava-uzay sanayi, inşaat ve altyapı, gayrimenkul, lojistik, ilaç sanayi ve enerji alanlarında görüş ve işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.

Kapanış konuşmasını yapan Yalçındağ, Sayın Ross'un TAİK Yönetim Kurulu'nun onur üyesi olduğunu belirtti. 25 Eylül'de New York'ta düzenlecek 100 milyar dolar ticaret hedefinin lansmanının yapılacağı gala yemeğine kendisini davet ederek, katılımlarından büyük memnuniyet duyulacağını ifade. Sayın Ross, programı uygun olduğu takdirde toplantıya katılmaktan mutluluk duyacağını belirtti.